Miért támadnak vagy harapnak a kutyák?
A legtöbb embert harapott kutya elhanyagolt tartási körülmények közül kerül az állatvédőkhöz. De vajon mi okozza az agresszivitást házi kedvenceinknél?
A láncos kutyatartás felfogható egy időzített bombának is, magyarázta Seres Zoltán, az Orpheus Állatvédő Egyesület vezetője. Példa erre a legutóbb január 14-én Csengődön történt kutyatámadás is, ahol reggel egy láncról elszabadult kutya rontott neki gazdájának. Az ingerszegény környezetben tartott, elhanyagolt kutyák gyakran idegronccsá válnak, ami a legtöbb esetben visszafordíthatatlan állapotokat eredményez és tragédiákhoz vezethet.
A kutyák háromféle agresszivitásáról is beszélhetünk. Seres Zoltán szerint a kutyák ember elleni agresszivitása legfőképp támadó jellegű, amit rendszerint félelem szülhet. Emellett a kutyák harapásakor védekező agresszivitásáról is beszélhetünk, ami legtöbbször kutyák egymás között fellépő harcából áll. Az ebek ragadozó agresszivitása pedig leginkább élelemszerzésre irányul, mely legtöbbször a háztáji és természetben élő állatok kisebb rendű egyedeit veszélyeztetheti.
Öt gyakori ok, amiért a tartott kutya támad vagy harap:
1. Sokkhatás következtében gyakran ijedtségből támad az egyébként jámbor házi kedvenc. Elég egy durranás vagy egy véletlen mancsra taposás és kész a tragédia.
2. A kutyák ivarzási időszaka tavasszal és ősszel van. A 2014-es év tavaszias/őszies telében sok kutya hormonháztartása felborul és az ebek párzási időszakot élnek meg. A kutyák orrukkal messziről megérzik a tüzelő állatok szagát, izgatottságukban gyakrabban eszüket vesztve haraphatnak.
3. A felelőtlenül tartott kutyák a gazda hibájából gyakran ideggyengévé és támadóvá válhatnak.
4. A gazda ruházatán gyakran megérzi a kutya az élelmiszer szagát, ami gyakran eredményez kezelhetetlenebb kutyák által harapást, tapasztalatlan gazdáknál sérülést.
5. Dominanciakonfliktus: a család kisebb gyermek tagjait gyakran odaengedik a kutyákhoz, de a kutya nem felsőrendű gazdiként, hanem ragadozó mivoltából eredően elejthető „áldozatként” tekint rá.
Az Orpheus Állatvédő Egyesület rendszeresen találkozik embert harapott állatokkal. A legtöbb embert harapott kutya elhanyagolt tartási körülmények közül kerül az állatvédőkhöz. Seres Zoltán szerint a kutyatartás három alapvető igénye a megfelelő tartási hely, a tartáshoz szükséges idő (szocializációhoz, sétához, játékhoz, foglalkozáshoz), a tartáshoz szükséges anyagi fedezet biztosítása. A háromból ha bármelyik is hiányzik, az állattartás előbb-utóbb gondokat szül. Sok állattartás állatkínzássá fajulhat, ami börtönnel is sújtható bűncselekmény. Nagyon fontos (és sokan nem tudják), hogy a háziállatok állapotáért, azok tetteiért a gazda a felelős.
Forrás: nyest.hu