Környezetbarát vendégfogadás: ökoporták a Dél-Dunántúlon

07 máj. 2013 Dr. Szabó Géza

okoportaA Dél-Dunántúlt és Baranyát felkereső vendégek érdeklődése egyre inkább a természeti különlegességek, a táji szépségek felé fordult az utóbbi években.

Ez beleillik a természet iránt érdeklődő, élmény és tudásszerző, a környezet iránt felelősséget érző utazások, az ökoturizmus nemzetközileg is meghatározó keresleti trendjébe.

Az ilyen utazó a természet élmény mellé önmaga is szeretne valamint tenni az értékek  fennmaradásáért, környezetünk megóvásáért. A megszokott városi, kereskedelmi szálláshelyek helyett, a védett terület közelében keres szállást. Olyat, amelyik energia- és víztakarékos, elkötelezett a hulladékok újrahasznosításában. Képes a helyi, falusi-vidéki hagyományok bemutatására, tájba illő, és őrzi a tradicionális termelési hagyományokat. Az ilyen szálláshelyeket a helyi vendégfogadók működtetik, étkezésben a helyi ízekre és termékekre támaszkodnak. Mindezek mellett, a szívélyes vendégfogadók ismerik a környék természeti értékeit, és tudják is ezeket ajánlani vendégeiknek.

okoporta3A Dél-dunántúli régió és Baranya falusi vendégfogadói közül 2010 szeptemberétől harmincnál is több folytatja tevékenységét a „Környezetbarát vendégfogadók”, azaz „ökoporta” minősítési rendszerben. Ezeket a külön védjeggyel jelölt, minősített vendégfogadókat a látogatók megtalálhatják a legértékesebb, természetvédelmi oltalom alatt álló területeket övező falvakban.

A Duna-Dráva Nemzeti Park dunai védett értékei mellett Erdőfűtől Nagynyárádig négy településen,  a drávai területen Diósviszlótól Drávasztáráig három településen „ökoportáin” találhatnak jól felszerelt és környezetbarát szálláshelyet. A Kelet-Mecsek Tájvédelmi Körzetet övező falvakban Mecseknádasdtól Hosszúhetényig három településen, a Nyugat-Mecsek Tájvédelmi Körzet Jakab-hegy környéki településein pedig Cserkúton és Kővágószőlősön is több minősített gazda készül a környezet iránt elkötelezett vendégek fogadására. A Somogy megyét Baranyával összekötő Zselici Tájvédelmi Körzet nyolc településén, Gyűrűfűtől Szennáig és Bárdudvarnokig készültek fel „környezetbarát vendégfogadóként” a természetjárók fogadására.

okoporta2Mi az Ökoporta?
• Olyan falusi vendégfogadóhely, amely kényelmes és jól felszerelt, szálláshelyként a 3, vagy 4 napraforgós minőségi kategóriába tartozik.

• A szálláshely természetvédelmi értékek közelében fekszik, a vendégfogadó felkészült a környék látnivalóinak a bemutatására.

• A szálláshely és környezete környezetbarát és hagyományőrző kialakítású, energia és víztakarékos, hulladékát komposztálja, és szelektív módon gyűjti.

• A vendégfogadók ragaszkodnak kulturális tradícióikhoz, őrzik a táji, termelési hagyományokat.

• Helyi élelmiszer és/vagy kézműves termékeik vannak, amelyeket szívesen mutatnak be  vendégeiknek, kóstoltatják meg a helyi ízeket.

• A vendégfogadók ismerik a környék túraútvonalait, kulturális programjait, ezeket vendégeiknek is ajánlják.

Tehát: természet élmény + helyi ízek és kultúra + vendégbarátság a falusi portán = Ökoporta

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek