Hogyan mosunk manapság? Nézzünk bele a mosógépbe!

28 szept. 2015 Administrator

Hogyan mostak régen? Kezdjük tehát az idők kezdetén. Nem azért, mert ez fontos lenne, hanem azért, mert egy sok alapelvvel megismerkedhetünk.

mos

Az idők kezdetén tehát vízzel mostak az emberek. A víz nagyon hatékony tisztítószer. Főként akkor, ha még egy kis mechanikai mozgatással (patakvíz, sulykolófa) erre rásegítünk. A meleg víz hatékony lehet a kis mennyiségű zsiradékok ellen is. Ez azért persze messze nem a tökéletes megoldás. Ezért az emberek hamarosan segítségül hívták a lúgokat. Ezek nagyon hatékonyak tudnak lenni: egy csomó színanyagot elszíntelenítenek, ráadásul a zsíros szennyezéseket is vízoldhatóvá teszi (elszappanosítja). Sőt: még erős fertőtlenítő hatása is van, így mellékhatásként még erősen fertőtlenít is. Az már csak kultúrtörténeti érdekesség, hogy milyen civilizációban mi volt a mosáshoz használt lúg.

 

Rómában erjedt vizelet: erre a célra külön gyűjtőedények szolgáltak a városok különböző pontjain. A Zsidók hamuval mostak (ezért is lett a szállóige “hamut szór a fejére”, ami akkortájt a tisztulást jelképezte. ). A tengermelléki népek gyakran mostak mosószódával (kémiai nevén nátrium karbonáttal) is. Az nyolcadik század környékén, egy hatékony szappankészítési elárás kidolgozása után indult európai diadalútjára a szappan. Ekkor még főként nem mosásra, hanem csak mosakodásra használták. Mosni csak a 18-19. században kezdtek el vele.

 

mos3

Hogyan mosunk manapság?

A modern mosószerek korában, azt veszem észre, hogy az emberek kezdenek visszatérni a régi módszerekhez: elkezdenek mosószódával (lúggal) mosni, és ecettel öblíteni, és kezdik kerülni a szappant illetve egyéb tenzideket a mosáskor. Ma, egy átlagos családban a mosás valahogy így néz ki:

  1. a háziasszony bemegy a boltba

  2. leemel valamit a polcról

  3. hazaviszi

  4. beteszi a gépbe a ruhát és a mindentudó mosópor keveréket

  5. KÉSZ.

Ez így persze nagyon kényelmes, de nem túlságosan környezet és bőrbarát. Ha ekcémás lesz a bőrünk, és már mindent kipróbáltunk, de még mindig nem javul, kezdjünk gyanakodni a mosószerünkre is: munkám során elég sokszor tapasztalom, hogy az áttérés a szintetikus tisztítószerekről a természetesekre gyakran már önmagában is elegendő ahhoz, hogy megoldjon némely bőrproblémát. Egy környezettudatos család persze másképp csinálja. Neki több választási lehetősége is van: megveszi a mosódiót, vagy inkább mosószódát használ. Az utóbbi olcsóbb és bizonyos esetekben hatékonyabb is. Ők így mosnak:

  1. Megrendelik a mosószódát

  2. Felfőzik vízzel (kb 150 g-ot 1 l vízbe)

  3. Ebből a főzetből 1 dl műanyag pohárban betesznek a mosógépbe, na meg persze a ruhát is

  4. Az öblítő helyére ecetet öntenek, amibe ízlés szerint illóolajat vagy illatosítót kevernek

  5. KÉSZ

mos2

Nézzünk bele a mosógépbe, hogy lássuk, mi történik pontosan odabent

A kezdéshez először is szembe kell néznünk egy nagyon fontos problémával: a magyarországi vizek nagy része (mindegyike) nagyon kemény. Szerencsésebb vidékeken, ahol gleccservíz jön a csapból, nincs ilyen probléma. De nálunk bizony szembe kell néznünk ezzel a gonddal. A vízkeménységet a vízben oldott nagymennyiségű kálcium és magnéziumsók okozzák, aminek sajnos tulajdonsága, hogy mindenféle anyaggal keveredve (lúgok, karbonátok, szappan, meg mindenféle) kicsapódnak a vízből. Ez amúgy általában nem gond, de ha ezt a textília felületén teszik, akkor az bizony erősen megszürkül a rárakódott idegen anyagtól.

 

Ezt megelőzendő, a profi mosóporokba kémiai vízlágyítókat tesznek. Ezek olyan anyagok, amik erős öleléssel körbeveszik a kálciumionokat, és nem engedik őket mással reagálni: oldatban tartják őket. Ezek az anyagok azonban vagy nagyon drágák (alginátok) vagy nagyon környezetszennyzőek (trisó, akrilátok), emiatt a tudatos vásárló lehetőleg kerüli a használatukat. Mikor nem okoz gondot a kemény víz? Hát akkor ha lúgokat használunk!

 

Ilyenkor is kicsapódik persze a megfelelő kálciumsó, de van egy egyszerű trükk a birtokunkban: savas közegben ezek a csapadékok feloldódnak. A lúgos mosás után tehát ecetes öblítés következik, és meg is oldottuk a vízkő problémáját. Ez tűnik tehát a legegyszerűbb megoldásnak! Mossunk lúggal! Hogy mi legyen ez a lúg? Hát lehet mosószóda (nátrium karbonát) vagy hamulúg (ilyenkor a szerencsések, akik otthon cserépkályhával fűtenek kiürítik otthon a hamut (ami egyébként sok jó dologra  használható), összegyűjtik, felöntik vízzel, egy-két órát, egy éjszakát állni hagyják, majd lemerik róla a lúgot, ami egyenesen mehet a mosógépbe.)

 

Mire jó otthon egy kis mosószóda?

  1. A mosószóda  kiváló mosószer. Erős lúgos kémhatása miatt el tudja szappanosítani a zsíros szennyeződéseket. Másfajta piszkot más módszerrel távolít el. A természetes vizekben keménységet okozó Ca2+ ionokkal a mosószóda oldhatatlan csapadékot képez, amely finom por formájában a textíliára tapadva hosszú távon szürkeséget okozhat. Ez a por azonban savakban könnyen oldódik, így ecetes, vagy citromsavas mosással könnyen eltávolítható.

  2. A mosószóda kiváló vízlágyító.

  3. A mosószóda kiváló zsíroldó. A konyhában a tűzhelyen, vagy a csempén lerakódott vagy éppen odaégett zsírt nagyszerűen el lehet távolítani vele. Készíthetünk oldatot, amivel áttörölhetjük a zsírosodott felületeket, vagy az odaégett makacs zsírfoltokra súrolóporként is használhatjuk.

  4. A mosószóda nagyon hatékony mosogatószer. Elég 1 evőkanálnyi a mosogatóvízbe, habozni ugyan nem fog, de nagyon szépen tisztít. Az odaégett ételmaradékot is felszedi: öntsünk vizet az edénybe, szórjunk bele egy kis mosószódát, és forraljuk pár percig! Jobb lesz, mint új korában.

  5. A mosószóda kiváló a fürdőszobában is. A háziszappanok sajnos elég könnyen hagynak maguk után zsíros szappanlerakódásokat a mosdóban és a kádon. Ezektől is megszabadulhatunk egy kis szódás lemosással.

Forrás: szappan.hu

 

 

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek