Nem nagy művészet kapirgálós tyúkot tartani
A tyúkok jópofa jószágok, kíváncsiak és viccesek, ráadásul hasznosak is, mivel hozzájárulnak ahhoz, hogy finom házi tojást fogyaszthassunk minden nap.
Ha még sohasem tartottunk tyúkot a kertünkben, ne gondoljuk azt, hogy ez olyan bonyolult. Elkezdhetjük akár egy jércével is, de mivel a tyúkok alapvetően társas lények, az az igazi, ha egyszerre legalább két vagy három pipit is beszerzünk. Kakas nem szükséges ahhoz, hogy a tyúkok tojást tojjanak. Ha nem szeretjük a kora reggeli – és gyakran egész napos – hangos kukorékolást, a kakas beszerzését nyugodtan hagyjuk ki.
Csibék, jércék beszerzése
Csakis megbízható helyről szerezzünk be fiatal állatot. A naposcsibék érzékeny kis jószágok, ha nem akarjuk (vagy nincs rá lehetőségünk), hogy állandó meleg helyen (infralámpával, vagy ún. műanyával) tartsuk őket, inkább legalább 10-12 hetes jércéket szerezzünk be. Ebben a korban már nem olyan érzékenyek a hidegre, tarthatjuk őket a kertben. Tojóink 18-20 hetes korukra lesznek ivarérettek, ekkor kezdenek tojást rakni.
Helyszükséglet
A tojótartáshoz szükséges egy tyúkól/ketrec, etető és itató edény, lehetőleg olyan, amit nem tudnak jószágaink felborítani. A tyúkól nem kell, hogy különösebben nagy legyen, mivel tojóink úgyis egymás közelében maradnak. A tyúkólhoz kell, hogy tartozzon az úgynevezett tojófészek is, aminek viszonylag zártnak és kicsinek kell lennie, hogy tojóink szívesen használják tojásrakásra.Ha nem akarjuk, hogy egész nap kertünkben kószáljanak, célszerű kifutóval/udvarral ellátott ólban tartani őket. A tyúkól éjszakára mindenképpen jól zárható legyen, hogy megvédjük jószágainkat az éjszakai ragadozóktól, mint például a nyest.
A tyúkok helyigénye fajtánként változó. Általában elmondható, hogy egy tojónak kb. 0,5-0,9 m2-re van szüksége az egészséges tartáshoz. Ennél kisebb helyen is fognak növekedni és tojást rakni, de fontos kedvező és egészséges körülményeket biztosítani számukra.
Etetés, itatás
Nagyanyáink kukoricadarán és maradék konyhai zöldségen tartották tyúkjaikat. Ezt mi is megtehetjük, de ha egyenletes tojásellátást szeretnénk, akkor célszerű szakboltokban kapható, a tyúkok életkorának megfelelő (naposcsibe-, indító-, tojó-) táppal etetni őket, legalábbis vegyesen a darával és zöldséggel. Persze a tyúkok imádnak kapirgálni a kertben ehető finomságok után kutatva, ezért ha tehetjük, engedjük ki őket. Fontos, hogy mindig legyen elérhető tiszta vizük, különösen a nyári forróságban
A tyúkok társadalma
A tyúkok közötti érintkezésre a folyamatos halk kotyogáson kívül jellemző egymás időnkénti finom csipkedése, amellyel egymást tartják távol kincseiktől, legyen az egy csillogó vízcsepp, vagy egy zamatos lárva. Ne ijedjünk meg ettől a jelenségtől, ez természetes, és elegendő hely esetén ártalmatlan. A „csipkedési sorrend" hamar kialakul, ez jelzi a tyúkok hierarchiában megszerzett helyét. Ha tojóink szabadon járkálhatnak kertünkben, megfigyelhetjük, hogy elöl mindig a domináns egyed kapirgál, és őt követi a többi minden tevékenységében.