Irány a kert: pirosló bogyók egész télen át

08 okt. 2013 Tersztyánszky Krisztina

A termések, gyümölcsök betakarítása mellett az október még számos más kerti munkára is lehetőséget ad. Szépítsük, díszítsük ilyenkor is környezetünket!

Sokan szeretjük, ha mindig díszíti valami ablakainkat, bejáratunkat. A balkonládák nyári virágkompozíciói viszont mára megcsúnyultak, a csüngő petúniák és muskátlik is lassacskán tönkremennek. Itt az ideje, hogy kicseréljük balkonjaink növényeit fajdbogyóra, árvácskára, törpe örökzöldekre, mirtuszhangára, Erika-félékre vagy csarabra, hogy csak néhány télen is mutatós növényt említsünk. Átültetéshez használjunk fagyálló balkonládát és laza, jó minőségű virágföldet.

oszivirag3A mirtuszhanga az egyik remek választás a balkonládák őszi beültetésére. Ez a Dél-Amerikából származó törpecserje a hangafélék közé tartozik. Az enyhén savas talajt kedveli. Az ősz folyamán piros, fehér vagy rózsaszínű fényes bogyók jelennek meg rajta, amelyek egész télen át megmaradnak, és akár még a hó alól is kivirítva, egész télen át díszítik a balkonunkat. Kissé szúrós fényes levelei aprók, szép kontrasztot alkotnak a színpompás bogyók tömött fürtjeivel. Télálló, nyáron azonban óvjuk a tűző napsugárzástól.

Bejáratunk mellé tehetünk színpompás krizantémokat vagy kaspóba ültetett örökzöld formanövényeket. A krizantémot levirágzás után ültessük ki, különben tönkremegy, visszavágni ráérünk kora tavasszal. Az örökzöldek többsége télen is kint maradhat, ha gyökerüket megfelelő mennyiségű föld veszi körül.

A sövénytelepítés is mostanában aktuális. Manapság divatosak a japánkertek, melyek egyik sajátos növénye a puszpáng. A puszpángból ültethetünk alacsonyabb térhatárolót, de gömbre nyírva jól mutat a sziklakertben vagy a virágágyások egy díszítőelemeként is. A kíváncsiskodó szemek elől jól elrejtőzhetünk egy smaragd vagy Columna-tujasövény mögött. A babérmeggyből is pompás sövényt alkothatunk. Örökzöld, fényes leveleit télen is megtartja, tavasszal gazdagon virágzik és nyári utóvirágzása is gyakori.

oszivirag2- A sövénytujákat és a babérmeggyet általában 80 centiméterre, a buxusokat 50 centiméterre ültessük egymástól - tanácsolja Nagy Andrea kertészmérnök. - Az ültetőgödör minél nagyobb, annál jobb, de legalább kétszer akkora legyen, mint a növény földlabdája.

A szabadgyökerű gyümölcsfák, bogyósgyümölcsűek ültetése is hamarosan aktuális lesz, már elő lehet készíteni nekik a gödröt. Esetükben legalább 60x60 centiméteres legyen az ültetőgödör, de még jobb, ha méteres oldalhosszúságúra tudjuk kiásni. A gyümölcsfák tekintetében napjainkban megoszlanak a vélemények: vannak, akik, arra esküsznek, hogy csak őshonos fajtát szabad ültetni, míg mások bátorítanak az egzotikus, trópusi fajták, az érdekességek kipróbálására.

oszikert1- Manapság ismét divatba jönnek a régi magyar gyümölcsfajták - tudjuk meg a szakembertől. - Ezek általában rezisztens fajták, tehát ellenállóbbak bizonyos betegségekkel szemben, és kevesebb permetezéssel is beérik, sőt esetleg permetezés nélkül is tarthatók. A régi gyümölcsfajták mellett a másik sláger mostanában az úgynevezett duó gyümölcsfák ültetése. Ezeknek a népszerűsége minden bizonnyal annak köszönhető, hogy a mai építkezési szokások és a magas telek-árak következtében kisebb zöldterület áll rendelkezésre kert kialakításra. A duófák esetében két különböző fajta gyümölcs van egy alanyra oltva, így egy fáról akár piros és zöld almát is szüretelhetünk. Látványnak is különleges és helytakarékos megoldás.

A gyümölcstermő növények egy részét konténerben (cserépben) értékesítik, azokat a közhiedelemmel ellentétben nem csak ősszel és tavasszal ültethetjük, hanem egész évben, amikor nem fagyott a talaj. Gondoskodjunk a családi vitaminforrásról házilag! Ültessünk kiskertünkbe áfonyát, szibériai mézbogyót vagy Goji bogyót. Ezek vitamin- és ásványianyag-tartalma jelentős, felhasználásuk sokoldalú.
Forrás: vaol.hu

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek