Szent-Györgyi Albert, Glatz Oszkár és a Fecskefészek találkozása Bujákon
Miként találkozik Glatz Oszkár, Szent-Györgyi Albert, a helyi népviselet és a Fecskefészek Vendégház Bujákon? A következőkből mindenki megtudhatja.
Glatz Oszkár negyven éven át festette nyaranta Bujákon a tájat és a palóc embereket. A 48 festményéből álló gyűjteményt ma is láthatják az érdeklődők a település önkormányzata által 42 millió forintból épített galériában. A falu iskolája Szent–Györgyi Albert nevet viseli, mert a tudós édesapjának a szomszédos Terényben volt birtoka, Szent–Györgyi Albert pedig néhány évig Bujákon járt elemi iskolába. Az iskola auláját a tudós portréja díszíti, a róla elnevezett emlékszobában régi fotók, eredeti levelek, kéziratok árulkodnak a tudósról és családjáról. Buják népviselete Palócföld egyik legismertebb és legszebb viselete, mely napjainkban is élő, ma is hordott viselet.
A történelmi emlékekhez csatlakozik a Fecskefészek Vendégház, mely új színfoltja a településnek. A porta a Falusi és Agroturizmus Országos Szövetségének szakmai ajánlására megkapta a legmagasabb Nemzeti Tanúsító Védjegyet, a négy napraforgós minősítést. A vendégházról, szolgáltatásaikról, terveikről Farkas Esztert, a vendégház háziasszonyát kérdeztük.
- Itt, az Alföld és a hegyek találkozásánál, a Cserhát lábainál, ebben a történelem által is „átitatott” környezetben működik a Fecskefészek Vendégház, mely első látásra is őrzi a régmúlt nyomát. Ez volt az álma?
- A régmúlt jegyeinek a megőrzése volt az egyik fontos cél. A ház teljes felújításon átesett régi tornácos parasztház, de kívülről felismerhetőek a hagyományos palóc építészeti jegyek, ám a kialakításnál a házon belül modern, minden igényt kielégítő berendezés, felszereltség található. A két épületben összesen három kétszintes apartman található, melyek mindegyike külön-külön fűthető. Minden apartmanban saját fürdőszoba, mellékhelység és konyha áll a vendégek rendelkezésére. A két vendégház 12 fő kényelmes elhelyezésére alkalmas, de mivel gyerekágyakat is biztosítunk, illetve minden apartmanban 4-5 ágy található, így akár 20 fő elszállásolása is megoldható. A „régi ház” korhű, tájjellegű építészeti elemekkel díszeleg, az „új ház” pedig modern, praktikus berendezésekkel felszerelt.
- A vendégház nagy területű telken helyezkedik el, s látszik, hogy itt felnőtt és gyermek is megtalálja a kedvére való elfoglaltságot. Mindez annyit jelent, a megcélzott vendégkört a gyermekkel érkező családok jelentik?
- Az apartmanok valóban ideálisak a gyermekes családoknak. A kert tágas, a teraszon kemence, a kertben tűzrakó-hely, gyógy és fűszernövény-kertek, de zöldségkert, gyümölcs és díszfák, cserjék találhatók, a gyermekek nagy területen játszhatnak, részükre homokozó, hinta asztalitenisz, és még 4-5 játék is rendelkezésre áll.
- Étkeztetnek is?
- A szállás önellátó, jól felszerelt konyhája van minden apartmannak, de előzetes egyeztetés alapján mód van a helyi és környékbeli ételek kóstolására, reggeli, ebéd, vacsora megrendelésére, vagy akár közös elkészítésére is. Természetesen saját készítésű kemencés ételek, bujáki, illetve a környékbeli termelőktől helyi termékek beszerzésével oldható meg, így tej, juh és tehénsajt, mangalica vagy szürke-marha kolbász, szalonna, vadhúsok - főleg szarvas, vaddisznó -, illetve más kézműves termékek, például lekvárok, mézek is.
- Milyen programokat kínálnak vendégeiknek?-
- Nincs kötelező program, de Buják és a környék gyönyörű, látnivaló és túrázási lehetőség bőven van. Napközben a térség szépségei, a természet-közeli lakókörnyezet, a falusi élet, a terület nevezettességei, hangulatai és ízei, esténként pedig az igényesen kialakított szálláshely ideális pihenést kínál. Látnivalóban a bujáki 8 csodára koncentrálunk, ha ezt mind megnézi valaki, akkor az 2 napos program. A bujáki turisztikai egyesületnek a szlogenje „A világnak 7 csodája van, Bujáknak 8!! (Lásd: www.bujakutazas.hu) Mi „profilgazdagítás” formájában a helyi természeti és kulturális örökség mellett gasztronómiai specialitásokat tervezünk kínálni.
- Melyek lesznek ezek?
- Bővítjük a szálláshelyet, épül negyedik apartmanunk és a „reformkonyhánk”. Két irányú a fejlesztés és a leendő programkínálat: elsősorban helyi termékek felhasználásával a hagyományos ételeket kóstoltatjuk, készíttetjük el a vendégekkel, igény szerint főzőtanfolyamokat, idény jelleggel lekvárfőzést, kemencés ételeket, (pl. kürtös kalács) sparhelten – ahogy Bujákon mondják: masinán – való ételkészítést, a téli szezonban falusi disznóvágást kínáljunk külön szolgáltatásként vendégeinknek.
Másik iránya a fejlesztésünknek az új, reform, vagy egészséges étkezési módokat, eszközöket, recepteket bemutató szolgáltatás. A legmodernebb főzési, ételkészítési módszereket mutatjuk be, de ezeket kombináljuk a hagyományos aszalással, csíráztatással, kültéri, kemencés sütési főzési módszerekkel, ételekkel. Leginkább különálló, önálló főzési módszer a sous vide eljárás, amelynek lényege a lassan, megfelelő hőfokon történő, az értékes ásványi és egyéb tápanyagok megőrzésével készülő ételek készítése. Ehhez speciális eszközökre, ételreceptekre van szükség, ilyen ételeket készítünk, mutatunk be, kínálunk, tanítunk 2015 húsvét alkalmával megnyíló konyhánkban. Ekkor bárányokkal fogunk foglalkozni.
- Végezetül hadd kérdezzem meg: a vendégház neve Fecskefészek, az apartmanoké pedig Sárgarigó Fészek, Cinege Lak és Bagoly Tanya. Miért adták ezeket a neveket és melyik madár lesz a negyedik apartman névadója?
- A csodálatos természeti környezetből fakadóan a ház kertében is él a természet, sok-sok madárral. Róluk neveztük el apartmanjainkat. Hogy mi lesz a negyedik neve? Ötleteket akár e cikk olvasói is adhatnak, de mindenképpen madár nevét viseli majd a negyedik apartman is. Díjazásban részesülnek, akik a hely szellemét átérezve, a nálunk eltöltött napok alapján javasolnak elnevezést.
további információk a Fecskefészek Vendégház weboldalán találhatók.