Elviheti az idei nyári termést egy jelentős lehűlés
Fejére állt a világ: a december végi-január eleji szokatlanul meleg miatt több növény virágozni kezdett, és a gyümölcsfák ágain megjelentek a rügyek.
Szakemberek szerint, ha a következő hetekben jelentős lehűlés jön, az komoly terméskiesést okozhat a gyümölcsöknél. A gabonánál nagyobb gond a csapadékhiány.
A fokozottan védett téltemető normál esetben január végén-február elején szokott kibújni a földből, de most egyes helyeken már december vége felé előbújt és elkezdett virágozni. A Pécsi Egyetem botanikus kertjében több olyan növény is virágozni kezdett, amely normál időjárás mellett csak hónapokkal később tenné. A téltemető mellett ilyen a jázmin és a mediterrán hunyor is.
– Ha a növények elkezdenek fejlődni, és a virágrügyek és a levélrügyek kipattannak, és erre jön egy tartósabb hideg, akkor megfagyhatnak a növények. Tehát az idei nyári termést elviheti – árulta el Babayné Boronkai Erzsébet, a Pécsi Tudományegyetem Botanikus Kert kertészetvezetője.
Az egyik pécsi kiskertben rügyezni kezdett az orgona, de virágzik a sárga kikerics és a bazsarózsa is. A gyümölcsfák közül a körte és a barack ágain pattantak ki a rügyek. A januári szokatlanul meleget a szőlőtőkék viselik a legjobban.
– Rügyfakadás közelében akár az öt vagy tíz fokos lehűlés is már jelentős rügyfagykárt fog eredményezni – mondja a Pécsi Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet munkatársa. – Tehát februárban sokkal többet fogunk látni, a februári időszak alakulása az, ami majd igazán meghatározza azt, hogy a szőlőnek az élete az hogyan fog a fakadásig alakulni – teszi hozzá Teszlák Péter.
Az előrejelzések szerint január végén jelentős lehűlés, február elején viszont a mostanihoz hasonló meleg várható.
A fagyon kívül azonban más veszély is leselkedik a gyümölcsösökre: sok kártevő át tud telelni egy enyhébb időjárást, és ezután nagyobb kártételi nyomást tud okozni. A Zöldség-Gyümölcs Terméktanács elnöke szerint, hogy a gazdák ezt meg tudják előzni, nagyobb költséget, tehát versenyképesség csökkenést jelenthet számukra. „Mindenképpen kéne a hideg, de az lenne a jó, ha nem hirtelen mínusz 25 Celsius-fokra esne a hőmérséklet, hanem mínusz 10-15 fokig talán még elviselik a növények” – teszi hozzá Mártonffy Béla.
A Zöldség-Gyümölcs Terméktanács elnöke szerint a mostani időjárás még nem okoz gondot, ha a hétvégén valóban megérkezik a lehűlés. Mártonffy Béla emlékeztetett rá, hogy négy éve volt hasonlóan enyhe a december vége és a január, akkor a hirtelen jött lehűlés komoly terméskiesést jelentett. A gabonánál inkább a szárazság okozhat gondot.
A Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke szerint az őszi búza és repce is megsínylené, ha a fagy érkeztét nem előzné meg kiadós havazás. Vancsura József azt mondta, hogy a hó, amellett, hogy megvédené a vetést, a hiányzó csapadék egy részét is pótolná.
Forrás: mno.hu