Természetes antibiotikum: sütőtökkel a depresszió ellen
Ha azt halljuk: dinkatök, tamburatök, bosztán, olasztök, döblec, - a sütőtök népies neveivel van dolgunk. Gondolnánk, hogy mindezek egészségünk őrei?
A sütőtököt csaknem kizárólag sütve szokták fogyasztani, pedig számos más felhasználási módra van lehetőség. Felhasználja a cukrászipar és a konzervipar: kedvelt bébiételek, ivólevek készülnek belőle. Édeskés, de nem markáns ízű, így sokféle fűszert alkalmazhatunk hozzá, például a belőle főzött leveshez szerecsendió, római kömény, koriandermag, curry és gyömbér is illik. Krumplit kiváltható köret, püré is készülhet belőle alkalmanként, ez esetben rozmaringgal is lehet ízesíteni. Édességként a hagyományos téli fűszerek, a gyömbér, a szerecsendió, a fahéj és a szegfűszeg adhat aromát neki. A magjából készült tökmagolajat salátákhoz használhatjuk.
A sütőtök sárga, tölcséres virágai is ehetőek, például palacsintatésztába forgatva, olajban sütve különleges csemegét lehet készíteni belőle. Gyümölcsízekbe is főzik, hogy egy-egy aromásabb, de drágább gyümölcsből készült lekvárnak, íznek tömeget adjon. Otthon elkészíthető különlegesség lehet a. töklekvár, vagy tökdzsem cukorral, citrommal, fahéjjal, szegfűszeggel főzve.
A sütőtök amellett, hogy finom, egészségünk megőrzéséhez is kiváló. Kedvező élettani hatásait már az indiánok is ismerték, kígyómarást kúráltak a segítségével és szeplő eltüntetésére is használták. Népi gyógyászatunk is hamar felismerte a sütőtök és a tökmag (olaj, tökmagliszt) jelentőségét, hisz kitűnő béltisztító, vízhajtó, jó az emésztési gondokkal küszködőknek, valamint serkenti a máj működését, segítség a szív- és koszorúér problémák megelőzésében, fogyasztásával csökkenthető a prosztatarák és a szürkületi vakság kialakulásának kockázata.
Valamikor a tökmag is finom csemegének számított, amit azonnal megpirítva, téli estéken fogyasztották az emberek, elejét véve számos betegségnek. Tehát a magokat semmiképp ne dobjuk ki, ugyanis nagy mennyiségben tartalmaz egy L-triptofán nevű anyagot, amely a kutatások szerint a depressziós tünetek ellen igen hatásos.
Napjainkban tudományos kutatások támasztják alá, hogy a sütőtök kalcium, cink, mangán, réz, vas, foszfor, C-vitamin, karotin, biotin, niacin, pantoténsav, A, B1, B2, B6 vitaminok és folsav tartalmának köszönhetően egészségmegőrző, gyógyító hatással bír. A sütőtök alkalmas gyulladásos betegségek kezelésére, különösen nagy hatékonyságot mutat megfázásos, meghűléses megbetegedések esetében, de alkalmazható tüdőgyulladás és egyéb tüdőkárosodások kezelésére is. A sütőtök enyhíti az allergikus köhögést, tüsszögést, csökkenti az asztmás rohamokat. A benne található összetevők antibiotikus hatással bírnak, és sikeresek lehetnek a fertőzéseket okozó mikrobák ellen. Szakemberek proteint vontak ki a sütőtökből, hogy megfigyeljék, gátolja-e a mikrobák növekedését. Az eredmény bámulatos volt, az egyik protein hatásos lehet a Candida albicans-szal szemben, mely rengeteg megbetegedéséért felelős.
Fogyasztása szebbé teszi bőrünket, különösen a pattanások kezelésében jelenthet nagy segítséget. A sütőtök alacsony kalóriatartalma révén fogyókúrázóknak is ideális!
Forrás:
http://lifemagazin.hu/egeszseg/taplalkozas/tokmaggal-az-oszi-depresszio-ellen
http://www.sutotok.com/elettani-hatasok
http://www.hazipatika.com/taplalkozas