I. Palóc Világtalálkozó: „gyújts magadból éltető fényt”
Palócországban nem lehet úgy élni, hogy a népcsoport tagjai ne tudnák, kik is ők, honnan származnak, kinek és kiknek köszönhetik óriási örökségüket.
A Palóc Világtalálkozó gondolata már régen megfogalmazódott a Tar Lőrinc Baráti Kör tagjai körében, akik Tamási Áron gondolait vallják: “Aki nem ismeri múltját, nem értheti a jelent, amely a jövőnek hordozója”.
A szervezők összefogásra szólítják a palócságot, mely népcsoport a tapasztalatok szerint Magyarország északi részén szétszóródva, párbeszéd, igazi összetartozás érzés nélkül éli életét. Céljuk a Felvidéken, valamint Magyarországon Pest, Heves, Nógrád és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében élő palócok, a trianoni békeszerződéssel kettévágott Palócföldön élők összefogása, a palóc és palócföldi értékek bemutatása.
A Tar Lőrinc Baráti Kör Közhasznú Egyesület kezdeményezésére - a tari Kontyvirág Hagyományőrző- és Néptáncegyüttessel, az ózdi Arvisura Társasággal, a felvidéki Almágy községgel, az ipolyszalkai Tájházzal, valamint magánszemélyekkel együttműködésével – kerül sor az I. Palóc Világtalálkozóra. A 2013. augusztus 2. és 4. között sorra kerülő programnak a bátonyterenyei Gyürky-Solymossy kastély ad otthont.
A pénteki nyitónapon előadások hangzanak el a palócok regevilágáról, a palóc nép kialakulásának történetéről, megemlékeznek Deédesről, a palócok aranyasszonyáról, Attila hun király unokahúgáról, akinek szobrot is állítanak a világtalálkozón. Az előadók között lesz Papp Lajos professzor is. Szerveznek hajnaltáncot, hunkori menyegzőt, tűzön járást, örömdobolást is.
Másnap nyitják meg a palóc gasztronómiai fesztivált, indítják el a népdal- és mesemondóversenyt, a palóc települések pedig civil szervezeteik, együtteseik produkciói révén mutatkoznak be. Délután megválasztják a palócok szépét, majd a hajnalig tartó palóc lakodalmon asszonykórusok, tánc- és énekegyüttesek lépnek fel.
Vasárnap folytatódik a művészeti csoportok bemutatkozása, majd a háromnapos programot szentmisével zárják.
A palócoknak gazdag a dal-, a monda- és a mesekincsük, a viseletük, és a tájszólás is összeköti őket. Ma már előkészítés alatt áll a Palóc Szövetség is, amely olyan szervezeteket, közösségeket akar összefogni, amelyek szívügyüknek tartják a palóc identitás erősítését, ápolását.