Díszfácántól a páváig: ritka szárnyasok a baromfiudvarban
A tyúkok, kacsák, libák mellett a baromfiudvar ékkövei lehetnek ritkábbnak számító szárnyasok. De vajon „kik”” is ők, és milyen gondozást igényelnek.
Az alábbiakban öt „szépséget” ismerhetünk meg. A pulyka, a gyöngy tyúk, a japán fürj, a díszfácán és a páva hangulatot varázsolhat a baromfiudvarba, bár mint kitűnik, a dolog sok esetben nem éppen egyszerű.
Pulyka
A pulyka már méreténél fogva sem való a kertbe. Az ő számára még a falusi porták sem elég tágasak. Inkább tanyára, legelőre való. Egy-két pulykát nevelgetni is elég körülményes. Fehérjedúsabb takarmányt igényel, mint csirke, és levágására sem vállalkozik mindenki. Pulykát tehát csak akkor érdemes nevelni, ha ezt nem csupán gazdasági megfontolásokból, hanem kedvtelésből, érdekességként tesszük.
A tömegesen nevelt hibrid fehér pulykák eléggé kilógnak a baromfiudvarból. A bronz pulyka viszont fekete tollaival, és tokosságával kevésbé kívánatos a konyha számára. Egyes vidékeken kialakult egy szürke színű, széles mellű változat, amely jól bírja a szabadtartást, nem nagyon kényes, és a konyhai szempontoknak is megfelel. Nem tekinthető fajtának, de azért elég stabilan fenntartható, s az Alföldön számtalan helyen előfordul. Ha valaki pulykát akar nevelni a baromfiudvarában, még ez a pulyka ajánlható leginkább.
Gyöngytyúk
A gyöngytyúk tartásától sokan idegenkednek, pedig ez annak ellenére, hogy sok szempontból megtartotta vadmadár jellegét, jól tartható viszonylag szűk helyen is. Igaz, felül is zárt kifutóra van szüksége, mert különben elrepül, de megéri a fáradságot a vele való törődés, mert tojása is húsa is nagyon finom, ünnepi eledel.
Tartása a tyúkéhoz, takarmányozása inkább a pulykáéhoz hasonló. Arra az elhelyezésénél mindenképpen tekintettel kell lenni, hogy ijedős, félénk madár, tehát a kert legcsendesebb, legkevésbé forgalmas területén érdemes elhelyezni.
Japán fürj
A japán fürjet kevesen tartják, pedig ez a kismadár sokkal több figyelmet érdemelne.
Ketrecben, vagy sűrű szövésű hálóval fedett kisméretű kifutóban érdemes tartani. Egyetlen négyzetméteren könnyedén tartható 10-15 madár, s ez a kis állomány egy három-négytagú családot el tud látni tojással . A fürjtojás élvezeti értékét tekintve ugyanolyan, mint a tyúktojás, csak kisebb. Rendkívül praktikus levesbetétek készítésekor, amikor egy tyúktojás sok, és nagyon gusztusos szendvicsen főzve, vagy tükörtojásnak elkészítve. A fürjek nagyon egyszerűen tarthatóak, tojótyúkoknak való táppal etethetők, ami kiegészíthető zsenge zöldfélével, például tyúkhúrral. Télen is kint tarthatóak, igaz, akkor a tojást abbahagyják. De ha egy nagyobb kalitkában bevisszük a lakásba, és világítunk is a számukra, akkor a tojásrakási időszak megnyújtható. Nagyon sok tojást termelnek, 300 db felett egy évben. Kedves hangjuk, és szerény, de csinos külsejük miatt kedvtelésből is tarthatók, nemcsak haszonállatként. A fürj az icurka-picurka kertek hasznos lakója lehetne, ha felfigyelnének rá.
Díszfácán
A díszfácánok ragyogó élénk színű, nem könnyen tartható madarak. Különlegesen hosszú tollaik miatt meglehetősen nagy férőhelyre van szükségük. Kitűnően repülnek, tehát csak teljesen zárt kifutón helyezhetők el. Rendkívül félénkek, ezért teljes nyugalmat kell számukra teremtenünk. A kakas élénkebb, feltűnőbb színezetű, mint a tyúk, és díszruháját nem veti le, mint egyes díszrécék.
Az arany-, az ezüst-, a gyémánt-, a király-, a kék és a barna fülesfácán mondható a leginkább elterjedtnek itthon, de lelkes fácántenyésztőknél ennél lényegesen gazdagabb választék is megtalálható.
Páva
Meg kell még említeni a pávát. Ez a madár inkább csak parkokba, középületek hatalmas díszkertjeibe való. A nálunk megszokott városi kertekben egy pávakakas megfordulni sem tud. Ellene szól még rendkívül bántó, kellemetlen hangja.
Forrás: edenkert.hu