Könnyen gondozhatók és termékenyek is a citrusfélék otthonainkban
A citrusféléket dísznövényként is tarthatjuk, de aki a limonádéjába, teájába otthon termett citromot szeretne facsarni, szintén próbálkozhat velük.
Ezek a mutatós növények mindig nagy közkedveltségnek örvendtek hazánkban, ráadásul a könnyen szaporítható, nevelhető növények körébe tartoznak. Magjaikat elvetve néhány héten belül már kicsíráznak, ezért sokan próbálkoznak a boltban vásárolt magokkal.
A citrusfélék otthoni csíráztatása, és későbbi megtartása akár erkélyen is lehetséges. A magvak könnyen kihajtanak, és gyorsan szép csemetévé fejlődnek. Egy-két éven belül elérhetik akár a két méteres magasságot is, melyet metszéssel szabályozhatunk.
Az alakítások ideje a téli nyugalmi időszakot követő egy-két hétre célszerű hogy essen, mivel ilyenkor még nem indul be a virágképzés, tehát a leendő gyümölcsöket még nem veszélyeztetjük.
Sajnos a lakásban tartott citrusféléket is gyakran megtalálják a kártevők, melyek a növény levelén elváltozásokat okozva, gazdáján pedig a pánik formájában jelentkeznek. A levelek fonákját célszerű egy-kéthetente szúrópróbaszerűen tüzetesebben megnézni, ha szükséges, akkor a felfedezett kártevők, kórokozók ellen permetezni.
Levéltüneteket a tápanyaghiány is okozhat, melyet megfelelő tápoldatozással, vegetációs időszakban hetente-kéthetente, esetlegesen már ültetéskor alkalmazott, lassan oldódó műtrágyával kiküszöbölhetünk. A téli vegetációs időszakban a tápoldatozást kerüljük, viszont ha a növény már láthatóan kinőtte cserepét, akkor ez az időszak a legalkalmasabb a nagyobb edénybe ültetéshez.
{youtube width="400" height="266"}dBM_xwnb1Kg{/youtube}