Gyógyító hatása miatt is fogyasszunk sok szőlőt!

25 aug. 2012 Kulisch-Szabó Szilvia

szolo2A szőlőnek olyan ideális a vitamin-, ásványianyag- és nyomelem-kombinációja, hogy akár napokon át is képes fedezni a napi tápanyag-szükségletünket. 

A benne található magnézium segíti az izom és a szív, a mangán a pajzsmirigy és az idegrendszer működését, de a csontok épségének megőrzésében is fontos szerepet játszik. Több összetevőjének – többek között magas B-, B12-, C-, K-vitamin-, valamint karotin-, kálium-, szelén-, biotin- és folsavtartalmának – köszönhetően fontos vértisztító, vérképző, segíti a szervezet önvédelmi képességének, szellemi, fizikai erőnlétének „visszaállítását”, illetve fenntartását.

szolo1Alkotóelemeinek köszönhetően erősíti a szívet, javítja a vérkeringést, vagyis segít a kardiovaszkuláris betegségek elkerülésében. Mivel a szőlő pH-értéke megközelítőleg azonos az emésztőnedveinkével, napi rendszeres fogyasztása a telített zsírsavak feldolgozásában és a szervezet sav-bázis egyensúlyának megőrzésében is segít, így hozzájárulhat a vesekőképződés, illetve a húgysavkő kialakulásának megelőzéséhez.

Magas szénhidráttartalma segíti a szervezet gyors regenerálódását is. A szőlőnek olyan magas a víztartalma, hogy már napi 10 dkg-nyi elfogyasztásával is fedezzük napi folyadékszükségletünk nagy hányadát. Ráadásul e tulajdonságának köszönhetően valósággal átmossa a vizeletkiválasztó szerveinket (a veséinket, húgyhólyagunkat). Jótékonyan hat az emésztésre is.

szolo3Az édes szőlő „szárított” változata, a mazsola – akárcsak a friss gyümölcs – igen egészséges étek, ráadásul jól helyettesíti a nassolnivaló édességeket. Az aszalt gyümölcs fogyasztása kifejezetten ajánlható vérszegénység, negatív stressz, fizikai gyengeség esetén. Mivel a mazsola tartósításához a termelők gyakran használnak ként, fogyasztása, felhasználása előtt meleg vízben alaposan mosd át, illetve áztasd ki.

Az evésen kívül, még mire használhatjuk a szőlőt?
Vitalizáló arcmaszkot készíthetünk belőle:
1 evőkanál piros szőlőlevet keverj össze 1 evőkanál mézzel, kevés olívaolajjal és 1 evőkanál liszttel. Kend az arcodra, és 20 perc elteltével mosd le.

A szőlős arcradírral is próbálkozhatunk:
3 szem szőlőt törj össze villával, és adj hozzá 1 evőkanál búzakorpát és néhány csepp szőlőlevet. Benedvesített arcodat dörzsöld át vele, majd bő vízzel öblítsd le.

Ha hull a hajunk:
A szőlőmagolajat masszírozd a fejbőrbe. Hatóanyagai növekedésre serkentik a hajhagymákat.

Méregtelenítő, bőrtisztító italt is keverhetünk belőle:
1 dl fehér szőlőléhez keverj 0,5 dl alma- és 0,5 dl sárgarépalevet, és idd meg. Pillanatokon belül érezheted élénkítő hatását. Kúraszerű alkalmazása porcelánszínűvé varázsolja a bőrt!

A szerző blogját itt találod!

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek