Tündérkert és Napforduló éve Monoron
Sokszor első ránézésre nincs szemmel látható különbség például két alma között, ha azonban megkóstoljuk azokat, az érzékeinket nem tudjuk becsapni.
Teljesen más íze van egy génkezelt gyümölcsnek és egy több száz éves, őshonos fáról származó, „vegyszerrel soha nem érintkezett” fajtájúnak — mondta Kovács Gyula gyümölcsnemesítő.
A pórszombati, civilben erdész Kovács Gyula különleges gyűjtőszenvedélynek hódol - mint egy megszállott - több évtizede. Különleges hobbi az övé: szinte az egész Kárpát-medencéből, beleértve kis országunkat is, gyümölcsfákat gyűjt, méghozzá nem akármilyeneket: sok más mellett olyanokat is, amik akár az 1200-as évekből származnak, vagy épp Benedek Elek szülőházánál állnak. Ezeknek a fajtáknak egy közös sajátosságuk van: őshonos fákról van szó. sokszor olyanokról, amik ma már alig élnek a köztudatban.
Ritka, ha napjainkban valaki tisztában van azzal, milyen a véralma, az orbai alma, a kékalma, vagy épp az igazi vadkörte. Kovács Gyula pedig épp azért küzd, hogy a sokszor elfeledett gyümölcs(fa)típusokat újra életre keltse.
Tündérkerteknek a közösségi gyümölcsöskerteket nevezi Kovács Gyula, melyek lényege leginkább abban rejlik, hogy csakis őshonos gyümölcsfák teremnek bennük. Csángóföldtől egészen a Felvidékig sok száz ilyen kert található, létrejöttük pedig egyértelműen a göcseji gyümölcsésznek köszönhető. Almától a cseresznyéig, a meggytől a körtéig sokféle gyümölcsöt és fát őriznek ezek a kertek.
- A göcseji, az őrségi és a hetési lokálpatrióta közösségeknek felajánlottam, hogy akik településükön, vagy éppen a szőlőhegyen összegyűjtik a régi fajták oltóvesszőit, én készítek ezekből oltványokat és nekik ajándékozom, ha cserébe ők ezekről a régi fajtákról mindent lejegyeznek és vállalják, hogy közterületen elültetik és gondozzák őket. A kezdeményezés sikeresnek bizonyult, hiszen tucatnyi közösség hozta el régi fajtáit — beszélt lelkesen az eredményekről és az összefogásról Kovács Gyula. A gyűjtemény elsősorban a Göcsej, Őrség és Hetés régi fajtáinak megmentésére irányult, ám mára kilépett a tájegység határai mögül.
Őseink a fajták szelektálásánál először a termésbiztonságot tekintették a legfontosabb választási szempontnak. Éhínség vagy háború idején - ha a termés elpusztult és az állatokat elhajtotta az ellenség - a gyümölcs biztos táplálékot nyújtott. Később bizonyos célra szelektáltak. A lekvárnak, ecetnek, aszalásra, gyümölcslének, pálinkának mind-mind megvoltak a saját gyümölcsfajtái. Egykor minden községnek megvoltak az egyedi, régi fajtái, és megvannak most is – csak fogyóban. Ezeket kell összegyűjteni. Génbankot lehetne létrehozni a régi gyümölcsfajtákból és így azok fennmaradnának, a települések pedig továbbvihetnék őseik hagyományait. Korábban a gyümölcsfákat megbecsülték. A múlt század fordulóján Göcsejben még gyümölcsfa számlálást is tartottak.
Sajnos felgyorsult világunkban kíméletlenül gázolunk át a múlt értékein. Régi gyümölcsfajtáink pusztulása. pusztítása jó példa erre. Megbecsülni sem lehet, hogy hány fajta pusztult ki az elmúlt évtizedekben, de ezen már nem tudunk segíteni. A meglévők megóvása viszont a mi felelősségünk.
A Tündérkert mozgalomhoz új helyszín csatlakozik: az ALTERNATÍVA tanya Monoron, ahol évek óta egészséges életmóddal, hagyományőrzéssel, ősi gyógymódokkal kapcsolatban szerveznek eseményeket. Az évek óta rendszeresen megünnepelt Napfordulókat mindig valamilyen különleges tartalommal töltik fel.
A 2014. március 22-én tartandó Napforduló ünnepét az ősi magyar gyümölcsfák megmentésének szentelik. Már gyűjtik az idős fák utolsó leheleteit képviselő ágakat, és Kovács Gyula segítségével márciusra már oltott csemetéket tudnak ültetni az ALTERNATÍVA tanyán.
Ezzel a rendezvénnyel indul a körzetben egy új lehetőség ősi fáink megmentésére.
Szeretettel várnak minden érdeklődőt és támogatót a jeles ünnepre, ahol közős erővel és lélekkel ültethetik el a jövő nemzedék számára a facsemetéket.