Gyógyító falvaink

18 ápr. 2013 Dr. Csizmadia László

tokod3Az ember legféltettebb kincse az egészsége. Annak megőrzésért, helyreállításáért minden áldozatra készek vagyunk, mert mindenki szeretne hosszan élni.

Mivel az ember testből, lélekből és szellemből van összegyúrva, a turizmus szolgáltatásainál mindhárom rész igényeire gondolnunk kell.

A hosszú élet titka – két szóban kifejezve – az egészséges életmód! Mi kell az egészséges életvitelhez? Mindenekelőtt ésszerű táplálkozás, kellő mennyiségű testmozgás, tiszta levegő, egészséges napfény, mértékletesség az élvezetekben, kellő mennyiségű pihenés és bizalom embertársainkban. Mindezt összevetve a turizmus nyújtotta élmények nagyon fontosak, hogy legyen lehetőségünk a felszabadult vidámságra, nevetésre, észrevegyük azt, ami valódi, belülről fakadó örömre, vidámságra késztethet bennünket.

termeszetvedelem2A falusi turizmus, a kikapcsolódás, a pihenés – kedvenc mondásommal élve: akkumulátoraink feltöltése – alapvető szükségletünk. Az élményeket, az aktív pihenést, a lelki és szellemi feltöltődést a színvonalas falusi-vidéki idegenforgalmi szolgáltatásokat mindenki elérheti.

A természet közeli nyugalmat, pihenést kínálják a napraforgós szálláshelyek. A jó levegőn aktív testmozgást jelentő lovaglás, a nordic walking, a zöld turistautak, a tanösvények, valamint a kerékpározás, a vízi turizmus sokfélesége számtalan élmény forrása lehet. Ugyancsak ide kívánkoznak a vadászati és horgászati lehetőségek is, amelyek az aktív testi és lelki kikapcsolódást jelenthetik. A vidéken működő gyógy- és termál élményfürdők is jelentős szerepet játszhatnak egészségünk megőrzésében, helyreállításában. Ugyancsak érdeklődésre tarthatnak számot a falusi-paraszti gyógyító gyakorlatok, módozatok.

trkonylevesA jó levegőn, a napfényben, az egészséges mozgástól megéhezett vendégeket szépen terített vendégasztal várja. A vendéglátók a helyben termelt, lehetőleg bio alapanyagokból készített, tájjellegű ételei és a hozzájuk kínált borai szintén, élményt jelenthetnek. A kertekben termő gyógynövények, gyógyteák, a sokféle fán megérett gyümölcs szintén az egészséges táplálkozás záloga. A szépen feltálalt ételek látványa egyaránt élvezetet jelent a szemnek, az orrnak, és szájba véve az ízlelőbimbóinknak is. Például a Róza nénénk főzte tárkonyos csirkeragu-leves, egy kapros töltött paprika, és almás-túros rétes puszta gondolata is mindenkiben beindítja a pavlovi reflexet.

A helyi hagyományok, kulturális programok a szellemi táplálékot jelenthetik. A falusi emberekkel, a háziakkal való megismerkedés a kölcsönös bizalmon kell, hogy alapuljon. Az elégedett vendég pedig visszatér. Törzsvendégünk lesz. Újra és újra eljön feltöltődni. Jó hírünket kelti, és a barátait is elhozza falura. A falusi életmód megismertetését, főleg a városi fiatalokkal, már az iskolában el kell kezdeni. Ebben a témakörben az életmód táborok sok információtóval és élménnyel szolgálnak.

Megfelelő stratégiával, összefogással, a felkészült FATOSZ-tagság eredményes munkájával, fokozatosan elérhetjük, hogy falvaink valóban az egészségmegőrzés és helyreállítás vidéki színterei lehessenek, gyógyító falvakká válhassanak!

(A szerző a Falusi és Agroturizmus Országos Szövetségének – FATOSZ - elnöke.)

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek