Sok kicsi sokra megy: tippek otthoni takarékoskodáshoz
Elsősorban energiafogyasztásunra ügyeljünk, és ne legyintsünk, hogy ez csepp a tengerben. Sose feledjük, hogy sok kicsi fogyasztásból összejön a nagy.
Az emberek jó része figyeli a lehetőségeket kiadásaik csökkentésére, manapság egyre inkább előtérbe kerül a spórolás. A takarékosságot meg is lehet tanulni, persze csak akkor, ha van miből takarékoskodni. Én még a nagymamámtól tanultam egy fontos dolgot, mégpedig azt, hogy tudni kell felállítani egy fontossági sorrendet a kiadások rendezésénél.
Nézzük a háztartást, mik azok a lehetőségek, amellyel csökkenthetjük a kiadásainkat.
Mire jó, ha figyelünk?
- Ételmelegítéskor tegyünk fedőt az edényre, mert fedő nélkül sokkal nehezebben melegszik az étel.
- Az elektromos főzőlapokat már az étel elkészülte előtt negyed órával kikapcsolhatjuk.
- Kuktában vagy zárt serpenyőben a tűzhely tetején sütni-főzni energiatakarékosabb, mintha zárt sütőben készülne az étel.
- A páraelszívót se felejtsük kikapcsolni, ha már elkészült az étel.
- A vízforraló is jó szolgálatokat tehet energiatakarékosság szempontjából. Ha teához vizet forralunk, tegyük vízforralóval, mert amikor a víz felforrt automatikusan kikapcsol.
- Nem mindegy, hogy a hűtőszekrényünket hol helyezzük el. Sose legyen fűtőtest, kályha, mosógép, mosogatógép mellett, mert a meleg testek miatt sokkal több energiát fogyaszt. Nem szükséges a leghidegebb fokozatra állítani, mert akkor évi 15 %-kal is többet fogyaszthat.
- Kérdés, hogy kézzel, vagy mosogatógéppel mosogassunk-e? A mosogatógép akkor takarékos, ha telepakoljuk. 50 fokos vizet és előmosás nélküli gazdaságos programot használva energiát takarítunk meg. Az igaz, hogy az energiatakarékos gép kevesebb forró vizet használ, mintha kézzel mosogatnánk. Akinek nincs mosogatógépe, szintén takarékoskodhat a vízzel és a hővel, ha nem csurgatja egész mosogatás alatt a vizet, hanem amikor pl. egy edényt súrolni kell, zárja el a vizet, esetleg víztakarékos csapot szereltet fel.
- Ma már szinte nem is kaphatók a régen használt izzók, helyette az energiatakarékos LED fénydiódát használjuk, amelynek az élettartama akár 15 év is lehet. Ne vásároljunk azonban halogénlámpákat, mert ezek sokkal több energiát emésztenek föl. Abban a helyiségben, ahol nem tartózkodunk, felesleges villanyt égetni.
Persze sok egyéb energiatakarékossági praktika létezik még, ez csak néhány gondolatébresztő lehetőség. Figyeljünk, nem legyintsünk, és vigyázzunk a pénztárcánkra, mert igaz ám a közmondás: sok kicsi sokra megy!
Forrás: nokorszak.hu