A pénztelenség betett a falusi turizmusnak Csongrádban
Az igényes turista ritkán vesz ki falusi házat vagy tanyát, a kispénzűnek pedig már erre sem telik. Nehéz helyzetbe kerültek a honi falusi vendéglátók.
Jelen állás szerint úgy tűnik, hogy bealkonyult annak a falusi turizmusnak, amelyet sokáig adókedvezményekkel is támogatott az állam.
– Tavaly még két tanyát is telepakoltam turistákkal, most egy is alig telik meg, legalábbis idén még nem volt fullon – mondta a mórahalmi Szántó Győző. – Nagyon sok a szálláshely a városban és környékén, a fizetővendég pedig jóval kevesebb.
Megnéztük Szántó Győző nyitva tartó egyik tanyáját, az Eperfást, amely hiába van Mórahalom határában, még jó 2 kilométert kell evickélni a dűlőutakon ahhoz, hogy megtaláljuk. Van itt minden: az udvaron kemence, kis játszótér, parányi, vízforgatóval felszerelt medence, szauna, jádeköves masszázságy, lovak. A házban 3 szoba, amelyben akár 8-an is alhatnak, konyha, fürdőszoba, terasz. Turista most nincs, éppen elment az a társaság, amelyik 4 napra vette ki: a medence vize bealgásodott, mivel kikapcsolták a vízforgatót. Egy éjszaka 3500 forintba kerül fejenként, plusz 400 forint az idegenforgalmi adó. – 2007 januárja óta adom ki az Eperfást, az első két évem nagyon jó volt, ezért vettem és alakítottam át egy másikat is 2009-ben. Mostanra azonban elfogytak a turisták: júniusban csak 1 hétig volt vendégem, csak júliustól telt meg a tanya másfél hónapra. A szeptember általában kiesik, októbertől már csak hosszú hétvégére jönnek az emberek – osztotta meg velünk a tapasztalatait a tulajdonos.
A falusi turizmusból sosem lehetett megélni, még a nagy adókedvezmények idején, a 90-es években sem. Általában kiegészítő jövedelemnek számított a bevétel. – Kevés az igényes, színvonalas, 4 napraforgós szálláshely – tájékoztatott a szatymazi Lengyel Istvánné, aki a Napraforgó Falusi Vendéglátók Alsó-Tisza vidéki Közhasznú Egyesület elnöke. – Nincs adatom arról, hány szálláshely van a megyében, ezeket településenként lehetne összeadni. Az egyesületnek 120 tagja van, de csak 41 minősíti a házát, tanyáját, ami költségekkel jár, és évente ellenőrzik. A tagok panaszkodnak, hogy nem jönnek a vendégek, látszik, nincs pénz a nyaralásra.
Szatymazon 4-en foglalkoztak falusi turizmussal, de van, aki már „szünetelteti" a vendégfogadást az elnök szerint. Berta Zsolttól, Mórahalom turisztikai menedzserétől tudjuk: a városban és a környékén, a tanyákkal együtt 86 szálláshely van, a legjobban a minősített helyek működnek. Ács Szilvia, a szegedi Tourinform-iroda vezetője szerint, mivel az utóbbi években a kereskedelmiszálláshely-kínálat látványosan bővült, és a drága szobákat is kuponnal, olcsón adják, háttérbe szorultak a falusi vendéglátók.
Sikertörténet volt a pusztamérgesi falusi turizmus korábban, ma azonban alig van vendég a faluban. Papp Sándor polgármester elmondta, 20-25 család foglalkozott vendégfogadással, de a szállások bezártak vagy mostanság zárnak be. 10 esztendeje évről évre kevesebb a turista, azok a dánok pedig, akik a falut a 90-es években felfedezték, már nem térnek vissza. A helyi Tourinform-iroda névhasználatát visszavonták, mivel a kritériumot, a vendégéjszakák számát nem tudták hozni.
Forrás: delmagyar.hu Fotó: Schmidt Andrea