Kézműves sör: Rozsnyón egy igazi fenevad hozta meg az áttörést
Manapság valóra főzi álmait Kiss Tamás, aki csak néhány hónappal ezelőtt készítette el első kézműves sörét. Mindössze húsz liternyi volt az első főzet.
A levegőben terjengő édeskés maláta illat jelzi, hogy jó helyen járunk. GPS híján, telefonos útbaigazítás kellett az egykori cukrászüzem megtalálásához, mert Kiskunhalason sem tudja mindenki, hogy a szakmunkásképző egykori tanműhelyében a krémesek helyett, manapság országosan elismert kézműves söröket készítenek.
Az épületbe lépve azonnal láthattuk utóbbi állítás igazát, mert szorgos kezek címkézték egyesével a palackokat és helyezték el a Bortársaság dobozaiba. A betérő értetlenkedő tekintete láttán hamar jött a magyarázat: a megrendelő kérésére kerülnek a céges dobozokba a frissen palackozott italok, amik elnyerték a borászok tetszését. Ha pedig egy sör a borosoknak is ízlik, az alighanem megsüvegelendő portéka.
Sörfőzdét üzemeltet Kiss Tamás halasi vállalkozó, akinek sörkülönlegességeit külföldön is díjazzák. Másfél éve talán ő sem gondolta, hogy saját receptúrákkal készülő söröket fog erjeszteni.
- Szakács a végzettségem, de soha sem estem kétségbe, ha éppen nem volt munkahelyem. Szeretek mindent kipróbálni és a saját tapasztalataim alapján boldogulni. Szakmámban is dolgoztam plázás konyhától kezdve az étlapos éttermekig. Az ínyencségek is érdekeltek mindig és egy grillezésnél kóstolhattam először kézműves sört. Nem voltam igazán nagy sörivó, de a különlegességek mindig vonzottak. Az interneten kezdtem el először kutakodni a kézműves sörök és készítésük után, majd később eljutottam az egyik legismertebb fővárosi sörszaküzletbe. Csak a jó sör a hely neve és ott tényleg mindenféle ízesítésű sörrel lehet találkozni, amik közül többet is megkóstoltam. Na, ez még jobban beindította a fantáziámat, mert én egy egészen különleges ízvilágot képzeltem el, sok komlóval – idézte a kezdeteket Kiss Tamás, akit sógora, Orbán Zoltán is biztatott a klasszikus alapanyagok: maláta-komló-sörélesztő-víz elegyítésére.
A most 26 éves vállalkozó és üzlettársává vált sógora 2011 őszén vásárolták meg az első házi sörfőzésre alkalmas berendezést. – Húsz liter, jó keserű, szűretlen és kicsit zavaros, de meggyőző volt – szólt az első főzetről Kiss Tamás, aki azóta már egy tucatnál is több összeállítással kísérletezett, hiszen kreativitásban nem volt hiány. Ráadásul hamar elismerést vívtak ki a halasi „komlófanatikusok” a határainkon túl is.
- Eljutott a sörünk egy kassai versenyre, ahol egyből bronzérmekkel jutalmazták. Ez már több mint biztató volt a folytatáshoz, mint ahogyan egy budapesti házi sörversenyen megnyert két aranyérem is. Mi azonban még mindig csak bérben-, és kisebb tételekben tudtunk főzni, de a tavaly májusi rozsnyói verseny – amire éppen, hogy csak odaért időben a sörünk – áttörést hozott a Hopfanatic névre keresztelt vállalkozásunkban – mesélte a cégtulajdonos.
Rozsnyóra egy 12 százalékos, igazi „fenevadat” neveztek, az Angry Beast nevű sört, amivel kategória győztesek lettek, majd az aranyérmesek közötti Grand Championt is a halasiak főzete érdemelte ki. A győztes különdíja az volt, hogy 2 ezer liter saját sört is lefőzhettek a házigazda Kaltenecker sörgyárban.
- Természetesen éltünk a lehetőséggel és ott készült a No Limit nevű sörünk, aminek ízét négy különleges komló, sokszoros túladagolásával értük el. Nos, ekkor már tudtuk, hogy saját sörfőzdét akarunk, ahol csak egyedi kézműves söröket állítunk elő, s nem csak a hazai fogyasztóknak – mondta el Kiss Tamás. Idehaza addig egy csepeli bérfőzdében készítették nagyobb főzeteiket. A legelső 1300 literes dózisuk három nap alatt elfogyott egy budapesti sörfesztiválon.
Mindez hihetetlennek tűnt Kissék számára, akik Halason bukkantak rá a használaton kívüli cukrászműhelyre, ahol idén januárban foghattak hozzá az átalakításokhoz. Időközben használtan ugyan, de megvásárolták az első nagyobb kapacitású berendezéseiket, amikkel most 7 ezer liter sört tudnak főzni.
- Még szeretnénk egy picit bővíteni, és jövőre már teljes kapacitással működnénk. Most ötféle sört palackozunk, de színesíteni akarjuk a palettát, hiszen a szezonális és egészen különleges íz világú, gyümölcsös kézműves sörök iránt is van kereslet – számolt be terveikről Kiss Tamás, akitől azt is megtudtuk, hogy a Halason megnyitott sörözőjük egyelőre nem váltotta be a reményeiket, helyette gondolkoznak egy fővárosi italmérés megnyitásán.
Forrás: baon.hu