Aludtál már jurtában?
Aki már aludt jurtában, azt mondja, hogy igen romantikus. A nyár elején megnyílott lajosmizsei jurta táborban bárki megismerkedhet ezzel az élménnyel.
Azt tudtátok, hogy miért nem lépünk a küszöbre? A vándorló nomádok hite szerint a jurta küszöbére tilos volt lépni, mert a küszöb alatt alvó házi istenek (szellemek) felébredtek és bajt hoztak a családra. A magyarok egy része ma is tartja ezt a szokást.
Őseink lakhelyének praktikuma abban rejlett, hogy szétszerelve könnyen tovább lehetett vele vándorolni, ami az évszakok változása által meghatározott sztyeppei életmód (téli–nyári szállás), a költözködés szempontjából rendkívüli fontossággal bírt. De hogyan is néz ki egy jurta?
A jurta kör alakban felállított rácsos fala, a „kerege”, a bejáratot egy - rendszerint nemezből készült - szőnyegajtó takarta. A jurtában a bejárattal szemben helyezkedett el egy kezdetleges oltár. A jobb oldalon volt a férfiak helye és a család vagyona, bal oldalon pedig a nők és a főzéshez szükséges készletek, ételek kaptak helyet. A jurta közepén a szabad tűzhely került elhelyezésre, amin és amellett a megfőzött ételek, illetve akkor használt edényeket helyezték el. A szabad tűzhely égésgázai a jurta tetején elhelyezett füstnyíláson keresztül távoztak a szabadba. A füstnyílást a tűzhely használatán kívüli időszakokban nemezzel letakarták, letakarhatták. Az épület hőtartó képességét a „kergére” felkötött nemezlapokkal fokozhatták, ha több réteget erősítettek egymásra. Meleg időszakokban a nemezburkolatot feltekerték, felhajthatták, vagy vízszintes irányban árnyékolóként botokkal kitámaszthatták a szellőzés segítése érdekében.
Lajosmizsén június 1-jén nyílt a jurta tábor, ahol a különleges szálláshelyeket a turáni nemzetségbe tartozó népcsoportok hagyományai szerint alakították ki és berendezésükkel az egyes népcsoportok honfoglaláskori viseleteit, használati eszközeit, fegyvereit, életmódját mutatják be. Az érdeklődők a turáni népek eszközeit és életmódját interaktív, akár több napos program keretében kipróbálhatják.
A táborban kínálnak természetismereti programokat, szimulációs vadászatot, gasztronómiai különlegességeket és kézműves foglalkozásokat is tartanak a vendégeskedőknek.