Ételünk és életünk önsanyargatás nélkül
Rossz hír a kampányszerű kúrák kedvelőinek: új testsúlyunk megtartása élethosszig tartó "munkát" igényel. Jó hír: az egészséges életmódra rászokhatunk!
Ráadásul mindez nem is követel hatalmas áldozatokat, inkább csak egy kis odafigyelést. És szervezetünk meghálálja majd a törődést.
Tévedés azt gondolni, hogy hátralévő életünkben le kell mondanunk kedvenc ételeinkről, és ízetlen füveken-magokon kell majd tengődnünk. Szó sincs önmagunk sanyargatásáról! Használjuk a fantáziánkat az egészséges megoldások keresésében és figyeljünk a testünk jelzéseire: üzen majd, hogy mi a jó neki. Henter Izabella dietetikussal összegyűjtöttünk néhány ötletet, hogy könnyebb legyen.
Kinek a feladata? Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy az egész család táplálkozásáért a családanyák felelősek. Ez persze sok esetben valóban így van, ám szakértőnk szerint itt az ideje nagyobb önállóságot adni a férfiaknak is. Jó lenne szakítani például azzal a közfelfogással, miszerint a férfias virtust az testesíti meg, ha nagyokat eszünk (lehetőleg zsírosat és hatalmas adagokat) és sokat iszunk...
- Tartsuk szem előtt: nincsenek tiltott ételek, hanem csak kerülendő mennyiségek.
- Ne hagyjuk ki a reggelit! Éjszaka kiürülnek a raktáraink, amelyeket reggel jó, ha újra feltöltünk! Aki reggeli nélkül indul neki a napnak, annak a legközelebbi étkezésnél többnyire nincs türelme megválogatni, mit eszik.
- Együnk naponta ötször, kisebb adagokat!
- Fontos, hogy a főétkezéseink során mindhárom makrotápanyaghoz hozzájussunk, tehát ételeink tartalmazzanak fehérjét, zsírt és szénhidrátot is!
- Együnk naponta 4-5 adag zöldséget és gyümölcsöt! (Ez lehet például egy alma, egy marék bogyósgyümölcs, saláta, zöldségleves, 100 %-os ivólé is.)
- Édességet soha ne külön étkezésként fogyasszunk, inkább legyen egy szelet sütemény vagy csoki a desszertünk a főétkezés után! Csokoládéból jó minőségűt válasszunk: igaz, egy 70-80%-os kakaótartalmú csokoládé nem olcsó, ám már egy kocka valóságos ízorgiát jelent, míg kalóriatartalma nem olyan magas.
- Az utolsó étkezésünk több mint három órával korábban legyen, mint hogy aludni mennénk.
- Mutassunk példát a gyerekeinknek! Egy óvodai születésnapra is lehet mondjuk répatortát sütni...
- Miért ne lehetne egy üzleti tárgyaláson is zöldségeket, gyümölcsöket, úgynevezett mártogatókat kínálni aprósütemény helyett?
- Merjünk kísérletezni! Találjunk ki új recepteket! A hagyományos magyar ételekről sem kell lemondanunk, de próbáljuk ki kevésbé kalóriadús összetevők felhasználásával. A hagymás-lecsós magyaros alapot például készítsük sokkal kevesebb zsiradékkal, a töltött káposztához válasszunk sovány húst. Felejtsük el köretként a krumpli-rizs-tészta kizárólagosságát. A régi magyar konyha számos egyéb variációt kínál: a hajdinát, a kölest, a tönkölyt... A főzelékeket nemcsak liszttel, hanem a megfőtt zöldség egy részének pürésítésével vagy zabkorpával is sűríthetjük.
- Adjuk meg a módját! Legalább egyszer egy nap egyen együtt a család! Terítsük meg szépen az asztalt! Az evés maradjon örömforrás, amely egyben fontos társasági esemény is!
INKÁBB NE!
- fehér liszt, fehér kenyér és pékáruk
- magas zsírtartalmú tej és tejföl, tejszín, zsíros és ömlesztett sajtok
- zsíros szárnyas, sertésdagadó, oldalas, csülök, füstölt húsok, kolbász, szalámi, tartósított húskészítmények
- cukrozott lekvárok, befőttek, sózott mogyoró
- szörpök, cukrozott, színezett szénsavas italok
JÓ VÁLASZTÁS
- barna, korpás, magvakkal dúsított kenyér, Graham-, korpás és rozsliszt
- alacsony zsírtartalmú tej és tejföl, natúr joghurt, kefir, félzsíros sajtok
- szárnyascomb, mell bőr nélkül, sertéskaraj, comb, marhahátszín, -lapocka, vadhús, halak, tenger gyümölcsei, sonkafélék
- friss vagy aszalt gyümölcsök, natúr magvak
- csapvíz, ásványvíz, magas gyümölcstartalmú gyümölcslé
Forrás: egeszsegtukor.hu