Fekete, fehér és zöld - Kerüljön valódi tea a csészénkbe
Ittatok már igazi teát? Tudjátok,milyen különleges az íze? Tudjátok, mit jelent teázni, vagy csupán nap, mint nap 'letudjátok' a teaadagotokat?
A boltban kapható porok, granulátumok, és ice teák nem teák
Kb. 1%-ban tartalmaz valamiféle teakivonatot. Szóval ezekre még csak véletlenül sem gondolok, amikor a tea szót megemlítem! Teának a tea cserje /Camellia sinensis/ leveleiből, rügyeiből készült forrázatot nevezzük. Ugyanígy a köznyelvbe teaként /plantateaként/ ivódtak be más növények leveleiből, virágaiból, gyökereiből, tehát drogjaiból készült forrázatok, főzetek. Ez utóbbiakat jelentős többségben gyógyászati célra, esetleg megelőzésre fogyasztjuk. A tealeveleket főként élvezeti célból fogyasztjuk, ám számottevő pozitív hatása is van szervezetünkre.
A teáknak különféle osztályozása van
Egyik legismertebb a színe, ízvilága alapján történő osztályozás. Kevesen tudják, hogy ez alapjában a leszedett levelektől és azok feldolgozásától is függ. Míg egy jó minőségű fehér teába csak az ág végén lévő rügy, és maximum az első, második levelek kerülnek, feldolgozásakor pedig nem végeznek fermentációt, addig egy fekete tea a hátrébb lévő levelekből áll, teljes fermentációt alkalmaznak rajta, mely által a levelek antioxidáns hatása teljesen elvész. Pedig ez a tea egyik leghasznosabb tulajdonsága.
A fehér tea nem okoz savasodást
Nem fájdul meg a hasunk tőle, és olyan alacsony a koffein tartalma, hogy este is fogyaszthatjuk, sőt gyermekeknek is adhatjuk. A zöld tea rendelkezik a legmagasabb antioxidáns hatással, fogyasztása elősegíti a szervezetben a zsírok lebontását, koffein tartalma lassan bomlik le a szervezetben, így nem hirtelen, drámai, de hosszan tartó az élénkítő hatása. A fekete teák erős savasodást okoznak, és elég erős élénkítő hatással bírnak. Ezeket és a köztes fermentálású oolong teákat szinte kizárólag exportra gyártják a teatermelő országok, mivel az igazi gyógyital a fehér és zöld tea, ők ezt fogyasztják.
Az igazi minőségi teákat mindig feliratozzák
Nemcsak a származási helyet, hanem az évjáratot, szedési időt is jelzik rajta, mivel minden tea eltérő karakterrel bír.
Kiemelendően nagy a különbség a szálas és a filteres teák között. A szálas, sodort, puerh teák igazi gasztronómiai élményt nyújtanak fogyasztójuk számára, mivel ezekbe a teacserjék termésének legjavát válogatják, addig a filteres készítményekbe a maradék jut, amelyet a teatermelő országok lakosai nem fogyasztanának el.
Továbbá a filteres teákba már apróra őrölt darabok vannak, amelyekből jóval kevesebb idő alatt képesek kioldódni a hatóanyagok. Egy teázásban jártas személy tudja, hogy a filteres dobozokon feltüntetett áztatási idő egy szálas teának is sok lenne, nem hogy egy filteresnek. A túláztatás hatására kioldónak a nem kívánatos anyagok is, amik miatt keserű lesz a teánk, és a hasznos anyagok /klorofill, ásványi anyagok/ mennyisége csökken.
A teázás egy hosszasabb folyamat
Nem csak arról van szó, hogy gyorsan felmelegítjük a vizet /legtöbben manapság már mikróban/, beledobjuk a filtert, amit aztán ki is dobunk, és gyorsan felhörpintjük. A tea fogyasztás nyugtató mivoltához hozzátartozik, hogy lassan készítjük, annak megfelelő ázási idejét betartva, és szépen lassan kortyoljuk el.
Egy igazán ízletes, minőségi teát vétek ízesíteni! Ez olyan, mint a bor fogyasztás, állítják egyesek. És ha belegondolok, hogy a borkedvelők hogyan szagolgatják, ízlelgetik a kedvelt nedüjüket, akkor valóban magam is egyet kell értsek velük. A jó hír, hogy ettől még nem válik jelentősen költségesebbé a teázásunk, mivel egy igazi teát többször is forrázhatunk. Vannak fajták, melyeket 5-6-szor, de vannak melyeket akár közel hússzor is áztathatunk, ennek érdemes utánajárni, amikor beszerezzük a füvet. Az igazán különleges puerh teák között találni olyat is, melyet akár 35-ször is ki lehet áztatni.
A tea sokkal egészségesebb, mint a cukrozott üdítők, a mostanság túlzásba vitt ásványvizek, vagy akár mint a forrázatlan csapvíz, így remélem kicsit kedvet hoztam mindenkinek a fogyasztásához! Nem beszélve arról, hogy ennyi kikapcsolódás, ennyi törődés, önszeretés mindenkinek jár, még ha nem is minden nap!