Jól megfér egymás mellett a kulen és a stifolder
A helyi termékek, a falusi turizmus, valamint a gasztronómia intenzívebb népszerűsítése lehet az ökoturizmus alapja a magyar-horvát együttműködésben.
A somogyi lehetőségekkel ismerkedtek az elmúlt napokban horvát turisztikai szakemberek, akik a közös pontokat, fejlesztési elképzeléseket is kidolgozták az elmúlt időszakban. Erre mintegy 40 millió forintos uniós forrást nyert a Somogy Megyei Kereskedelmi és Iparkamara.
Hatalmas erdők, tiszta vizű patakok - olyan egyedülálló adottságai ezek a Zselicnek, amelyek sokak számára vonzók, nemcsak a belföldi, hanem a külföldi turisták számára is. A Kardosfán rendezett találkozón a horvát turisztikai szakemberek úgy fogalmaztak; ezt a somogyi kistérséget elkerülték a civilizáció ártalmai, ezért is látnak fantáziát a zselici lehetőségekben.
Davor Illés, vezető, Horvát Élelmiszerügynökség, Eszék:
- Nagyon fontos szempont volt számunkra a tapasztalatszerzés, jó példákkal találkoztunk, olyan ökofalvakkal, amelyre nálunk nincsen példa. A falusi közösségek életébe lestünk be, amit mi is szeretnénk kialakítani Horvátországban.
A falusi turizmus 2008-ban élte virágkorát, akkor a belföldi vendégéjszakák száma meghaladta a 900 ezret is, aztán ez a felére esett vissza 2010-ben - mondta Szabó Géza, a Dél-Dunántúli Falusi Turizmus Klaszter elnöke. Az utóbbi években újra erősödni kezdett ez az ágazat. A szakemberek azt remélik, hogy a magyar-horvát kapcsolatok révén nem csak a falusi turizmus lendül fel, hanem a szoros kapcsolat is előrébb viszi a két ország turisztikai kapcsolatát.
- Tudjuk, a horvát oldalon a kulen, nálunk a stifolder, náluk a vadászat, nálunk a kerékpáros turizmus - mindenhol megvannak a specialitások. Amit a mi szakmánkban a falusi turizmusban látunk, hogy nagyon szép hagyományőrző helyek alakultak ki – említette a klaszter elnöke.
Nemcsak Somogyot, hanem Tolnát és Baranyát is megismerték a horvát szakemberek. Németh Krisztina, a Somogyi Kereskedelmi és Iparkamara titkára azt mondja; két éve tart a közös munka a horvát partnerekkel, és ezt a jövőben is szeretnék tovább folytatni:
- Az eddigi workshopjainkon áttekintettük az ökoturizmushoz tartozó jogszabályokat, élelmiszeri előírásokat, oktatást, felnőttképzést, valamint a természetvédelmi értékeket is – mondta a titkár.
Ezután kész terveket dolgoznak ki, amelynek megvalósításában is együtt dolgoznak a magyar és horvát szakemberek. A cél, hogy mindegyik ország turistái felfedezzék az ökoturizmusban rejlő lehetőségeket. A program 40 millió forintos uniós forrásból valósul meg.
Forrás: somogytv.hu