Tiszavölgyi „szövetes” termelők piaca a Városmajorban
„Szövetesek” kínálják termékeiket hónapok óta a fővárosban. A Városmajorban árusító vidéki gazdák piaca sok vásárlót vonz, kelendőek a kínált áruk.
Szerdánként reggel 10-től délután 5-ig vásárolhattok friss spenótot és csicsókát, almát és sütőtököt, sajtot, kecskejoghurtot, lekvárt, kevert gyömölcslét és házi szalámit a fővárosban a Csaba utca 5. alatti Városmajori Jézus Szíve Plébánia épülete előtt.
Az árak kissé alacsonyabbnak, mint a Csörsz utcai szombatonkénti biopiacon, igaz a kínálat is szűkebb. A kiszolgálás fölöttébb barátságos, az eladók szívesen fűznek némi használati utasítást vagy magyarázatot a termékeikhez, mondják el például, hogy a csicsóka olyan édes zöldség, ami a cukorbetegeknek is kitűnő csemege.
A már jó néhány hónapja működő piac szervezője a Szövetség az Élő Tiszáért, rövidítéses becenevén a Szövet. A „szövetesek” a Beregben, a Bodrogközben, a Kesznyéteni Tájvédelmi Körzet környékén, a borsodi Mezőségben, Nagykörűben és környékén, a Nagy-Sárréten (Túrkevén és környékén) és a Kis-Sárréten (Biharugra és környékén) kapcsolatban állnak a helyi gazdálkodókkal. „Nem csak a Tiszáért és árteréért dolgozunk - írják a honlapjukon -, hanem a mellékfolyók, így a Túr, a Szamos, a Kraszna, a Bodrog, a Hernád, a Sajó, a Körösök, a Maros, a Zagyva völgyeiben élőkért és az ott található természeti értékekért is. E természeti egységet, a tiszai Alföldet, Magyarország területének egyharmadát és a Kárpátok bérceinek vízválasztóján innen eső területeket – Széchenyi után – egységesen Tiszavölgynek hívjuk."
A lekvárok készítője Szilvás Erzsébet, aki Szolnok megyei nagymamájától öröklött receptjeit használja, de kristálycukor helyett szinte mindig nádcukrot vagy nyírfacukrot használ. „Az alapanyagokat magam termesztem, s az őszi termések mellett a bespájzolt ribizliből, szederből és meggyből készített lekvárok is megtalálhatóak nálam" - írja vállalkozása, a Deres-kert weboldalán.
Forrás: 12.kerulet.ittlakunk.hu