Pünkösd Kecskeméten: Újvilág Passió az Arborétumban
A Katona József Színház 2012-ben hagyományteremtő szándékkal hozta létre az Újvilág Passiót, melyet azóta is a Kecskeméti Arborétumban mutatnak be.
Idén a pünkösdi ünnepekben, június 7-8-9-én 20 óra 30 perces kezdettel kezdődnek az előadások a festői szépségű környezetben, melynek területén áll az 1718-ban épült műemlék, az oromzatos homlokzatú Mária-Kápolna.
Jézus Krisztus, a Megváltó szenvedéstörténete az egyik legismertebb témakör az irodalomtörténetben. A Kecskeméti Katona József Színház arra vállalkozott, hogy az ismert eseményeket szabadtéren, a hagyományokhoz ragaszkodva, ám mégis azoktól kissé eltérő módon mutatja be.
Az egyetlen magyar alapítású férfi szerzetes rend, a pálosoké. A történet szerint a rend százhuszonhat tagja elkísérte Kolombuszt híres felfedezőútján. A papokat Izabella spanyol királyné kérte a magyar rendfőnöktől, azzal a feladattal, hogy tartsák a bátor hajósokban a lelket, valamint hogy később terjesszék a hitet a távoli földrészen, az Új Világban. A magyar pálosok (a „fehérbarátok”) ekként meghatározó szereplői voltak Amerika történetének, úgy is, mint az európai kultúra és műveltség terjesztői. A kecskeméti előadás sajátossága, hogy a pálosok szemszögéből mutatja be az ottani eseményeket, a térítés kezdeti stádiumait. A passió így egyszerre jellegzetesen magyar, ugyanakkor a világ felé kinyíló ablak is. Kuriózumnak számít, hogy annak a Hadnagy Bálintnak 1511-ből származó (eredetileg pálos rovásírással magyarított) passió szövegét használja alapanyagként, amelynek mai magyar nyelvű változata alig néhány éve vált ismertté, Árva Vince pálos szerzetes atya munkássága nyomán.
Az előadás alkotói - melynek gerincét a kecskeméti Katona József Színház jeles művészei képezik - nem csak a megközelítés újszerűségével, de a látvány-zene-koreográfia egységével is mai, magyar produkció megvalósítására törekedtek. Kocsis L. Mihály és a rendező közös szövegkönyve elsősorban az Evangéliumra támaszkodik. A koreográfiát Lukács László a Kecskemét Táncegyüttes vezető koreográfusa készítette, és az előadásban a táncegyüttes táncosai mellett, kecskeméti lakosok is közreműködést vállaltak. A főbb szerepekben Csémy Balázst, Kőszegi Ákost, Hajdú Melindát, Hegedűs Zoltánt, Körtvélyessy Zsoltot láthatják.
Az előadás zenei anyagát Kövi Szabolcs zeneszerző alkotta, rendezője Cseke Péter. Az előadás fővédnöke dr. Bábel Balázs, Kalocsa-Kecskeméti érsek.
A szabadtéri színházi napokra változatos családi programokat állítottak össze a szervezők délután 4-től este 7-ig. A kézműves foglalkozásokon pünkösdirózsa kitűzőt, pünkösdirózsa manót, pünkösdi koszorút alkothatnak a gyerekek, illetve virág-szappanbuborékot, nádparipát készíthetnek, valamint papírgalambot hajtogathatnak. Animátorok vezetésével szabadtéri ügyességi és sport virtus játékok zajlanak majd. Lesz pünkösdi király és -királyné választás, melynek során népi dramatikus játékokat, dalokat és táncokat tanulhatnak az érdeklődők néptánctanárok és zenekar közreműködésével. Akik pedig az Alföld őshonos növényvilágát, dísznövényeit szeretnék megismerni, azok a KEFAG Zrt. szakemberei által vezetett arborétumi sétát vehetnék részt.
A Kecskemét belvárosában található Hotel UNO a messzebbről érkezőknek kedvezményes csomagot állított össze, mely a szállás költségein kívül az előadásra érvényes jegyet, valamint egy tartalmas városvezetést.
Jegyár: 1800 Ft, diákoknak és nyugdíjasoknak 1500 Ft. További részletes információk a színház weboldalán és Facebook-oldalán érhetők el.