A tökéletes gyep titkai
Ha tökéletes gyepet szeretnél csodálni kertedben, van pár dolog, amit meg kell fontolnod. Az ötcsillagos vízborítás a magával ragadó fűterület alapja.
Fűmag, talajtípus, talajtermékenység, talajtömörség, éghajlat, és sorolhatnánk azokat a külső tényezőket, amikre oda kell figyelned öntözés során. Egyszer ugyan már alaposan körbejártuk a témát, most azonban más szemszögből közelítjük meg.
Vízadagolás. – Függetlenül attól, hogy hordozható készülékkel, vagy időzített öntözőrendszerrel táplálod a gyepet vízzel, mindig tudnod kell, hogy mennyi víz szükséges a fűnek. A slamasztika ott kezdődik, hogy minden fajtának más igényei vannak.
Nem kell viszont technikai zseninek lenned, hogy behatárold a gyepnek szükséges vízmennyiséget. Egyszerű és olcsó módja az ellenőrzésnek a konzervekkel való munka. Alul-felül nyitott konzervdobozokat helyezz el szerteszét a füvön, és mindegyiket más időtartamig öntözd vízzel. A különböző területeken más-más színű, élénkségű lesz majd a gyep. A következőkben olyan mértékkel locsolj majd, mint amennyi a legszebben maradt pázsitegységnek kellett.
Öntözéstípusok. – Az öntözőrendszer leggyakoribb fajtája a helyhez kötött. A vidéki kutakra rákötött slagra kell ráilleszteni az öntözőfejet, amelyet időzíteni is lehet. Azt is megadhatod, hogy milyen szögben öntözzön: általában 60 foktól 360 fokig választhatsz. Így akár egy nagy területet, de egy kisebb kertrészt is könnyen megöntözhetsz.
A hordozható készülékeken általában sok kis lyukon spriccel a víz. Egyaránt használható kis és nagy területeken az általában téglalap alakot lefedő berendezést. Hátránya, hogy sok időt elvesz hurcolászása. Fontos, hogy a locsolófej közepén és oldalán is ugyanolyan sugárban jöjjön a víz, hogy egyenletesen gondozhasd a gyepet.
A forgó szórófejen két-három kar található, ami a víz kihatolásával együtt forog körbe-körbe. Nagyobb füvesített kertekben nem túl előnyös.
Az esetben, ha csak kerti csapról tudod megoldani a locsolást, mindenképp figyelj arra, hogy jól nyisd meg azt, mert különben aránytalanul folyik majd ki a víz a locsolófejen.
Mikor? – A nyári kánikulában délután öt és este tíz óra között a legideálisabb locsolni. A meleg időszakban rendszeresen kell öntöznöd, tehát hacsak nem szeretnél rabszolgává válni, akkor szerezz be egy automata rendszert. A modern kiadásoknál már napra, órára pontosan beállíthatod, hogy mikor kezdődjön és végződjön a gép „munkája”.
Terep. – Vess egy szempillantást a gyepterületre. Vannak pázsitok, melyek sík, vannak melyek dombos részeken nőnek. Nem mindkettő ugyanazt a locsolási módszert igényli. A lejtőkön a víz gyorsan lefolyik és miközben a dombtető szinte száraz marad, a lábazat túlázik. A megoldás egyszerű: miután egy kicsit benedvesítetted a lejtős szakaszt, öntözd egy darabig a síkfelületet, majd helyezd vissza a locsolóeszközt a dimbes-dombos helyre. Ekkor már lesz annyira vizes a föld, hogy gyorsabban magába szívja a vizet.
Talaj. – A salakalapú talajok sokkal lassabban veszik fel a vizet, mint a homokosak. Ha nem vagy biztos benne, hogy milyen kerted földje, akkor csinálj egy talajtesztet. Az eredmény nem csak locsolás szempontjából, hanem a műtrágyázás tekintetéből is hasznos lesz.
Talajtömörség. – Jó ötlet, hogyha néha beledöfsz a földbe egy fadarabbal, hogy megnézd milyen mélységig vizes. Ez egyben remek alkalmat kínál arra is, hogy megnézd, mennyire levegős a talaj. Függően az eredménytől, lehet, hogy hosszabb vagy épp rövidebb ideig kell majd a jövőben öntöznöd.