Áfonya félelmei avagy a kutyák és az aromaterápia

01 dec. 2014 Horváth Adrien

Áfonya december 6-án lesz 6 éves. Ivartalanított berni pásztor lányka, aki 8 hetesen került a családunkba és azóta teljes jogú taggá szocializálódott.

afonyakutya1Abszolút családi kutyus, magától értetődő természetességgel vesz részt a család életében, mintha mindig is ezt csinálta volna.

Kétlaki életet él, bejárása van mindenhová. Jó kapcsolatot ápol a kert lakóival, a siklókkal, gyíkokkal, sünikkel és madarakkal. A macskák nem a kedvencei, viszont a kutyákkal nagyon barátságos. Szereti nézni a kert fölött repülő gólyákat, vadlibákat,

a baglyokat megugatja, a vakondtúrásokat széttúrja,

a sünvárat viszont tiszteletben tartja. Vannak emberbarátai is, szereti a vendégeket. Igaz, ha rájuk un, elvonul aludni.

Egy szó, mint száz, Áfonya boldog életet él. Szeretjük, és viszont szeret. Bízunk benne és Ő is bízik bennünk. Ennek ellenére vannak félelmei. Retteg a dörgés-villámlástól, a petárdáktól, a tűzijátéktól, és a puskaropogástól.

tuzijatek2Községünk szép helyen fekszik, erdők veszik körül. Ennek viszont megvan az hátránya, hogyha elkezdődik a vadászidény, naphosszat halljuk a puskaropogást. Ezeket a napokat Áfonya a házban tölti, csak akkor merészkedik ki, ha nagyon kell.

Rosszabb a helyzet a zivatarok, petárdák és tűzijátékok esetén.

Gondolom, sok gazdi küzd hasonló problémával, ezért most megosztom velük azokat a módszereket, amiket mi alkalmazunk.

Fontos, hogy az egyébként kerti kutyusokat is beengedjék ilyenkor a házba, ahol meleg, védett helyen tudja átélni a számára rémisztő időszakot.

Ugyancsak fontos a gazdi megnyugtató közelsége.

Az aromaterápia nemcsak az emberek esetében hasznos, jó eredménnyel használhatjuk kutyusaink félelmeinek, feszültségeinek oldásában. Párologtassunk levendula illóolajat a kutyus közelében. Keverhetünk hozzá pár csepp citromfű vagy kamilla illóolajat is.

Gyors a hatás – bár Áfonya nem szereti ezt a módszert – ha néhányszor az illóolajos üvegcsét a kutyus orra elé tartjuk.

Akinek a kedvence megissza a gyógyteát, itasson vele kamillateát, kevés mézzel is édesítheti. A méz ugyanis szintén nyugtató hatású. Akinek van, használjon levendulamézet.

Levendulás méz házilag is készíthető:

a friss levendulavirágokat üvegbe tesszük és felöntjük mézzel. 3-4 hét után átszűrjük. Én minden nyáron készítek. Áfonya adagja egy műanyag mézes mackóban várja sorsa beteljesülését. Ebből könnyen adható a méz a kutyáknak, nem folyik szét és nem lesz minden csupa ragacs.

aroma7A homeopátiás nyugtatószerek és a Bach-virágterápiás készítmények szintén nagy segítséget nyújtanak és mellékhatásmentesek. A Bach-cseppek közül az Elsősegély csepp (Rescue) használatát javaslom. Ezt akár 5 percenként is csepegtethetjük a kutya szájába, tehetjük az ivóvízébe, de akkor is hatásos, ha

a fekhelyére spricceljük a keveréket.

Mi azt tapasztaltuk, hogy dörgés-villámlás idején Áfonya szívesen húzódik kicsi, zárt helyre. Bemegy az íróasztal alá, az étkezőasztal alá, mindegy, csak sötét legyen. Hagyjuk, hogy kutyánk találja meg azt a helyet, ahol biztonságban érzi magát és drukkoljunk, hogy minél előbb vége legyen a félelmet kiváltó dolognak.

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek