Csodák teával: a fűzfakéregtől a hársfavirágig
Közelegnek a hidegebb napok, ami sokunkat arra késztet, hogy teát igyunk teával. Ezért is próbjunk egyrészt természetes, másrészt válozatos ízeket választani.
A teát sokszor magában, minden ízesítés nélkül iszom, kiélvezve a teafű okozta kulináris örömöket. Ha mégsem, akkor kizárólag mézzel édesítem, hiszen egészségesebb és finomabb, mint a cukor. Rengeteg vitamin, ásványi anyag és nyomelem van benne.
A mézet ne a forró teába keverjük, inkább a már kissé kihűlt, de még meleg italba. Vigyázzunk 1 éves kor alatt és arra allergiások ne fogyasszanak mézet!
Az igazi ínyencek nem filteres teákat fogyasztanak. Kitűnő minőségű, valódi teafüveket lehet kapni a teaházakban, boltokban, agy akár az interneten is rendelhetünk. Lássuk a kedvenc teáinkat!
Alma tea
Minden második-harmadik ember rosszul alszik, télen levert a korai sötétedés és a késői napfelkelte miatt. Idegnyugtató és altató hatású az almatea. Egy darabokra vágott almát 2 dl forrásban lévő vízzel leöntünk. 10 percig állni hagyjuk, majd hozzákeverünk egy teáskanálnyi mézet, és egy óra hosszat állni hagyjuk. Az almadarabokat elfogyaszthatjuk, a folyadékot lefekvés előtt egy órával igyuk meg.
Fűzfakéreg tea
A hidegben jönnek-mennek a frontok, sokszor fejfájást okozva nekünk. Ez ellen készítsünk fűzfakéreg teát. Egy adag elkészítéséhez szórjunk 1 teáskanál fűzfakérget hideg vízbe, forraljuk fel. Öt percig hagyjuk állni, majd szűrjük le. Öt percig hagyjuk hűlni, majd ízesítsük mézzel. Napi két csészével fogyasszunk belőle.
Csipkebogyó tea
Ha ősz, akkor nátha. Régóta tudjuk, hogy a C-vitamin a legnagyobb segítség ilyen esetben. Csipkebogyót bárhol lehet szedni. A hasznos hatóanyagot a magvak tartalmazzák, ezért a teát összetört csipkebogyóból készítjük. Az átmosott bogyókat este áztassuk hideg vízbe és reggel szűrjük le, így nem veszik el a C-vitamin tartalma. Fogyaszthatjuk hidegen, vagy melegen, édesítve vagy anélkül. A legjobb üdítő.
A csipkebogyó tea serkenti az epeműködést, ezért jó a májbántalmak ellen és kiváló vizelethajtó. Egyes vélemények szerint még a vesekövet is oldja.
Hagyma tea
Ősszel igen fontos immunrendszerünk erősítése. Ha mégsem sikerült megelőznünk a megfázást kipróbálhatunk egy igen hatásos, de kevésbé finom teát. Ez a hagymatea megfázás ellen. Két nagy fej hagymát megpucolunk, szeletekre vágunk, majd 15 percig fél liter vízben megfőzzük. Két csészére való édesköményt leforrázunk, 15 percig állni hagyjuk. A hagymás főzetet átszűrjük a levet felfogjuk. Az édeskömény teát összekeverjük a hagyma lével, és mézzel ízesítjük. Langyosan napi három csészével fogyasszunk belőle.
Hársfa tea
Ha gyötör bennünket a megfázás több tünete, akkor egy jó mézes hársfa-virág tea kiváló kiegészítője lehet a kúrának. Természetesen izzasztó hatása csak akkor ér valamit, ha van időnk kifeküdni a betegséget. Lábadozás alatt reggel és este fogyasszunk belőle, azonban a betegség heveny tünetei alatt érdemes folyamatosan inni.
Egy bögrébe körülbelül 10-15 gramm virágot teszünk, majd forrásban lévő vízzel leöntjük , de vigyázzunk, hogy a szárított virág ne legyen több egy évesnél, mert az illóanyag az állás folyamán elpárolog belőle.
A készítési idő
Ez a legfontosabb az igazán harmonikus íz eléréséhez! Általában a csomagolásokon feltüntetik a forrázási időt, ha nem akkor az eladótól érdeklődjük meg. Ha egy tea túl sokáig áll a vízben, akkor íz anyagai eltorzulnak, egyes esetben keserűvé, fogyaszthatatlanná válnak. Ha nem elegendő a forrázási idő, akkor pedig egyszerűen ízetlen lesz a teánk. Tehát érdemes erre nagyon pontosan odafigyelni, hogy igazi gasztronómiai élményben legyen részünk!
Tipp
A jó minőségű (pl. kizárólag szárított, aszalt gyümölcsökből álló) teakeveréket nem csak inni lehet. Forrázás után a megpuhult gyümölcsdarabokat tegyük joghurtba, müzlibe, hiszen remek ízt adnak. Továbbá sütemények készítésénél is jól hasznosulhatnak. Próbáljuk ki teljes kiőrlésű lisztből készült gyümölcskenyér hozzávalójaként is.
Forrás: okosanyu.hu