Egészség- és szépségápolás élesztővel
Az élesztőt leggyakrabban a konyhában használjuk, pedig sok jó tulajdonsága van, melynek köszönhetően egészségünket és szépségünket is ápolhatjuk vele.
Mielőtt megismernénk, mire és hogyan használhatjuk egészség- és szépségápoláshoz az élesztőt, nézzük meg, miből is áll össze? Kémiai összetétele: víz 73% – 75%, fehérje 13%, kisebb mennyiségben ásványi anyagok (kálium, kalcium, nátrium, magnézium, foszfor), zsiradék, szénhidrát, vitamin (B,E), valamint enzimek (többnyire zimáz).
Bőrápolás
Az élesztő fogyasztása is jótékonyan hat a szépségre is, azonban csak akkor, ha nyersen fogyasztjuk, tehát hiába ennénk kelesztett tésztát, az nem segít. Üres gyomorra fogyasszuk, reggel vagy este, hetente egy negyed kockányit.
Az élesztő belsőleg alkalmazva az egész bőrt, különösen az arc bőrét teszi szebbé. Az élesztő hatására már néhány napon belül látható változásokat érhetünk el: a gyulladt pattanások enyhülnek, és lényegesen gyorsabban gyógyulnak majd.
Arcpakolás
Az élesztőt nem csak belsőleg, de külsőleg is alkalmazhatjuk. Készítsünk belőle egy egyszerű, de nagyon hatásos pakolást: morzsoljunk össze egy fél csomag élesztőt, majd melegítsük fel tejben, hogy langyos, pépszerű legyen.
Óvatosan vigyük fel az arcunkra, és hagyjuk rajta 20-30 percig, majd mossuk le langyos vízzel. Látványos eredményt várhatunk: a pórusokat összehúzza, a gyulladásokat azonnal csökkenti.
Ha érzékenyebb a bőröd, vagy a hideg időben könnyen kiszárad, adj ehhez a masszához mézet, vagy bármilyen hidegen sajtolt növényi olajat (pl. extra szűz olíva, mandulaolaj, avokádóolaj, ricinusolaj)
Vagy kipróbálhatsz még a maszk után egy túrós pakolást ((kevés túró mézzel és annyi tejjel elkeverve, hogy krémes állagú legyen). Tisztít és hidratálja a bőrt.
Ráncok
Az élesztőben található B-vitaminok erősítik a bőrt. Egy élesztős pakolással eltüntetheted a vékony ráncokat. verj fel egy tojás fehérjét, majd keverd össze tejszínnel és élesztővel. Megtisztított, radírozott arcon használd, 15 perc után mosd le.
Hajápolás, hajhullás
Az élesztő önmagában és tabletta formájában is kiváló eszköz lehet a hajhullás megállítására. Fontos, hogy keveset, de rendszeresen szedjünk belőle, és ne várjunk azonnali hatást.
Néhány hét elteltével azonban a hajhullás lassulni kezd, majd egyre kevesebb hajszálat találunk majd a fésűnkben. Nem utolsó sorban a haj csillogóbb lesz és kevésbé fog töredezni is!
Hajfényesítés
Az erőtlen, fény vesztett haj legjobb barátja lehet az élesztő. Kéthetente egyszer érdemes pakolásként használni
Egy evőkanálnyi élesztőt keverjünk el egy kis sörrel, hogy folyékony állagú legyen. Finoman masszírozzuk a nedves hajra, majd 15 perc múlva alaposan öblítsük le. A haj könnyen fésülhetővé, csillogóvá válik.
Körömápolás
Ha töredezik a körmöd és eleve úgy érzed, hogy nagyon vékonyak és gyengék, akkor feltétlenül próbáld ki az élesztőt! Ilyenkor sem kell sokat enni belőle, de egy késhegynyi mennyiség naponta éppen elég lesz.
1 hónap múlva már látványos eredményt érhetsz el: a töredezés megszűnik, körmeid erősebbekké és egészségesebbekké válnak, nem utolsó sorban pedig kicsit gyorsabban is nőnek majd!
Terhesség
A vitaminokon és ásványi anyagokon túl az élesztőben folsav is megtalálható, nem is kis mennyiségben, így terhesség alatt, különösen az első trimeszter hónapjaiban nagyon nagy szolgálatot tehet. Ekkor sem kell sokat enni belőle, de egy késhegynyi élesztő már bőven elég lehet naponta. A jobb íz miatt kis tejjel vagy joghurttal is összekeverhetjük.
Idegrendszer
Az élesztő kifejezetten magas százalékban tartalmaz vitaminokat és ásványi anyagokat, amelyek jótékony hatással lehetnek idegrendszerünk működésére. Fáradtság, kimerültség, vagy levertség esetén, a stresszesebb napokon próbáljuk ki, hogy csak egy minimális (késhegynyi) adagot eszünk belőle naponta - a változást szinte azonnal tapasztalni fogjuk.
Gombaérzékenyek figyelmébe!
Az élesztő nagyon hasznos szerünk lehet a fenti problémák esetén, de nagyon fontos, hogy a gombáknak remek táptalajul szolgálhat. Ezért kifejezetten fontos, hogy csak kicsi mennyiségben fogyasszuk, és amennyiben hajlamosak vagyunk a gombákra, esetleg már volt Candidánk, akkor az élesztőfogyasztás megkezdése előtt konzultáljunk orvosunkkal!
Forrás: blog.xfree.hu