Csak ne rúgna olyan nagyot: lábra kaphat a magyar strucc
Három éve hozta létre struccfarmját Jászszentlászló határában Kurucsai Kolos. A kezdeti nehézségek után úgy látja, megérte belefogni a vállalkozásba.
Kolos több éves külföldi munka után haza vágyott. A gazdasági válság közepette olyan munkát keresett, ami kifizetődő. Másfél éves puhatolózás után döntött a strucctenyésztés mellett.
Mint mondta, teljesen véletlenül került kapcsolatba az óriásmadarakkal. De szerencséje volt, mert megismerkedett az ország legnagyobb és legtapasztaltabb strucctenyésztőjével. A kiskunhalasi Nagy Sándor mentoraként mindenben maximálisan támogatta. A szentlászlói törzsállomány első tizennégy madara is tőle származik – részletezte a fiatal gazda.
Elmondta, a strucc veszélyes madár, hatalmasakat rúg, ezért nem szabad bemenni közéjük. Ugyanakkor nagyon félősek. Megszokják ugyan az emberek jelenlétét, de gazdájukat sem ismerik meg, ha nem a megszokott ruhában közelít feléjük. A jászszentlászlói struccfarmon egyébként hármasával vannak elkülönítve az óriás madarak: egy kakasra két tojó jut.
Kurucsai Kolostól megtudtuk, a strucc minden része nagyon jó áron hasznosítható. A napos csibe darabja 15 ezer forintba kerül. Egy vágó madár, ami közel száz kilós 70-80 ezer forintot ér. A húsa legjobban a borjúéhoz hasonlítható: száraz, koleszterinmentes, állítólag az egyik legegészségesebb. Termelői ára 3600 forint kilónként, üzletekben akár 7000 forintig is elmehet. Inkább külföldre exportálják. Főként Hollandiában, Franciaországban, Németországban és Olaszországban keresik a strucchúst.
A strucctojás állagában és ízében ugyanolyan mint a tyúktojás. Egy strucctojás mintegy 30 tyúktojásnak felel meg. Éves szinten egy tojó hatvan darab tojást tojik a márciustól szeptemberig tartó szezonban, de ennek feléből lesz csak kiscsibe. A tojásokat csak a téli időszakban értékesítik étkezésre, darabja 3000-3500 forint között van. Egy strucctojásból akár öt tepsi piskótát is lehet sütni.
Az órásmadár bőre is luxuscikk, a kígyóbőrrel vetekszik az ára. A baj csak az, hogy Magyarországon még nem épült ki rá a feldolgozóipar. Tollából dísztárgyakat, csontjából pedig kozmetikumokat készítenek – ecsetelte a részleteket Kurucsai Kolos.
A strucc egyébként igénytelen állat, naponta kétszer, reggel és este kell megetetni. A zöld- és szemes takarmányt egyaránt szereti. Az állatok télen-nyáron szabadban vannak.
Forrás: baon.hu