Fuss az életedért!
A futás egészségre gyakorolt hatása régóta ismert. De vajon hogyan barátkozzunk meg a „kínzó kezdetekkel”, s mit várjunk szervezetünktől reakcióként?
A futás előnyei
A rendszeres futás segít megőrizni alakodat, karban tartja vérkeringésedet és erősíti szívedet. Sőt: az intenzív testmozgás során termelődő fehérje a szívsejteket is védi. A Floridai Egyetem kutatói szerint öt egymást követő futóedzés maximalizálja a fehérjeszintet. „Megállapítottuk, hogy a szív öt nap elteltével ugyanakkora védelemben részesül, mint öt hét elteltével” – mondja a kutatást vezető Dr. Scott Powers.
A szívvédő fehérje szinten tartásához nem állhatsz meg. A kutatók még nem tudják pontosan megállapítani, hogy a rendszeres edzések elhagyása után milyen gyorsan csökken a fehérjeszint, de Dr. Powers szerint ez nagyjából öt inaktív nap után bekövetkezik.
Így kezdd el!
Fuss lassan – de tényleg lassan – egészen addig, amíg nem okoz gondot egy 30 perces szakasz kényelmes teljesítése (megállás nélkül). Ne aggódj, ha rendszeres „sétaszünetekre” kényszerülsz – ez az idő előrehaladtával elmúlik. Ha az elején túl gyors tempót diktálsz, sérülés vagy csalódott feladás lehet a vége.
Gyorsítsd a termpót!
Ha már könnyedén futsz fél órán át, iktass be intervallum edzést (intenzív/gyors és laza/lassabb szakaszok felváltva). Öt perc bemelegítés után gyorsulj 30 másodpercig, majd kocogj ugyanennyi ideig – ezt ismételd hatszor. Ezután közepes tempóban fuss négy percig. Az utolsó három percben könnyű kocogással vezess le. Az intervallumokat fokozatosan építsd fel – így a végén a 30 másodperces szakaszokat 2 percre emelheted. A levezető szakaszt se hanyagold el: a lassú kocogással izmaid fokozatosan kapcsolhatnak vissza „civil” fokozatba. Ráadásul így kevésbé kipirult arccal érsz majd haza az edzésről.