Gondoskodni, vigyázni, táplálni, vizet adni, azaz szeretni
A gyimesi ház gazdasági udvarán mozgalmas az élet. Van ott száz nyuszi, száz tyúk, három tehén és egy - november közepén még mindig - zöld fóliasátor!
Böjte Csaba ferences rendi szerzetes, a Dévai Szent Ferenc Alapítvány alapítója. Az általa létrehozott gyermekmentő szervezet célja az Erdélyben sanyarú körülmények között, sokszor az éhhalál szélén tengődő gyermekek felkarolása. Az alapvető életfeltételeken kívül taníttatásukkal is foglalkozik, melybe vallási és erkölcsi nevelésük is beletartozik. Az atya minapi, a gyimesi gazdaságukról szóló felemelő Facebook-bejegyzése is az életre nevelésről tanúskodik.
„Jó látni a vidéki gyermekvédelmi otthonaink mellett a földből kibújó gazdasági udvarokat! Mondhatnánk azt is, hogy játszótér, vagy pedagógiai segédeszköz, hogy a finomabb lelkű embereket meg ne bántsuk, mert ugye ma felnőttnek, fiatalnak bűn dolgozni! Bűn, nem éri meg, és legyintenek az emberek, bölcsen, fásultan, cinikusan!
Bárki végezhet egy számítást! Száz tyúknak naponta kell 10-12 kg szemes takarmány. Most ennek kilója 50 bani környékén mozog, azaz 5 lej, egy kicsivel több, mint egy euró! És a száz tyúk a törődésért hálából naponta tojik hetven tojást. Hol lehet egy ennyi pénzből ennyi friss, házi tojást venni?
A gyermekeknek pedig jókedvű játék etetni a tyúkokat, összeszedni a tojásokat, hallgatni a vidám kotkodácsolást. Közben a csibék a konyháról megmaradt krumpli héjtól kezdve az almacsutkáig mindent szépen eltakarítanak.
Mi gondozzuk jóságosan őket, ők meg táplálnak szeretettel bennünket. Békés együttlét ez, amire szerintem minden gyermeket meg kell tanítani! Gondoskodni, vigyázni, táplálni, vizet adni, azaz szeretni. Ez mind-mind olyan ismeret, mit papírból, könyvből se megtanítani, se begyakorolni nem lehet!”