Milyen falusi szálláshelyet válasszunk?

02 jún. 2012 Neuvirth Judit

falusi1A falusi szálláshelynek varázsa van, miként az egyszerű és nagyszerű falusi embereknek is. A nyár folyamán érdemes megismerni ezt a remek hangulatot. 

De milyen szempontok alapján válasszuk ki a szálláshelyet? Néhány dologra érdemes odafigyelni a választáskor. Az egyik fontos szempont, hogy lehetőleg ne legyen házinéni! Ez a kritérium eléggé szűkíti a választási lehetőségeket, ugyanis falusi szálláshelyet kialakíthatnak egy házon belül is, akár közös konyha használattal.

A házinéni nélküli szállások inkább a kulcsosházak kategóriába tartoznak. Ha ezt a szót halljuk, bizony többnyire az emeletes vaságyak, közös vizesblokkok jutnak eszünkbe. Ám ha nem ilyenre vágyunk, akkor keressünk – és találunk – igényesebb kulcsosházat –, azaz vendégházat. Figyeljünk arra, hogy az ajánlatban egyértelmű legyen: a portát önállóan tudjuk használni, hogy a családé, a pihenésé legyen az a néhány nap.

falusi3Fontos szempont, hogy a közelben az étkezés megoldható legyen. Tájékozódjunk: a közeli étteremben, vagy éppen a szomszéd főztjéből megrendelésre ízlelhetünk-e finom vidéki ízeket?

A szállás kiválasztásának harmadik szempontja a vendégház minősége. Az előzetesen megtekintett képek alapján megfog-e a berendezés, vannak-e benne helyi vonások, kényelmesnek tűnik-e, azaz: el tudom-e képzelni magamat és családomat abban az enteriőrben, kertben, házban egy hosszú hétvégén? Éreznem kell, hogy igen, ott akarok lenni!

Sajnos van egy rossz beidegződése a falusi szállásadók némelyikének, mégpedig az, hogy a vendégházát olyan bútorokkal rendezi be, amit otthonról kiselejteznek. Ez a „víkendház- effektus”, amikor az otthonról kikerülő tárgyak a nyaralóban landolnak. Sokan viszont felismerték: a falusi szállásadás egy szolgáltatás, áldozni kell rá, s fejleszteni szükséges folyamatosan.

Mielőtt döntünk a szállás kiválasztásában, érdemes tájékozódni, hogy a megcélzott falu lehetőséget ad-e „felfedezésre”, azaz kirándulásra – nemcsak az erdőre, hegyekre kell gondolni, hanem – akár lovaskocsizni, megismerkedni a helyben élőkkel, a néphagyományokkal, a helyi szokásokkal – akár kalauzolva, akár spontán.

falusi2Nagyon nehéz helyzetben van ma a falusi szállásadó az ár miatt. A wellness szállodák rettentően nyomott áraikkal és fényűző kényelmet kínálva sok vidékbarát embert csábítanak el, csak a „kemény mag” marad a falusi vendégházakban.

Ki lehet egyébként próbálni mindkettőt – az összehasonlítás kedvéért. Két kisgyerekkel wellness szállodába menni – biztos, hogy nem pihentető. De próbáld ki ugyanezt két gyermekkel, vagy akár nagyobb baráti társasággal falusi szálláshelyen: sokkal jobban érzed majd magad.

A választáshoz kiváló iránytű a falusiturizmus.hu portál, ahol nem csupán a szállásokat tekinthetjük meg, hanem az adott régió, település látnivalóiról, programjairól is olvashatunk.

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek