Mutasd meg a gyepedet, és megmondom, mennyi vegyszert használsz

12 jún. 2014 Farkas Attila

A szép gyepfelület önmagában a kiskert büszkesége lehet. Gondozása több időbe és odafigyelésbe kerül, mint egy hasonló méretű virágágyás fenntartása.

gyepcimlapA gyep gondozásához a „fanatikus” kertészek számos, mások által alig ismert szerszámot használnak, de a legalapvetőbb mindenkinek a fűnyíró. Olyan fűnyírót vásároljunk és használjunk, ami legjobban talál a nyírandó gyep méretéhez, és amivel a legszívesebben dolgozunk. Nem mindig a legdrágább vagy a legmodernebb változat a legjobb megoldás is egyben. A legegyszerűbb tologatós, hengerkéses fűnyíróval lehet a legszebb gyepet nyírni, ha megfelelően használjuk, és kaszával is rendezetten lehet tartani a füvet, ha van elég türelmünk. Bármilyen fűnyíróval is dolgoznánk, a végeredményt nagyon meghatározza az, hogy elég élesek-e a szerszám kései. A kitompult élek rojtos fűszálakat hagynak maguk után, amelyek hamar kiszáradnak és rontják a gyep kinézetét.

Egyik ismerősöm kedvenc mondása, hogy mutasd meg a gyepedet, és megmondom, mennyi vegyszert használsz.

Mélyzöld, gyommentes luxusgyepet csak akkor lehet létrehozni és fenntartani, ha gyeptrágyát, gyom- és moha-irtószereket használunk. Egy golfpályán ez alapkövetelmény, de a kiskertben nem biztos, hogy megéri. A gyepnek legalább kétévente szüksége van tápanyag utánpótlásra. Ezt viszont nemcsak a drága gyeptrágyákkal tehetjük meg, hanem jól kiérett és megrostált komposzt (akár a fűnyiradékból készített komposzt) vagy istállótrágya egyenletes elszórásával, begereblyézésével is. Természetesen a műveletet fűnyírás előzze meg, és vagy úgy ütemezzük, hogy jelentős esőzés legyen utána, vagy alaposan öntözzük be az elszórt anyagot.

Gyakran előfordul, hogy egy munkálattal megoldunk egy problémát, de máris lehetőséget teremtünk egy másik megjelenésére. Az istállótrágya használata zöldségeskertben, virágágyásban és a gyepen egyaránt azt jelenti, hogy gyommagokat is szórunk el.

gyep3A szőnyegszerű luxusgyepek mindig teljesen gyommentesek és csak pázsitfűfélékből állnak, de a kiskertben ezt sem muszáj  célként kitűznünk. Igyekezni kell gyommentesen tartani a gyepet, de ez nem azt jelenti, hogy más kétszikű növények nem keveredhetnek el a fűfélék között, főleg akkor, ha nem magról vetett gyepről beszélünk, hanem hosszú évek során kialakult kis növénytársulásról. A kétszikű növények nagy része nem viseli el a rendszeres levágást, így ha nyírni kezdjük a gyepet, akkor rövid idő után eltűnnek. Az olyan növények, mint a százszorszép, vagy fehér here gyomnak számíthatnak, de mégis vannak olyan fűmag keverékek, amelybe szándékosan belekeverik ezeket a növényeket is. A százszorszép egész nyáron virágzik, jól bírja a fűnyírást, gyorsan hozza új virágait és kissé vidámabbá teszi a gyepet.

A fehér here elkeveredve a fű között mélyebb zöld árnyalatot ad annak, jobban bírja a szárazságot és a taposást, járkálást. A többi, gyep között nem szívesen látott növény, mint a gyermekláncfű, útilapu, cickafarok, gyíkfű, keserűfű, libapimpó gyomlálással kiirtható, ha kitartóak vagyunk. De ha a gyommentes gyep érdekében hajlandóak vagyunk vegyszerezni az udvarunkon, használható ellenük szelektív gyomirtó szer is, ami a gyepet megkíméli, és a csak a kétszikű növényeket pusztítja el.

kertveszelyei2Árnyékos, nedves helyeken, főleg akkor, ha nagyon meg van tömörödve a talaj, megjelenik a fű között a moha és egész nagy területeket képes belepni. Ez nagyon árnyékos helyen, ahol a gyepfélék nem élnek meg, még kívánatos is lehet, ha viszont olyan helyen is megjelenik, ahol nem szeretnénk, akkor minél hamarabb tenni kell ellene. A mohát vegyszeres úton kell elpusztítani, de szerencsére az ellene hatékony vasgálic vagy vasszulfát nem annyira veszélyes anyag, mint a legtöbb mezőgazdasági vegyszer. A vasszulfát kijuttatható öntözőedénnyel, ha 3-4%-os oldatot készítünk belőle, de vásárolhatunk olyan gyeptrágyát is, amiben már van vasszulfát, hogy elpusztítsa a mohát. Természetesen nemcsak magát a mohát, hanem a mohásódás okát is meg kell szüntetni. A gyep talaját erős vasvillával kell lépésenként megszurkálni, hogy a talaj fellazuljon, levegőzzön, a fű közül az elhalt mohát és száraz avart erős vasgereblyével, vagy direkt erre alkalmas szerszámmal kell feltépni.

Mivel kisebb-nagyobb füves terület minden kiskertben van, ezért érdemes odafigyelni rá, rendben tartani, gondozni ,mert ez is nagymértékben meghatározza a kert hangulatát.

Örömteli kertészkedést!

Forrás: szekelyhon.ro

 

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek