Kreatív játékokat készítenek: egy magyar család sikertörténete
Marbushka: egy magyar játékmanufaktúra, amely jó négy éve kezdett a hazai piacon ismertté válni igényes, környezetbarát anyagokból készült játékaival.
Mostanra a világ számos országában – Olaszországtól, Lengyelországon át Ausztráliáig – ismerik és keresik Bohony Beatrix és Zöld László kirakóit, társas-, memória- és fajátékait. A Marbushka nagyjából egyidős a manufaktúra egyik névadójával, a játékok fő ihletőjével és objektív kritikusával, Bojkával. Hogy kicsoda Bojka? Interjúnkból ez is kiderül.
– Mivel foglalkoztál, amikor még nem volt Marbushka?
Bohony Beatrix: – Az iparművészeti egyetem (MOME) elvégzése után grafikai stúdiót alapítottunk a férjemmel és reklámgrafikával, reklámfotózással foglalkozunk.
- Honnan jött az ötlet, hogy játék manufaktúrát indítsatok?
- Megszületett kislányunk, Bojka, s az ő világa inspirált minket az alkotásban, majd később a játéktervezésben is. Az első játékunk is neki, pontosabban vele készült. 2010 nyarán újabb és újabb megvalósult ötletek következtek már a manufaktúra keretén belül és nagyon hamar - gyakorlatilag hónapokon belül – elbúcsúztunk a tervezőgrafikától. Az indulásunkat követő sok pozitív visszajelzés és a szakmai elismerés kellő bátorságot adott, hogy csak a Marbushkának szenteljük az életünket.
- Jól csengő, kedves márkanevet választottatok. Honnét jött a szláv hangzású név: Marbushka?
- Amikor nevet kerestünk magunknak, Bojána éppen nyelvújító korszakát élte, a szavak mögé gyakran -ska toldalékot tett. Így lettünk a férjemmel mamuska és papuska. Mivel a gondolataim az üveggolyók körül jártak a névválasztásban, a két dolog szerencsésen kiegészítette egymást: az üveggolyó, vagyis a marble megkapta a -ska toldalékot. Így lettünk Marbushka. A kis madárfigurák az emblémánkon pedig az első játékunk, a Madárfogó szimbólumai.
- Nem elegáns névvel viccelődni, de… Nomen est omen. Férjed vezetékneve Zöld, és ti valóban nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy a játékaitokat környezetbarát anyagokból készítsétek…
- Valóban zöldek vagyunk, a szó legszorosabb értelmében. Nemcsak arra fordítunk nagy figyelmet, hogy az élelmiszereink vegyszermentesek legyenek, hanem az életünk minden területére igyekszünk kiterjeszteni az öko gondolkodást. Arra törekszünk, hogy a jelenlétünk a legkisebb terhelést jelentse a környezet számára. Ugyanebben a szellemben készülnek a játékaink is. A legfőbb szempontunk, hogy a gyermekjáték nem lehet alacsonyabb minőségi kategória. Azt valljuk, hogy a gyerekeket körülvevő tárgyi kultúra kortól függetlenül meghatározó.
- Rengeteg műanyag játék van forgalomban, a nagyon olcsótól a nagyon drágáig. Mi a tapasztalatotok, a szülők mi alapján választanak játékot gyermekeinek? Nagy vonalakban behatárolható a Marbushka vevőköre?
- A mi vevőkörünket többnyire azok a szülők képezik, akik maradandó, természetes, értékes játékot keresnek a gyerekeiknek. Olyan szülők, akik kicsit maguknak is választják a játékot, hogy együtt játsszanak a gyerekeikkel. Gyakorló szülőként szembesültünk vele, hogy a jelenleg forgalomban lévő játékok nagy része azt célozza meg, hogy a gyerek “foglalja el magát”. Mi nem tudjuk, és nem is akarjuk elfogadni az uniformizált slágerjátékok alacsony minőségét és számunkra kétes értékrendjét. A legtöbb játék sajnos nem váltja be azt, amit a csomagolása, vagy a reklámszlogenje ígér, ráadásul a gyártásukhoz felhasznált alapanyagok nem mindig veszélytelenek. Mi bíztunk benne, hogy lehet ezt másképpen is: megpróbáltunk természetes elemeket felhasználni a gyártás során. Sikerült. Környezettudatosan élünk, nagy erőfeszítéseket teszünk, hogy a lehető legkisebb környezeti terheléssel járjon a játékaink előállítása, és majd egyszer a lebomlása is. Addig pedig minél több generációnak szerezzen örömet!
- Visszatérve a Marbushka névre – magyar fül számára is befogadható, ugyanakkor nemzetközi szinten is megállja a helyét. Tudatosan választottatok olyan nevet, ami nemzetközi közegben is értelmezhető?
- A választás ebből a szempontból nem volt tudatos, hiszen a külföldi piac érdeklődésére egyáltalán nem számítottunk. Kétszemélyes, kis cégként induláskor a magyar piac kiszolgálása is emberfeletti feladatnak tűnt.
- Ehhez képest most már Európa számos országában forgalmazzák a játékaitokat – Svédországtól Olaszországig, sőt, még Ausztráliáig is eljutottatok. Milyenek a visszajelzések? Hol fogynak a legjobban a Marbushka játékok?
- Lengyelországban, Franciaországban és Ausztráliában vagyunk a legnépszerűbbek.
- Hogyan születik meg egy-egy figura, grafika, kollekció, játék a fejetekben? Mennyi idő alatt válik valósággá, termékké az idea?
- A grafikákat és a történeteket én találom ki, de a szabály kialakítása csapatmunka. A kivitelezést a férjem tartja kézben. A játékok megalkotásakor Bojána érdeklődése és aktuális tanulási folyamatai irányítják a figyelmemet, de az inspiráció számos forrásból érkezik térben és időben egyaránt. Gyakran vannak apró szikrák, ötletek, amik felvillannak, de egymaguk nem indítanak el semmit a fejemben. Aztán rendszerint jön valami egészen más – gyakran teljesen hétköznapi – információ, ami összekapcsolódva az előbbivel kiteljesíti a történetet. A képi rész megszületése magával hozza a történetet is, a történet pedig körvonalazza a játékszabályt. Ha a képi világ letisztázódott a fejemben, a festés, rajzolás hetek alatt végbemegy. A kivitelezési folyamat a játék bonyolultságától és az új alkatrészek számától függően általában 3-5 hetet vesz igénybe.
- Említetted, és a weboldalatokon is olvastam, hogy a kislányotok részt vesz az alkotási folyamatban. Van olyan játék, amely kifejezetten az ő kérésére, vagy elképzelései alapján született meg?
- Bojána fejlődési korszakai egyértelműen meghatározták a palettánkat, de ahogyan nőtt, már nemcsak a múzsánk lett, hanem egyre nagyobb szerepet vállalt a tervezésben is. Mostanában új ötletekkel áll elő. Például a Full Moon Circus két körös játékpályája kifejezetten neki köszönhető. A képi részt ritkán álmodja meg helyettem, de nagyon kritikus szemmel nézi a végeredményt. Sokat segít a rálátása és az elfogulatlan, objektív kritikája.
- Melyik a kedvenc játékotok?
- Bojána a Charm-ot szereti a legjobban, a férjemhez a Grand Prix képi világa áll közel, én pedig fenntartás nélkül imádom a Full Moon Circust.
- Melyiket fogadta a legnagyobb lelkesedéssel a közönség? Magyarul melyik játék volt a legkelendőbb?
- Korábban egyértelműen Az elveszett nyakék volt a listavezető, de ahogyan a nemzetközi vérkeringésbe bekerültünk, és ez a tény sokszínűbb ízlésvilágot eredményezett, szinte fej-fej mellett haladnak a játékaink. A Grand Prix, a Full Moon Circus, Az elveszett nyakékkel az elsők, de a Placcs, a Bújócska, és a HUH kártyajátékok is nagyon gyorsan ívelnek felfelé. Mivel még fiatal a Marbushka, ezért minden napról napra változik.
- Készülnek új játékok?
- Két új játék elkészítésén dolgozunk, ezek a napokban kerülnek nyomdába. Mindkettő nyárváró, tengerparti hangulatban készült. Ezzel párhuzamosan már formálódik az öltöztetőbaba-készítő füzet és a Békakirály című játékunk grafikai része.
- Mi jelenti a legnagyobb kihívást számotokra?
- A legnagyobb kihívást jelenleg egy kreatív ‘vonal’ kiépítése jelenti, amit nyomdázó szettekkel indítottunk volna útnak, de sajnos ez jelenleg zsákutcában áll. A gyártók megtalálása néha nagyobb munka, mint a tervezés.
- Mit jelent számotokra a Marbushka?
Bojána: – Marbushka számomra egy izgalmas hely, ahol mindig történik valami új. Szeretet-sziget.
Bohony Beatrix: – A Marbushka számomra bizonyíték arra, hogy vannak még csodák.
Zöld László: – A Marbushka számomra egy álom megvalósulása.
Forrás: eletszepitok.hu