Drogéria a kertben: a legfontosabb gyógynövényeink otthoni használata
A gyógyszeripari és kozmetikai cégek mindig is szerették túl misztifikálni növényi alapanyagaik, beszerzését, előállítását, valójában azonban kis odafigyeléssel, józan ésszel ez könnyen megoldható kertjeinkben is.
Ha rászánjuk magunkat arra, hogy tájékozódjunk egy kicsit, még az egzotikus növények otthoni termesztése sem ördögtől való. Rengeteg gyógyhatású, akár kozmetikai alapanyagként szolgáló növény termeszthető kiskertünkben, ezek közül ismerjünk meg néhányat - hozzájuk egyszerű receptekkel.
NÖVÉNYEK A SÉRÜLT VAGY MEGÉGETT BŐR KEZELÉSÉRE
Körömvirág (Calendula officinalis)
Az ebből az arany szirmú virágból készített termékek megnyugtatják a bőrt, csökkentik a gyulladást, és gyógyítják az égési sérülést, leégést, pattanásokat, az ekcémát és a horzsolásokat is. Az extrakciós eljárástól függően, az hogy olajat vagy épp vizet adunk hozzá, mind nagyban befolyásolja, hogy mit kapunk végeredményként: lemosót, krémet, esetleg tinktúrát, de mind nagyszerűen felhasználható a külső hámsérülések kezelésére.
Aloe Vera (Aloe barbadensis)
Bár nem kifejezetten kerti növény, az aloe verát ügyesen termeszthetjük zárt helyen is. Testápoló, bőrnyugtató hatása közismert, tartalmazza nagyjából a teljes vitamin palettát. Évezredek óta használják gyógyításra, talán a legismertebb gyógynövények egyike.
Kasvirág (Echinacea purpurea)
Erősíti az immunrendszert, gyulladáscsökkentő hatású, az infunza megelőzésére és tüneteinek kezelésére is pompás. Legújabban az ideggyógyászat területén kísérleteznek vele.
Nadálytő (Symphytum offinale) vagy forrasztó fű
Olaj hozzá adásával, a leveleiből készült péppel bőrnyugtató és gyógyító kenőcsöt lehet előállítani akne és pikkelysömör kezelésére, míg ha tinktúrát készítünk, közvetlen formában lehet használni a pattanásokra. Belsőleg alkalmazva gyulladáscsökkentő hatású.
Zöld tea (Camellia sinensis)
Ez a növény bár egzotikusnak tűnhet, de viszonylag jól megterem mérsékelt égövön. Igényei egyszerűek: sok napütés, mérsékelten savanyú talaj. Leveleit szépségápolásban, fogyasztásban egyaránt felhasználják. Megelőzi a fogszuvasodást, gyulladáscsökkentő hatása van, erősíti az immun- és érrendszert, rákmegelőző hatása is van. Bizonyos mértékű bőrvitalizáló hatást is kifejt.
Levendula (Lavandula angustifolia)
Az illatos kerti cserje, a levendula antiszeptikus és gyulladáscsökkentő hatással bír, továbbá hasznos bőrirritációt és gyulladások kezelése esetén is. A levendulaolaj kimutathatóan felgyorsítja a gyógyulását a vágásoknak, égési sérüléseknek, és a horzsolásoknak, továbbá használható testápoló szerként is.
Bojtorján gyökér (Arctium lappa)
Míg a többi növény ea fentiekben főleg külsőleg, helyileg használható, addig a bojtorján gyökér elsősorban belsőleg fejti ki hatását. A bojtorján tisztító gyógynövény, belülről dolgozik, serkenti az epe termelését, gyorsítja a méreganyagok kiválasztását, külsőleg használva segít meggyógyítani a pattanásokat, keléseket, pikkelysömört, ekcémát, és egyéb bőrelváltozásos betegségeket.
Kakukkfű (Thymus vulgaris)
A legújabb vizsgálatok kimutatták, hogy az egyszerű kakukkfű sokkal hatékonyabb az akne kezelésében, mint a patikaszerek. A tinktúrás felhasználás rendkívül hatékony lehet.
BŐR VITALIZÁLÓ NÖVÉNYEK
Rózsa (Rosa)
A rózsavíz bőr regeneráló képessége évszázadok óta ismert tény. Alkalmas bármilyen bőrtípusra, tisztít, és regenerál. Mind a vad, mind a kerti rózsa szirmai alkalmasak a feladatra.
Közönséges palástfű (Alchemilla vulgaris)
Megtalálható a ránctalanító krémekben mint hatóanyag, összehúzza a bőr pólusait, vérzéscsillapító hatású.
Olasz szalmagyopár (Helichrysum)
Természetes gyulladáscsökkentő hatású, pattanás és bőrpír kezelésére ajánlott.
VÉRZÉSCSILLAPÍTÓ ÉS TONIZÁLÓ GYÓGYNÖVÉNYEK
Nagylevelű csodamogyoró (Hamamelis)
A csodamogyorót belsőleg és külsőleg egyaránt használják vénás keringési elégtelenség okozta zavarok (lábduzzanat és aranyér) kezelésére. Alkalmazzák szájöblítőként is. Helyileg bizonyos szembetegségek (irritáció, kellemetlenül égő, szúró szem) enyhítésére alkalmas. Szépséghibája: nehéz hozzájutni, észak-amerikai növény.
Cickafark (Achillea millefolium)
A cickafarkfű étvágyjavító, köptető, serkentő és nyugtató, idegerősítő, vérzéscsillapító, vizelethajtó, epetermelést serkentő és epehajtó, görcs- és szélgörcsoldó, reuma és fertőzés elleni szer, antihisztaminikum, és hormonhatással is rendelkezik.Szinte minden kertben fellelhető növény, rendkívül hasznos, javítja a bőr tónusát, és csökkenti a gyulladásokat.
Rozmaring (rozmaring officinalis)
A rozmaring levelekből készült kivonat használható minden bőrtípusra, segít a gyógyulásban azáltal, hogy ösztönzi a vér áramlását a bőrben. Ez a növény alkalmas mind masszázs olaj, tonerek, krémek, samponok, balzsamok, és testápolók előállítására. Mellékesen természetes hajfestékként is funkcionál.
BŐR HIDRATÁLÓ HATÁSÚ NÖVÉNYEK
Ibolya (Viola odorata vagy Viola canina)
Közismert kinézetű és illatú virág, amely tökéletes a száraz bőr kezelésére, gyulladáscsökkentő és segít meggyógyítani a vágásokat és a sebeket. Ez a növény is alkalmas mind masszázs olajok, krémek, samponok, balzsamok, és testápolók előállítására.
Útifű (Plantago major vagy Plantago lanceolata)
Egy másik olyan növény, ami szinte minden kertben megtalálható, bőrhidratáló, sebgyógyító, bőr regeneráló hatással is bír.
Orvosi ziliz vagy fehérmályva (Althaea officinalis)
Bár a szabadban megterem Európában és az egész észak-amerikai kontinensen, mégis sok helyen termesztik kerti növényként. A gyógyászatban leveleit, virágait és gyökerét használják. A nyákoldó, vízhajtó, és bőrnyugtató tulajdonságú leveleket nyáron gyűjtik. Főzetüket húgycsőgyulladás és vesekövek kezelésére használják.
A késő ősszel gyűjtött gyökér bélbevonó, vízhajtó, bőrnyugtató, és sebgyógyító hatású. Főzetét általában emésztési és bőrproblémákra használják, főként a száj gyulladásai, gyomorhurut, gyomorfekély, bélhurut, bélgyulladás és a vastagbél krónikus gyulladásos betegsége kezelésére. Növeli a tejelválasztást és nyugtatja a hörgőket.
TERMÉSZETES HATÓANYAGÚ HAJFESTŐ NÖVÉNYEK
Bodzavirág (Sambucus)
A növény virágait május végén és június használják arra, hogy édes üdítőitalokat, bort, netán desszerteket állítsanak elő belőle. Kevésbé ismert, hogy a virágok vizes oldatát fel lehet használni arra, hogy segítsen elhalványítani a szeplőket, öregségi foltokat és hegeket. A kivonat gyulladáscsökkentő is, és segíthet kondicionálni az érett bőrt.
Orvosi zsálya (Salvia officinalis)
Levelének forrázata illóolaj- és cseranyagtartalmánál fogva torokgyulladásra, szájbetegségek öblögetésére, belsőleg pedig bélhurut ellen nagyon jó hatású. Idegerősítő hatása is ismert. Ezenkívül tisztíja a zsíros bőrt és természetes módon lehet vele a hajat sötét árnyalatúra festeni.
Orvosi székfű, avagy kamilla (Matricaria recutita)
A kamilla közismert nyugtató és gyógyító gyógynövény, amely egyébként használható a bőr (pl. ekcéma és egyéb bőrproblémák kezelésére) és a haj ápolására is. Ha szeretnénk fokozni a kamilla hatását, használjuk együtt egy kevés citromlével. Belsőleg simaizom lazító, enyhe hashajtó hatása van.
GYULLADÁSCSÖKKENTŐ GYÓGYNÖVÉNYEK ÉS NÖVÉNYEK
Ösztörűs veronika (Veronica chamaedrys)
Gyulladáscsökkentő hatása miatt használják. Segít enyhíteni a bőrpír és a ekcéma okozta viszketést, pikkelysömör és más bőrbetegségek tüneteit képes enyhíteni. Vadon főleg Nagy-Britanniában él, de nem nehéz hozzájutni és szép kiegészítője minden kertnek. A levelek és virágok forrázatát felhasználhatjuk színezékként és testápolóként.
Uborka (Cucumis sativus)
A hétköznapi kerti zöldséget, az uborkát, kitűnően lehet használni duzzanatok csökkentésére, irritáció ellen, valamint bőrfeszesítésre, bőr nyugtatásra.
Tyúkhúr (Stellaria media)
Nagyon gyakori gyomnövény, sok kertben előfordul. A tyúkhúrt lehet fogyasztani salátaként! A tyúkhúr is hatékony gyulladásgátló, balzsamok, kenőcsök, krémek, testápolók, és egyéb szépségápolási termékek hatóanyaga. Nem utolsó sorban hatékonyam csökkenti a koleszterinszintet.