Falusi gyógyítóktól és füvesemberektől tanult a csontkovács

22 szept. 2013 Oroszhegyi Tünde

A csontkovácsolást, illetve a természetes és kiegészítő gyógymódokat ismertette Nagy Botond sepsiszentgyörgyi csontkovács-pszichológus egy előadásában.

csontkovacs2 copyA fiatal orvos gyógyítási módszereit falusi gyógyítóktól, füvesemberektől, pszichológusoktól és nem utolsósorban saját vendégeitől tanulta. Mint mondta, nem mellőzni akarja, hanem inkább kiegészíti az orvosok munkáját: 15 módszert alkalmaz, és legalább három szempontból közelíti meg a betegséget, úgyhogy ritka eset, hogy ne gyógyuljon meg a beteg.

Mikor indokolt a gyógymasszázs?
A kiegészítő gyógymódok alkalmazásán alapszik az úgynevezett EGÉSZ-ség ház program is, amelynek keretében egészségügyi központ nyílott Sepsiszentgyörgyön. Nagy Botond azokat a gyógymódokat sorolta fel, amelyekkel többek közt izom-, ín- és nyirokcsomó-gyulladások, bokaficam, valamint bélproblémák gyógyíthatók, a kezelések kiegészítésére gyógyteákat is ajánlott. Mint rámutatott, egyes esetekben első és legfontosabb „gyógymód" az érintés és maszszázs, amelynek több válfaja ismert.

„A gyógymasszázs izomgyulladás esetén indokolt – de csak akkor ajánlatos  alkalmazni, ha a vázrendszer nem deformálódott –, ilyenkor a beteget tetőtől talpig megmasszírozzák" – magyarázta a szakember, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy a gyulladásos problémákat a mindennapi stressz és a pszichés problémák is okozhatják.

Nagy Botond elmondta, sokszor tapasztalta, hogy betegei szomatikus betegségekben szenvednek, mert gyakran begörcsölnek depresszió, rossz közérzet miatt és ez kihat az izomzatra. Ilyenkor jó, ha a páciens változtat az életvitelén. „Nem az adott helyzettől függ, hogyan érezzük magunkat, inkább az emberek gondolkodásmódjával van baj" – hívta fel a figyelmet Nagy Botond.

Nem fájdalmas a csontkovácsolás
Természetes gyógymódnak számít a csontkovácsolás is, amelytől sokan félnek, holott az egészséges vagy kevésbé súlyos beteg ember egyáltalán nem érez fájdalmat „csontrakás" közben –  mondta Nagy Botond. „Akinek komolyabb a panasza, az enyhe fájdalmat érezhet egy-egy maszszázs mozdulatnál – de ha a csontkovácsolás fáj, az azt jelenti, hogy a „csontrakóval” van baj" – mutatott rá Nagy Botond.

csontkovacs1A szakember kitért a gyakori ín- és ínhüvelygyulladás gyógyítására is: mint kifejtette, ezt  kenéssel, azaz ínrakással lehet kezelni – a módszer boka- és térdficamok esetén alkalmazható. Az emésztési és bélproblémákra úgynevezett hasfalmasszázs, illetve különböző gyógyteák fogyasztása javasolt. „De a gyógyulás  alapja a rendszeres, tudatos táplálkozás, a testmozgás vagy esetenként a gyógytorna" – szögezte le.

Az előadáson az is elhangzott, hogy minden gyógynövénynek van jótékony hatása, például az orbáncfű kedélyjavító, amely ugyan nem helyettesíti  az antidepresszáns gyógyszereket, viszont enyhíti a rossz közérzetet. Vérnyomáscsökkentőként hat a citromfű, melynek aromája is nagyon finom. Menstruációs problémák kezelésére, tinikori ciklusszabályozásra, illetve változó korban ajánlott a cickafark, amelynek inkább a szárát, semmint a virágját ajánlott megfőzni teának. A szárított vadcsombor mézzel elkeverve kiváló immunerősítő.

A szakember felhívta a figyelmet, hogy a gyógyfüveket általában nem főzni kell, hanem forró vízbe dobni, majd negyedóráig áztatni, így marad meg a gyógyhatásuk. Ezeket a teákat kúraszerűen kell fogyasztani, túlzásba vitt használatuk ugyanis immunissá teheti szervezetünket a különböző gyógyfüvekre.

Forrás: kronika.ro

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek