Fűszernövények a konyhában: friss ízek télen is
Ha télen is szeretnénk érezni ételeinkben a tavasz fűszereinek zamatát, érdemes a bolti szárított helyett otthonunkban cserepes növényeket nevelni.
De mégis, hogyan?
„Bármennyire is próbáljuk biztosítani a kellemes meleg környezetet lakásunkban, télen nem lesznek olyanok a fűszernövényeink, mint amilyennek a szezon időszakban megszoktuk őket” – világított rá a paneli téli tartás árnyoldalaira Gárgyán Beáta, az ásotthalmi Gárgyán Fűszer termelője. Akik dísznövényeket is tartanak otthon, azok tudják, hogy a zord, borongós időben vegetálnak az élőlények. Mivel a fűszernövények nagy része a mediterrán-térségből származik, s a mai napig megőrizték vadfű mivoltukból származó igénytelenségüket, ezért télen is elég – az öntözés mellett – egy-egy alkalommal általános tápoldattal ápolgatni gyökereiket. Ám a napfényt így is igénylik, ezért adjuk meg nekik az ablak nyújtotta „fényözönt”, ügyelve arra, hogy a réseken beszökő huzattól ne fázzanak meg – ez különösen az egynyári növényekre nézve veszélyes.
„A háziasszonyok többsége félve nyúl a fűszernövényekhez, mert nem tudják, hogy télen is folyamatosan tépni és vágni kell őket, máskülönben elnyúlnak” – teszi hozzá a termelő. Az olyan évelő növényeket, mint a kakukkfű, vagy a borsmenta egészen kicsire vághatják, akár 1-2 cm-esre is. Ezzel szemben az egynyári növényekkel, például a bazsalikommal körültekintőbben kell bánni ahhoz, hogy dúsulhasson 2-3 hajtást mindenképpen hagyni kell a cserépben.
Nem akar vesződni a kacsozással, de télen is szeretné élvezni a nyári chili paprika, vagy a tavaszi koriander és medvehagyma zamatát? Gárgyán Beátának erre is vannak megoldási javaslatai.
„Két módszer közül választhatunk: az egyik a fagyasztás, a másik a szárítás. Ezek közül én inkább utóbbit ajánlom, mert helytakarékosabb és a megfelelően csomagolt szárazanyagok tovább megőrzik frissességüket.” Hogy mi a megfelelő? Sötét és száraz helyen, frissen tartó zacskóban vagy zárható üvegcsében tároljuk az ízeket, ezek akár évekig is elállhatnak a konyhaszekrényben, míg a vágott növényszárak csak néhány hónapig lapulhatnak a hűtő mélyén – ha ki tudjuk várni.
Forrás: szegedma.hu