Vidéki kirándulás a kultúra jegyében: középpontban a színházak
A vidékjáróknak „kalandozásaik” során nem csak a gasztronómia, a hagyományok és a sajátos életmód megismerése adatik meg, hanem a vidék kultúrájáé is.
Amikor 2003 tavaszán a Falusi és Agroturizmus Országos Szövetsége (FATOSZ) kezdeményezésére útjára indult a Vidékjáró programsorozat, az ötletgazdák mindenre kiterjedő figyelme a vidéki kultúra népszerűsítését is képzeletbeli zászlajára tűzte.
Ennek szellemében az év végéig tartó tematikus napok sorában augusztus 8-10. között olyan programokat kínálnak az érdeklődőknek, melyek a vidéki lét megismerése mellett– legyen az falusi vendéglátónál, ökogazdaságban, termelőnél vagy egy kézműves műhelyében – bepillantást nyújt színházak, alkotóműhelyek mindennapjaiba, s lehetőséget biztosít népszerű előadások megtekintésére is.
Nem meglepő ez, hiszen a FATOSZ ”Művészek a vidékért” kampányának a magyarországi megyéket képviselő sok művész „arca” van. Mindannyian ismerősök: Cseke Péter, Nagy Bandó András, Oszter Sándor, Nagy Ervin, Brunner Márta, Ács Bálint, Fésűs Nelly, Nádasy Erika, Balázs Péter, Pintér Tibor, Sinkó László, Molnár Piroska, Szabó Győző, Szarvas József, Trokán Péter.
A Vidékjáró következő tematikus napját – „Nyári színházi estek: kirándulás a kultúra jegyében” – ezúttal a kultúra jegyében szervezik. Elsősorban vidéki színházakban, melyek hangulatát a Magyar Narancsnak adott korábbi interjújában Járó Zsuzsa színművész így jellemezte:
- Szerintem a magyar színház vidéken van. (…) Fővárosi színházakban nem tapasztaltam azt a hangulatot, azt a fajta együtt lélegzést, ami vidéken jelen van.
A vidék és a művészet kapcsolata szövődik majd szorosabbra a színházi estéken: az identitást erősítő találkozások ezek, amikor az emberek megérzik, hogy a színház nem önmagáért való, hanem egy eszköz az emberi kapcsolatok ápolására. Ürügy vagy kiindulási pont, hogy tudjanak beszélgetni akár színészekkel, akár egymás közt magunkról, a világ dolgairól.
A kulturblog szerzője nemrégiben azt írta: senki nem állítja, hogy a vidéki színházaink minden előadása elsőrangú, díjesőre érdemes, fesztiválokon mutogatandó. Egyszerűen azért, mert ezeknek a társulatoknak más a feladatuk, mások a lehetőségeik. (…) De önmagának és a világnak is hazudik az, aki a vidéki színházakat úgy állítja be, hogy azokon a helyeken nem születhet semmi értékes és jó.
Ezt erősítendő, a Vidékjáró következő tematikus napján Egyebek között Kecskeméten, Tihanyban, Bikalon, Pécsett, Szegeden, Viszákon és Békéscsabán is színházi előadások várják az érdeklődőket, több településen pedig képzőművészek kiállításaira várják a kultúra szerelmeseit.
Alighanem minden művészetet kedvelő egyetérthet abban: ma nem projektszerűen, hanem komplexen kell látni, hogy mit ad a vidéki kultúra – más életterületekkel és helyszínekkel összekapcsolódva az ott élők számára. Az új szemlélet lényege, hogy „együtt szeretnénk valamit”, tehát együtt kell gondolkodni róla és együtt megvalósítani azt. Ezt tapasztalhatjuk a Vidékjáró következő programjain, melyekről részletes információ a videkjaro.hu weboldalon érhető el.