Vidéki örökségeink a Kárpát-medencében
Fenti címmel rendhagyó, kétnapos konferencia megrendezésre készül a Falusi és Agroturizmus Országos Szövetsége (FATOSZ) és néhány partnerszervezete.
A FATOSZ a Vidékfejlesztési Minisztérium, a NAKVI, a Budapesti Gazdasági Főiskola (BGF) és a KVIK közreműködésével és támogatásával 2014. március 20-21én Budapesten, a BGF kari előadótermében rendezi meg a „Vidéki örökségeink a Kárpát-medencében” konferenciát.
A konferencia során a résztvevők áttekintik a kulturális örökségeket, a néprajzi és helyi hagyományokat, a kézművesség sokszínű területeit, valamint a Kárpát-medence szakrális helyeit, műemlékeit. Ezekben a szerteágazó témákban a hazai és külföldi előadók ismertetik szűkebb régiójuk helyi örökségeit, hagyományait.
A konferenciára meghívást kaptak a Kárpát-medencében lévő történelmi területek vidéki és falusi turizmusban érdekelt civil szervezetei is. A Felvidékről,, Kárpátaljáról, Erdély három nagy részterületéről, a Vajdaságból, Horvátországból és Szlovéniából érkeznek szakemberek, akik véleményt mondhatnak egy Kárpát-medencei összefogással létrehozandó vidékjáró programsorozatról.
Ehhez kapcsolódva mutatják be a konferencián a Vidékjáró honlapot és a Vidékjáró tematikus napok országos programsorozatát, melybe a szervezők már ebben az évben is szeretnének a határainkon túli területekről bevonni vidéki szolgáltatókat, szálláshelyeket, templomokat, tájházakat, zöldutakat, legendás helyszíneket. Megvitatják az a felevetést is, hogy a Vidékjáró honlap az együttműködés keretében miként bővülhetne a Kárpát-medence természeti és turisztikai vonzerőinek számító örökségeivel.
A tanácskozáson ismertetik a Hagyományok-Ízek-Régiók program célkitűzéseit és eddigi eredményeit, a Nemzeti Tanúsító Védjegy falusi szállásadókat is érintő rendszerét, és a FATOSZ szakmai-oktatási módszereit is. A program keretében adják át a FATOSZ által alapított az Év Falusi Vendégfogadója díjat az egyes magyarországi régiók legjobbjainak, valamint a Falusi Turizmusért szakmai díjat is.
A résztvevőknek gasztronómiai „betétprogramokból” sem lesz hiányérzetük. A két nap alatt a vendégek ízelítőt kapnak a Kárpát-medence borvidékeinek boraiból, a különböző tájegységek kézműves élelmiszereiből, illetve hagyományos ételeiből.
A szervezők remélik, hogy a konferencia a jövőbeni szorosabb együttműködés első lépcsője lesz a kárpát-medencei falusi és agroturizmus területén.