Mértéktartó vásári „kevesedelem” a Gyűrűfűi Ökofalunapon
Csend, nyugalom, vegyszermentes kiskertek, tiszta kútvíz, hajnali pára, gyönyörű környezet, élő közösség. Ez Gyűrűfű, a 21 éves, első magyar ökofalu.
A Dél-Zselic gyönyörű lankái között, természetvédelmi területen fekszik Gyűrűfű. A hajdan virágzó kis település - melynek nevét már 1332-es írásos források is említik - az egykori rendszer körzetesítési politikája miatt az 1970-es évekre – elsőként az országban - teljesen elnéptelenedett. Az utolsó lakos 1970. novemberében hagyta el a falut.
A régi falu helyén a 90-es évek közepén telepedett le a mai rohanó, túlcivilizált, városi életformát elhagyó, emberléptékű társadalmi modellt kereső néhány család. Az új Gyűrűfű ötlete az 1990-es években vetődött fel. Gyűrűfű és környéke 1995-ben lett helyi védett terület. Kialakításában nemcsak élővilágának érintetlensége, sokszínűsége játszott szerepet, hanem az országosan egyedi kezdeményezés egy „humánökológiai rezervátum” létrehozására.
Gyűrűfű a kihalt falu újjászületésének példájává vált Magyarországon. A jelenleg itt lakó családok igyekeznek ötvözni a hagyományos és a modern életformát, s tőlük telhetően takarékosan, környezettudatosan élnek. A házak természetes anyagokból (vályog, kő, fa stb.) készülnek, nádágyas szennyvíztisztító tartozik hozzájuk. A fűtés fával, illetve napenergiával történik. A csapadékvizet ciszternákban gyűjtik és vegyszert nem használnak. A településen biotermékek - kecske- és tehéntej, -sajt, -túró, -kefír és -hús, tojás - vásárolhatók. Az újjászületett ökofalu különlegessége élővilágának páratlan sokszínűsége és egészsége.
Ahogy a szervezők írják, szeptember 22-én mértéktartó vásári „kevesedelem” lesz a 21 éves ökofaluban! Egy olyan nap, amikor a látogató megismerheti a 21 éves ökofalut! A Gyűrűfűi Napéjegyenlőség Ökofalunap délelőtt 10-től éjfélig tart a helyi Zsilipben, azaz a Közösségi Házban és természetesen környékén. A program keretében előadásokra, kézműves foglalkozásokra, öko-filmek vetítésére, népi játékokra kerül sor. A résztvevők megismerkedhetnek Gyűrűfű és a magyarországi ökofalvak történetével, megtekinthetik az Ősforrás Zenei Műhely előadását, bepillanthatnak a Tündérmajori kecskesajt műhelybe, s részt vehetnek a Gyűrűfű rovástábla felavatásán.
A családias rendezvényre minden tudatosan gondolkodó embert várnak, akik a nap zárasaként részt vehetnek az este 7-től éjfélig tartó napéjegyenlőséget köszöntő „szertűzön” a sámándobosokkal.