Kerti teendők szeptemberben
Hőségnapokkal köszönt el az augusztus és sok helyen kitartott a csapadékmentes napok sora is.
A határban – a nagy kertben – ez komoly gondokat okozott, s okozhat még szeptemberre is. No de a ház kerül egy kiskertben talán könnyebben orvosolhatók ezek a meteorológiai anomáliák. Ha körülnézünk a zöldséges konyhakertben, látjuk, hogy nem is minden növény reagált a kitartó forró napokra korai s gyorsabb éréssel, de még az úgynevezett napégést sem mindig a napsütés idézte elő, hanem a tápanyag-ellátottságban a kalcium hiánya. Felénk például a paradicsom érése is mintha lelassult volna, még ebben a melegben sem pirosodtak a bogyói a megszokott időrendben, de majd szó kerül a zöld paradicsom hasznosításáról is. A paradicsomvész viszont elkerülte.
Egy kiskertben szeptember igazi betakarítási hónap. Vegyük sorra a teendőket. Aki még nem szedte fel a vöröshagymáját, ne késlekedjen vele tovább, mert a remélhető szeptemberi csapadékos napok esetén újra kihajt és tárolásra alkalmatlan lesz. A gyökérzöldségek öntözését is csökkenthetjük még ebben az aszályos napokban is, hogy tárolásra alkalmasabbak legyenek. Ha már a hagymáról is szó esett, a fokhagymát se hagyjuk tovább a földben, de közeleg az ideje az őszi ültetetésüknek is. Szeptember végén, október elején már duggathatjuk a gerezdeket 3-5 cm mélyre, sortávolságnak pedig 30 cm-t, tőtávolságnak 10 cm-t javasolnak a kertészek. fokhagyma
Ezekben a meleg napokban hamarabb bepirosodik a fűszerpaprika is.
Érdemes hát az „érett” piros paprikák leválogatását megkezdeni, a hozzáértő termesztők azonban a szebb szín és a jobb minőség céljából még akár egy hónapig is utó érlelik. Ezt mi is könnyen megtehetjük, ha a paprikát kocsányánál átszúrva felfűzzük s a fűzért száraz szellős helyen fellógatjuk. Ilyen paprika füzéreket látni a kalocsai, cecei gazdák házainak eresze alatt, akár azok díszeként is. Az utóérlelésnek köszönhetően a színanyagok stabilizálódnak, így őrlés után s a tárolás során már nem vesztik el szép mélyvörös színűket. Ami a legfontosabb, az így szárított termésen a penészgombák sem telepednek meg. Ha már felszedtünk, leszedtünk, egyszóval betakarítottunk a kertből mindent, vegyük számba mit vethetünk még szeptemberben.
A fokhagymát már említettem. Szeptember végén, de még októberben sem késünk el a gerezdek duggatásával. Akinek pedig még a nyáron bulbákat nevelt a fokhagymája a szár végén, az abban található apró hagymácskákat is elvetheti. Ezekből általában mogyorónyi, nem gerezdes fokhagymák lesznek. Arra azért érdemes figyelmet fordítani, hogy az őszi vetésű fokhagymát ne cseréljük fel a tavaszival.
Szeptemberben lehet vetni a sóskát és spenótot, valamint. aki tavasszal a primőr salátával akar versenyezni, megpróbálkozhat az áttelelő fejes saláta vetésével is. Aki pedig a húsvéti sonkához saját tormát szeretne reszelni, ősszel telepíthet ebből a csípős gyökérből. Évelő növény és annyira igénytelen, hogy ha elterjed, egykönnyen meg sem tud majd szabadulni tőle.
És ha már szóba került a nehezen pirosodó paradicsom, vegyük számba a zöldparadicsom hasznosítását is. Nem az utóérésre gondolok, mert a paradicsomnak ugyan utóérő a termése – a dinnyével ellentétben – de zölden is kiváló savanyúság-alapanyag lehet. A konyhakert betakarításának egyébként is jellegzetes velejárója a savanyúságok készítésével járó ecetes fűszeres illat. Merthogy nem mindent érdemes a fagyasztóba tuszkolva tárolni télre. Lecsót és csalamádét készíthetünk télre az ép, egészséges uborka, paradicsom éspapriatermésből.
Befejezésként zárjuk a teendők sorát egyik kedvenc zakuszka receptemmel, amihez zöldparadicsom, hagyma, zöld- és paradicsompaprika, valamint fűszerek szükségesek:
Hozzávalók: 2 kg zöldparadicsom, 1 kg vöröshagyma, 1 kg zöldpaprika, 1 kg paradicsompaprika, (aki csípősen szereti, cseresznyepaprikát is tehet hozzá). Mindezt ledaráljuk, majd egy zacskó kapros savanyúság tartósítóval főzzük, 3 dl olaj és 3 dl 10%-os ecet hozzáadásával, végül forrón üvegekbe töltjük. Pirítós kenyérre kenve tessenek kipróbálni.
Fotók: Shutterstock
Forrás: Agroinform