A kézművesség ezer éve a Kárpát-medencében
A Nógrád megyei rendezvény keretében kiállítást nyílik a „Magyar Kézműves Remek” története során elismert munkákból és kézműves vásárt is rendeznek.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara 2001-ben indította útjára „A kézművesség ezer éve a Kárpát-medencében” című kiállítás- és konferenciasorozatát, melyet azóta minden évben más megyében szerveznek meg. Idén Nógrád megye a helyszín.
A Nógrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara (NKIK) pénteki sajtótájékoztatóján dr. Tordai Péter, a szervezet elnöke elmondta: a kézművesség Nógrád megyében évszázados múltra tekint vissza. A történelmem során sok mesterség „megtelepedett” a térségben, a mészégetéstől a kenderfeldolgozáson át egészen a hímzésig, varrásig, s főleg a kis vidéki településeken hagyománya lett egyebek mellett a fazekasságnak, kosárfonásnak, tojáspatkolásnak, virágkötészetnek, ékszerkészítésnek és megannyi más kézműves szakmának.
Az NKIK a mostani rendezvénysorozaton többféle programmal kíván hozzájárulni a tradicionális magyar kézműves szakmák jelenének és múltjának bemutatásához, a kézműves szakma rangjának emeléséhez.
Ennek egyik kiemelkedő eseménye lesz május 11-én, pénteken a „Magyar Kézműves Remek” története során elismerést kapott alkotásokból nyíló kiállítás a salgótarjáni Nógrádi Történeti Múzeumban. A bemutatásra kerülő, kiemelkedő minőségű termékek ötvözik a magyar kézműves hagyományokat a mai kor követelményeivel és bővítik az egyedi értéket képviselő igényes termékek kereskedelmi választékát, s hozzájárulnak ezáltal a magyar kulturális örökség sajátos közvetítéséhez.
„A kézművesség ezer éve a Kárpát-medencében” rendezvénysorozat május 12-én, szombaton Kazáron kézműves kiállítással és vásárral, valamint hagyományőrző bemutatókkal folytatódik. A kiállítás – melyen húsz nógrádi kézműves mutatja be termékeit – 10 órakor nyílik a Tájház mögötti területen, ahol a 12.00-16.30 között a Fontos népzenei gyermekegyüttes, a Nógrád Táncegyüttes, a Kazári Népdalkör, a Kazári Asszonykórus, a Zsivajgó gyermek néptánccsoport és a Folk Garázs népzenei együttes lép a színpadra.
A program ideje alatt a faluban minden kiállítóhely - Vasalómúzeum, Tájház, Bányászház, gyufacímke és falvédő kiállítás, mackó- és babakiállítás, Hagyományőrző Galéria, Kézművesház – nyitva tart és közlekedik a tufa-taxi is.
A programokra az ország minden területéről várják az érdeklődőket.