A legszebb arborétumok Nyíregyházától Szombathelyig

08 szept. 2015 Kaprinyák Nikolett

Alaposan el vagyunk kényeztetve mi, magyarok, hiszen a gondosan ápolt és karbantartott arborétumoknak se szeri, se száma hazánkban. Pontosabban de, egyes statisztikák szerint 30 nagyobb botanikus kert található az országban, ahol különleges növényeket csodálhatunk meg tavasztól őszig.

Most ezekből választottunk 10 álomszép helyet Magyarország különböző pontjairól. Csodás fotók, különleges kertek, érdekes információk következnek!

1. Alcsútdoboz

aalcsutdoboz1

Alcsútdoboz területén található arborétum kialakítása 1825-ban kezdődött, alapítása József nádor nevéhez fűződik. 1870 után a kert jelentősen megújult, ekkortájt sok fenyőfajt telepítettek a recski arborétumot is alapító Jámbor Vilmos főkertész irányításával. Jelenlegi területe 40 hektár, legfőbb látványossága az ország legszebb hóvirágmezője, amely 2 hektárnyi területen van beültetve különféle alfajokkal.

További információk: alcsuti-arboretum.hu

2. Erdőtelek

aerdoteleki-arboretum2

 A heves megyei Erdőtelek községben található arborétum kialakítását 1895-ben kezdte el Dr. Kovács József egyetemi tanár. 1950-ben a területet országos jelentőségű természetvédelmi területté nyilvánították.

További információk: honlap.karolyrobert.hu

3. Folly

aFolly3

 A Badacsonyban található kert kialakítását Dr. Folly Gyula pécsi orvos kezdte el az 1900-as évek végén. Célja a Balaton vidékének klímáját és a szárazságot is jól tűrő fajok összegyűjtése volt. Az arborétumot az 1980-as évek közepén bekerítették, hogy megakadályozzák a vad- és lopáskárokat. 1997 óta fokozottan védett, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park része. Az arborétum területe a kapcsolódó erdőkkel együtt körülbelül 5 hektár.

További információk: follyarboretum.hu

4. Füvészkert

afuveszkert4

A budapesti Füvészkert Magyarország első botanikus kertje,  talán legfőbb nevezetessége az országban első és sokáig egyetlen Victoria-ház, de büszkeségei közé tartoznak a kert legöregebb fái, mint például a 150 évnél is idősebb páfrányfenyők, vagy az orchidea- és a több száz fajt bemutató kaktuszgyűjteménye, akárcsak az Ausztrál-ház és a többi érdekesség. A kertben összességében megtalálható mintegy nyolcezerfajta növényből a hazai flóra védett növényei 150 fajt számlálnak.

További információk: fuveszkert.org

5. Jeli Varázskert

jeli

A Kám község déli határában található arborétumot 1922-ben kezdték kialakítani, létrehozója gróf Ambrózy-Migazzi István, aki a felvidéki Malonyán is létesített arborétumot. Területe több mint 100 hektár. Legjelentősebb látványossága a rododendronok gyűjteménye.

További információk: jelivarazskert.hu

6. Kámon

akámon

A Szombathelyen található arborétum kialakítása az 1860-as években kezdődött el, de a tervszerű kertépítést csak az 1890-es években kezdte el az alapító Saághy István. Területe 27 hektár, melyen mintegy 3200 fa- és cserjefaj, illetve -fajta található meg. A fenyőnemesítés egyik fontos kutatóbázisa, és az oktatásban is jelentős szerepet tölt be. Az arborétumban nagy hangsúlyt fektetnek a látogatók kényelmére és játékos ismeretszerzésének elősegítésére.

További információk: kamoniarboretum.hu

7. Nyíri arborétum

anyiregyhaza nyiri arboretum2 kicsi

 Magyarország eddigi legfiatalabb arborétuma 1995-ben alakult. A Nyíregyháza – Sóstóhegy és Nyírpazony – Kabalás határán található 2,4 hektáros gyűjteményes kert elsősorban hazai fásszárú növényfajokat hívatott összegyűjteni, bemutatni és a Nyírségre jellemző lágyszárú növényeket megóvni. A hazai növényfajok mellett díszfák és idegen tájak fái, cserjéi is helyet kaptak a kertben, mint különlegességek. Az arborétum egyes részeit sövénysorok különítik el egymástól.

További információk: arboretum.hu

8. Szarvas

aszarvas

 Hazánk egyik legnagyobb és legjelentősebb élőfajgyűjteményének számít, ahol száz évet megélt mocsárciprusokat, mamutfenyőket is láthatunk. Terület: 82 ha.

További információk: szarvasiarboretum.hu

9. Vácrátót

avacratot

 1871-ben Vigyázó Sándor vásárolta meg a birtokot összes felszerelésével, állatállományával, ingóságaival együtt. A nagyműveltségű birtokos nagyon szerette a természetet is, fiatal korában végig látogatta Nyugat-Európa számos jelentős parkját. Rátóti kastélykertjének átalakítására a legjobb hazai kerttervezőt, a József főhercegnek is dolgozó, hírneves Jámbor Vilmost hívta meg. Néhány évtized alatt Band Henrik főkertész irányítása mellett, óriási költségekkel létrejött a kor stílusának megfelelő kert, pontosan a mai kert kiterjedésén. Ennek stíluselemeit (tagolt felszín, tórendszer, mesterséges vízesés, tágas tisztások, nagy nyiladékok szélükön különleges színű vagy alakú fákkal stb.) és a múlt felé forduló, historizáló életérzést kifejező kerti építményeket (vízimalom, műrom, sziklaalagút) mindmáig láthatjuk.

További információk: botanikuskert.hu

10. Zirc

zirc

 

A ciszterci apátság műemléki környezetében angolkert stílusban létesült park hazánk legmagasabb fekvésű fás gyűjteménye, 400 méter tengerszint feletti magasságban. 1951 óta országos jelentőségű védett természeti terület. 

További információk: zirciarboretum.hu

A fenti botanikus kertek elhelyezkedése megtalálható ezen a TÉRKÉPen.  Túracipőket fel, irány Magyarország!

Forrás:mertutaznijó.cafeblog.hu

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek