Egyre többen szeretjük az apró házakat - Nézzük, miért?
Napjainkban egyre elterjedtebbek a kis területű otthonok. Ezeknél nagyon fontos a jól átgondolt berendezés és a funkcionalitás, persze a stílusosság sincs kizárva.
Világszerte egyre több híve van a kicsi ház vagy "kulipintyó mozgalomnak". Ma már sokan rájöttek arra, hogy egy nagy ház fenntartása igen jelentős költségeket ró a családi kasszára, elférni meg kisebb helyen is lehet. Igaz, szűkösebben, ám a megtakarításnak köszönhetően elérhető élmények (utazás, kulturális programok stb.) sokakat kárpótolnak a szerényebb méretű házért cserébe.
Kicsi költség
Egy klasszikus amerikai otthon több mint 200 négyzetméter alapterületű, ebből adódóan pedig a családok a jövedelmük meghatározó részét: harmadát-felét költik lakásfenntartásra, főleg azokon a területeken, ahol télen fűteni, nyáron hűteni is kell. Érdekes, de tanulságos megközelítésben átgondolva: aktív koruk, azaz munkában töltött éveik során nagyjából 15 évig csakis a rezsi befizetéséért dolgoznak. (Ez hazánkra nézve is igaz adat lehet!)
E felismerésből adódóan egyre többen költöznek kissebb lakásokba. Vagy azért, mert nem tudják fizetni a nagy fenntartását, vagy azért mert nem akarnak kompromisszumot kötni, például, hogy a nagy lakás fenntartása miatt ne mehessenek nyaralni, ne legyen elegendő anyagi keretük hobbijukra, szabadidős programokra, élményekre. Így a mini házak egyre többeknél nem csak a nyaraló funkcióját látja el, hanem egész éves tartózkodási helyül szolgálnak. Így alakult ki a „Tiny House Movement”, azaz Kulipintyó-mozgalom. Hívei átdimenzionálják életüket a 9-37 négyzetméteres új élettérre. Kis lakás, kis stressz! - hirdetik, aminek jócskán van igazságalapja.
1. Mobilissá tehetjük őket - amennyiben különálló házról van szó természetesen- így ha kedvünk szottyan világot látni, vihetjük magunkkal az otthonunkat is.
2. A kissebb alapterület, kevesebb takarítással jár. Ez is fontos szempont, hiszen akinek háza vagy nagy lakása van az tudja mennyi munkával jár rendet tartani.
3. A rezsin is jócskán spóralhatunk ami szintén nem elhagyagolható.
4. A berendezési tárgyakra sem kell milliókat költenünk, mégis igényes és szép otthont kialakíthatunk.
5. Gondoljunk csak bele milyen rideg tud lenni egy hatalmas méretű ház. Szinte elveszettnek érezzük magunkat bennne. Ezzel ellentétben egy "kis kuckóban" mindig barátságos, meghitt hangulat uralkodik.
6. Ezek a kicsi házak könnyebben átalakíthatók környezetbaráttá, energiatakarékossá. Föleg ha még a berendezés is újrahasznosított tárgyakból áll!
Hazánkban a lakhatással kapcsolatos szokások merőben eltérőek, mint Amerikában. Nálunk a bérelt helyett a magántulajdon dominál, és a méreteket tekintve is a nagyobb házak, lakások, mert a magyar ember szeret sok mindent tárolni, és sajátjaként tartani, még ha ritkán használja is. Így nem valószínű, hogy e mini ház mozgalom hamar elérné hazánkat is, ám nyaralónak, hétvégi háznak ideálisak lehetnek ezek az egyedi kis lakóépületek.
Forrás:ezermester