Jó irányba halad a falusi turizmus szekere
Az elmúlt időszakban számos cikk és sajtóelemzés foglalkozott a falusi turizmus jelenlegi helyzetével a nyomtatott és elektronikus médiában egyaránt.
A megjelent írások döntő hányada a valóságosnál negatívabb színben tünteti fel a falusi turizmus vendégforgalmát és a szálláshelyek minőségét. A Falusi és Agroturizmus Országos Szövetsége (FATOSZ) álláspontja szerint a reális helyzet a cikkekben megjelenített képhez viszonyítva pozitívabb.
A szervezet által kiadott közlemény leszögezi: a szálláshelyek vendégforgalma az elmúlt években valóban csökkent, azonban a 2010-es meredek süllyedés oka a falusi turizmus fogalmának változása: a 239/2009. Kormányrendeletben, melynek értelmében falusi turizmusról csak 5000 fő vagy 100 fő/m2 alatti településeken beszélhetünk. Így a falusi szálláshelyek száma 7000-ről 3900-ra csökkent, ennek megfelelően a vendégek és vendégéjszakák száma is hasonló mértékben zuhant. Ezt követően a tendencia lassult, 2011-ben a vendégek száma enyhe növekedést mutatott. 2012-ben 15%-os csökkenést mérve, 119 312 vendég érkezett a szálláshelyekre. A szövetség várakozásai szerint a csökkenés 2013-ban megáll.
A szálláshelyek színvonala egyértelműen emelkedett az elmúlt években, egyebek mellett közt az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program és a Darányi Ignác Terv által támogatott beruházásoknak köszönhetően. Ezen projektek keretében több száz új, vagy felújított falusi szálláshely nyitotta meg kapuit országszerte.
Az új szálláshelyek megjelenésével, a vendégkör átalakulásával, és az új napraforgós Nemzeti Tanúsító Védjegy rendszer bevezetésével számos olyan szálláshely került ki a szövetség tagsági köréből, vagy függesztette fel teljesen működését, amelyek nem feleltek meg a változó piaci igényeknek. A FATOSZ elkötelezett a napraforgós Nemzeti Tanúsító Védjegy népszerűsítése mellett,melynek célja, hogy a tudatos utazók a minősítést szem előtt tartva a napraforgós szálláshelyeket keressék. A bevezetés óta eltelt 2 év alatt több mint 400 falusi szálláshely nyerte el a védjegyet, és további 800 szálláshely rendelkezik korábban kiadott, de még érvényes napraforgós besorolással. A minősítés a szállásadók és a tudatos turisták körében egyre ismertebb. A vendégkör összetétele változatos, a hagyományos célcsoportnak tekinthető gyerekes családok mellett, környezettudatos turisták, fiatalok és az idősebb korosztály, alkalmazottak és felsővezetők egyaránt megtalálhatóak, iskolai végzettségtől függetlenül.
Összegezve a FATOSZ álláspontját, elmondható, hogy azon szálláshelyek, melyek hosszú távú működést tűztek ki célul, és a piac minőségi elvárásainak megfelelnek, képesek hatékonyan, stabil vendégkörrel üzemelni, valamint valós turisztikai kínálatot adni a turisták számára országszerte.