Nemcsak az uraké a völgy Špania Dolinán
Špania Dolina (magyarul Úrvölgy) picinyke és csodálatos falu Szlovákiában, mely az ország legszebb falvainak versenyében tavaly második helyezett lett.
A településen a bányászat és a kézművesség sok száz éves múltja tükröződik vissza. Valamikor magyarok is lakták, ma azonban többnyire csak a turisták ajkáról hangzik el itt a magyar szó.
A Besztercebánya közelében, a Donovaly felé vezető út melletti, síparadicsomok és gyógyfürdők közelében elterülő falucskáról 1254-ben születtek az első feljegyzések, majd Európa egyik legnagyobb rézlelőhelyeként emlegették a bányák 1888-ban történt bezárásáig. Ám Špania Dolinán messze földön híres csipkeverő iskola is működött – melynek hagyományait ma is őrzik a településen.
Úrvölgy mai érintetlenségét, egészséges klímáját, a természet által ajándékozott túraútvonalait, a hegyi emberek kedvességét és egyszerűségét a természetvédelmi területnek nyilvánított faluban az egész év során tapasztalhatják a turisták, akiknek száma évről-évre nő. A ma alig kétszáz lakosú Špania Dolina bármennyire is picinyke település, bővelkedik látnivalókban, történelmi emlékekben, nem utolsó sorban pedig programokban. Erről is kérdeztük Pavel Gendert, a Közép-szlovákiai Regionális Idegenforgalmi Szervezet egyik vezetőjét.
- Mi a titka Špania Dolina turisztikai vonzerejének?
- A falu erdős völgyben helyezkedik el, ahol mintha az idő is megállt volna egy pillanatra. Háborítatlan a csend, itt a szellem és a lélek is megnyugvást talál. A falu a népi építészet védett területe. Jellegzetes földszintes és emeletes bányászházai zömmel a 19. évszázadban kőalapra épültek. Az atmoszféra itt valóban különleges.
- Mi maradt meg a múlt építészeti remekeiből a faluban?
- A valamikori bányász kocsma, a most is működő vegyesbolt és a Klopacka (magyarul Kopogtató) vendégfogadó, mely a 16. század első felében épült. Ez eredetileg a bányaigazgatóság székhelyéül szolgált. Az épület fatornyában kapott helyet az úgynevezett „kopogtató”, ez a kereplőszerű hangjelző szerkezet, amely kopogó hangjával a bányászokat szólította munkába. 1996-ban az épületet teljesen felújították. Ma panzió és a térség kis történelmi kiállítása található benne.
- A bányászat emlékeit is megőrizték?
- Igen. A kicsinyke főtér mini emlékművében minden nap minden órájában egyszer megszólal a bányász múltra emlékező zenedoboz. Az úrvölgyi bányászati tanösvény is e bányászati terület dicső múltjába visszanyúló jellegzetességeit mutatja be, de a rézmúzeum is a látogatók sokaságát vonzza. De a bányász múlthoz köthető az Urunk Színeváltozása tiszteletére szentelt római katolikus templom, mely 1254-ben épült, s melyet többször megújítottak. A megerősített templomhoz a falu központjából 160 lépcsőfokból álló fedett lépcsősoron lehet eljutni.
- Milyen programokat kínálnak a településre látogatóknak?
- Úrvölgyben egész évben, heti rendszerességgel zajlanak kulturális, sport és más szabadidős programok. Hagyományőrző fesztiválok, népzenei találkozók, gasztronómiai rendezvények egész sora várja az érdeklődőket. A manapság is csipkeveréssel foglalkozó asszonyok bemutatói minden erre járónak lélekemelő élményt nyújtanak. A nyári iskolai szünidőkben rendszeresek a gyermekeknek szervezett kézműves táborok, melyekre akár a világ minden tájáról lehet jelentkezni, akár családostól is. Az ilyen turnusokon a nebulók megismerhetik a hagyományos helyi csipkeverés fortélyait, és a foglalkozások keretében textilt, gyapjút, drótot, agyagot, fát és üveget is megmunkálhatnak. A romantikus környezetben a tábor idején a szülők is jól érezhetik magukat, hiszen kirándulhatnak, pihenhetnek, sőt ők is belekóstolhatnak a kézművességbe. Télen természetesen a sísport a legnagyobb vonzerő: Špania Dolina húsz kilométeres körzetében hat síparadicsom is működik.
- Sok a magyar vendég errefelé?
- Örömünkre egyre többen keresik fel Špania Dolinát és környékét, de nemcsak Magyarországról, hanem más, távolabbi országokból is. Ha tehetik, jöjjenek el ebbe a mesebeli faluba. Budapest is csupán néhány órás távolságra van, s ha éppen Szlovákiába kirándulnának, „kukkantsanak be” hozzánk. Lélekemelő napokban lesz részük!
Fotók: Drexler Szilárd