Miért felejthetetlen a vidéki nyaralás a nagymama ingyenes táborában?
Az igazán jó nyári táborban a gyerek maximális biztonságban van, jól érzi magát, és élményekkel gazdagodhat, mellette gondoskodnak az ellátásáról is.
Az igazán szerencsés helyzetben lévő gyerekeknek mindez még ingyen is van : vidéken nyaralhatnak a nagymamájuknál!
Miért jó a nagyinál “táborozni”?
Mert a nagyinál nyaralva kitágul a gyermek számára a világ, a szabadban lehet (különösen akkor, ha vidéken élnek a nagyszülők, „neadjisten’ éppen a Balatonnál …) . Friss levegő, sok mozgás és természetközelség. A gyerek számára hirtelen karnyújtásnyira lesz mindaz, amit eddig csak a tankönyveiben olvasott.
A nagymamánál “táborozva” spontán fejlődhet a gyerek környezetről való ismerete, hiszen vidéken vagy falun bármikor láthatja a kertben a növényeket, gyümölcsöket és a háziállatokat is. Szomorúan tapasztalom, hogy egyre több gyerek nem ismeri fel a konyhakerti növényeket, keverik a karfiolt a karalábéval és a fejlesztő játékban fogalmuk sincs róla, hogy mi az a tyúk, jobb híján “csúnya kakadu”-t mondanak rá.
De nem az ő hibájuk. Nyilván a panelházban nem tartunk csirkéket, így honnan is ismerhetné szegény gyerek? Maximum a hét végi piacról, ha Bözsi néni éppen kihozza eladni a tyúkot. A csibét és a kacsát még csak-csak felismerik, mivel ezek előfordulnak a rajzfilmekben vagy a mesekönyvekben, de már a libánál ismételten rezeg a léc, hogy akkor most ez hosszúnyakú kacsa vagy netán hattyú?
Nagyinál nyaraláskor a gyerek óhatatlanul is belecsöppen a borsó és babfejtésbe, a meggy-magozásba. Ezek a tevékenységek pedig észrevétlenül is erősítik a kézügyességé , fejlesztik finom motorikáját, ami jól jön majd az írástanulásnál, írásnál.
Nagyi “táborában” a gyerek a saját bőrén érezheti a napszakok váltakozását. Kora reggel még a harmatos, friss fűben gyalogolhat, de délben már a forró nap süti a tarkóját, sötétedés után pedig az esti hűs levegő cirogatja az arcát. Láthatja a naplementét és a napfelkeltét, így ősszel a környezetismeret órán sem fog úgy nézni csemeténk, mint “borjú az újkapura” ha ezek a dolgok következnek a tananyagban.
Nagymama mindenkinél hamarább készíti el neki a kedvenc ételét, és eközben ő végignézheti a munkafolyamatot, láthatja a hozzá való alapanyagokat ( még az is lehet, hogy ő maga hozhatja be a konyhakertből ).
Nagyinál nyaralva új ismeretségeket és barátságokat köthet, mert valószínűleg a szomszéd nagyik unokái is ott nyaralnak, vagy éppen ott élnek az adott településen. A cimboráskodás során pedig fejlődnek a gyerek társas készségei, beindul a szociális tanulás. Fejlődik a kommunikációs és beilleszkedési képessége, valamint a kezdeményező és kompromisszumkészsége is.
Nagyinál nyaralva, ha elfáradt a csemetéd, a játékban bármikor elvonulhat olvasgatni a hűvös szobácskába, de még az is lehet, hogy maga a nagymama fog mesélni neki szebbnél szebb csodás történeteket , vagy tanulságos igaz meséket.
Forrás: tundertanoda.hu