Praktikák konyhatündéreknek

23 okt. 2012 Vaskor Máté

teszta-colekcolek_comMindenkinek, aki több-kevesebb időt eltölt a konyhában, vannak alapvető kérdései, melyre nem tudja a válaszokat. Mi most megpróbáljuk megadni azokat.

Kérdések és válaszok a konyhatündéreknek.

Hogyan tarthatjuk a tésztát csomómentesen?
Egy kiló tésztafélét 4-6 liter sós vízben főzzünk ki egy nagy edényben. Ne főzzük túl, mindig kövessük a megadott főzési időtartamot a csomagoláson, hogy se túl puha, se túl kemény ne legyen a késztermék. Ne öblítsük át forralás után, hacsak nem hidegen szeretnénk tálalni. Ha kész, akkor egy evőkanál extra szűz olívaolajjal öntsük nyakon.

Honnan tudjuk meg, hogy megromlott a borunk?
Ha a bor szaga ecetes, akkor rossz. Ha a bor barnás színű, akkor is rossz. Természetesen, ha rossz az íze, akkor is rossz és akkor sem érdemes használni, ha kifolyt az üvegből.

Hogyan tarthatjuk frissen a fűszernövényeket?
A szárított fűszerekkel semmi gondunk nincs ellentétben a kertből szedett friss növényekkel. Érdemes a leveles növényeket úgy kezelni, mint a virágosokat. Vágjuk le a száruk alját és gyökerüket, tegyük üveg vagy műanyagvázába egy kevés vízzel, majd helyezzük a hűtőbe. Kivételt képez ez alól a bazsalikom, amelyet szobahőmérsékleten, de mégsem a tűzhely mellett érdemes hasonlóképpen tárolni. A vázában levő vizet minden nap akkurátusan cseréljük.

hagyma-ireallylikefood_comHogyan úszhatjuk meg „sírás” nélkül a hagymaszeletelést?
Van egy mondás, melyet lehet, hogy számos olvasónk ismer: „Minél élesebb a kés, annál kevesebbet kell sírni”. A vöröshagyma azért csípi a szemünket, mert vágás közben megtörjük a sejteket s kémiai reakciók keletkeznek, amelyre könnyel reagálunk. Ha élesebb késekkel dolgozunk, gyorsabban törjük meg a sejteket, és kevesebb az esélye a könnyezésnek. Persze vannak más stratégiák is, mint például a hagyma befagyasztása szeletelés előtt, a zöldség hideg víz alatt történő vágása, szemüveg viselése, és a személyes kedvencem, hogy megkérünk valaki mást, hogy csinálja meg.

Honnan tudjuk, hogy friss-e a tojás?
A friss tojás nehéz, és ha egy tál vízbe tesszük, akkor hosszabbik oldalával hullik majd az edény aljába. A kevésbé friss tojások állva csordogálnak majd a fenékre, míg a régi tojások csak lebegnek majd. Ha kétségünk van a technika felől, akkor használjuk orrunkat és szemünket, hisz a záptojást így is felismerhetjük.  Mellékesen jegyzem meg: az idősebb tojások jobbak a felfújtakhoz, pudingokhoz, mint a frissek.

Melyik részét használjuk az újhagymának?
Mindkettőt. A fehér része, maga a gyökér több hagymaaromát tartalmaz, ám a zöldje színesebb, és ne felejtsük, hogy először mindig a szemünk esik az ételre. A póréhagyma esetében csak a fehér tagot fogyasszuk, a zöld rész keserű.

Van valami egyszerű módja a fokhagymahéjazásnak?
Az alábbi videó magáért beszél. Kommentár nélkül.

{youtube width="400" height="266"}0d3oc24fD-c{/youtube}

Helyettesíthető a szódabikarbóna sütőporral és fordítva?
Nem. Bár mindkettő sütemények és pékáruk laza, szellős szerkezetét biztosítja, ám a szódabikarbóna kissé kesernyés utóízű, míg a sütőpor semleges ízű. Csipetnyi sütőport helyettesíthetünk akár szódabikarbónával, de figyelnünk kell, hogy ne menjen az étel ízének rovására.

Hogyan előzhetjük meg, hogy süteményeink túl vékonyak legyenek?
A tettes valószínűleg a vaj. Ha a vajat mikrohullámú sütőben lágyítjuk meg, az biztos módja annak, hogy palacsintát kapunk a várt sütemény helyében. E helyett hagyjuk harminc percig szobahőmérsékleten. Ha gyorsítani szeretnénk a folyamaton, akkor vágjuk evőkanál méretű darabokra a vajat.

Forrás: Care2.com

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek