Akik meghatározóak a magyar turizmus alakulásában
A turisztikai (szak)lapkiadásra fókuszáló Turizmus Kft. megjelentette a hazai idegenforgalom ötven legbefolyásosabb személyét bemutató kiadványát.
A SZÉP-kártya kitalálója, a romkocsma-mozgalom elindítója, a gasztronómiai élet több „mentora” és a „filmturizmus” katalizátora is bekerült az 50 legbefolyásosabb személy közé. Ők azok, akik az elmúlt évben a leginkább befolyásolták a GDP csaknem tíz százalékát és 400 ezer ember megélhetését biztosító ágazat mindennapjait.
Az első alkalommal megjelent kötet szerkesztői nem csupán a turisztikai cégek méretét vagy árbevételét vették figyelembe a Top 50 összeállításához, hanem az ország idegenforgalmára, kül- és belföldi megítélésére tett hatásokat. Így a legnagyobb szállodaláncok és légitársaságok vezetői mellett bekerült a romkocsma-mozgalom elindítója (Zsendelyes Ábel, a Szimpla tulajdonosa), a gasztronómiai élet több „mentora”, a „filmturizmus” katalizátora, (Andy Vajna) no meg több polgármester, és a törvényalkotásra nagy hatással bíró szakember is – például a kehidakustányi szállodatulajdonos Horváth Tihamér, akinek nevéhez fűződik a SZÉP-kártya ötlete.
A szerkesztők a névsort több szempont alapján állították össze; fontosnak tartották a működési feltételek alakításában való befolyást – elsősorban politikusok kerültek ezáltal képbe; a turizmus számára több tíz- vagy százezer vendégéjszakát teremtő események szervezését – fesztiválok és sportrendezvények vezető alakjai kaptak így helyet a TOP 50-ben; emellett a turizmus napi gyakorlatában meghatározó tevékenységet – szállodások, utazási irodások és a szakma egyéb képviselői kerültek így a listára.
A listát a kiadványban ABC-sorrendben közlik, tehát nem rangsorolták a szereplőket. A listán többek között helyet kaptak a szállás.hu alapítói, Dorcsinecz József és Varga Zoltán; a Bónusz Brigád alapítói, Heller Gábor és Kaprinay Zoltán, Bíró Lajos, a Bock Bisztró társtulajdonosa, Borkai Zsolt, Győr polgármestere, Gerendai Károly, a Sziget Kft. tulajdonos-ügyvezetője, Jost Lammers, a Budapest Airport vezérigazgatója, Niklai Ákos, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke, Andy Vajna kormánybiztos, Váradi József, a WizzAir vezérigazgatója és Vitézy Dávid, a BKK vezérigazgatója is.
Néhány idézet a könyvből:
„Amikor megkértek, hogy cseréljem le a gumicsizmám egy rendesebb, igazgatóhoz méltó cipőre, azt sem tudtam, eszik-e vagy isszák a szállodásdit." (Baldauf Csaba, Kolping Hotel)
„Nem sztárszakács vagyok, hanem séf, ez nekem sokkal többet jelent." (Bíró Lajos, Bock Bistro)
„Világszínvonalon csak az működhet, aki kompromisszummentesen a legjobbat akarja." (Gerendai Károly, Sziget – Costes)
„Ma már Budapesten a nívós éttermek száma megközelíti a bécsi kínálatot, de az alacsonyabb kategóriában tragikus a helyzet." (Molnár B. Tamás, gasztrokritikus)
„A vendég akkor jön be, ha kinyitjuk az ajtót." (Pintér Katalin, Gerbead Ház-Onyx Étterem)
„Bárcsak úgy élhetnénk, ahogy élünk." (Szalók Csilla, BGF Turizmus Tanszék)
„Amikor Hollywoodban belevágnak egy új film készítésébe, Magyarország már az elsők között merül fel gyártási helyszínként." (Andy Vajna, kormánybiztos, producer)
A szerkesztőbizottság tagjai heteken át vitatkoztak rangsorról, és bár abban mindannyian egyetértettek, hogy a változások követéséhez, a fejlődés évenkénti összehasonlításához szükséges lenne egy objektív lista, ám ahogy almát a körtével, szállodaigazgatót a polgármesterrel sem lehet összevetni. De már dolgoznak egy olyan kritériumrendszer megalkotásán, amely mérhetővé tudja tenni a legheterogénebb ágazat, az idegenforgalom szereplőinek teljesítményét - reményeik szerint a következő kötet készítésénél már ez lesz a vezérfonál.