Családi vágóhíd: saját sertésekből, saját receptúra alapján készülnek a finomságok Nagydorogon

22 febr. 2013 Mauthner Ilona

tolnakolbasz1A nagydorogi Rohn család története ékes bizonyíték arra, ha az ember nagyon akarja, összefogással itthon is megvalósíthatja az álmait, elképzeléseit

Két fiatalember előbb elment világot látni, majd hazajöttek és belevágtak a saját mezőgazdasági vállalkozásukba. Úgy tűnik, jól döntöttek.

Nagydorog környékén mindenki ismeri a Rohn tanyát, ahol egy család kistermelői húsfeldolgozót alakított ki. A két fiatalember, Károly és László apai segítséggel valósította meg az álmát. Saját nevelésű sertéseket dolgoznak itt fel, a füstölt áruért, a sonkáért, szalonnáért, kolbászért, szalámiért, húsos-, májas- és véreshurkáért pedig az ország minden részéből eljönnek ide.

A két fiatalember reggel 6 órától kora estig dolgozik, de mindemellett nagyon jókedvűek, hiszen azt csinálják, amit szeretnek, és ha jól osztják be, a magánéletre is jut az idejükből. Károly motorozni és vadászni szeret, amikor éppen nem a barátnőjének udvarol, míg László a közeli diszkóba is eljut, és nagyon szeret focizni. A nősülés még nincs napirenden, de egy nagyon összetartó családról álmodnak. Bár még fiatalok – Károly 29, László 26 éves –, több évet külföldön is dolgoztak, míg eljutottak arra a felismerésre, hogy mindazt, amit ott megtapasztaltak, itthon is meg tudják valósítani. A vállalkozásuk négy éve indult, de most értek el oda, hogy – hitel nélkül – a gazdasági válság kellős közepén is biztos a piacuk. Ehhez azonban nagyon sok munka, ötlet, kitartás is kellett, és hátra dőlni soha nem lehet.

diszno2Apáról fiúra szállt a hentes mesterség a Rohn családban. A falu határában lévő kényszervágóhidat még a nagyapa irányította, egészen addig, amíg az meg nem szűnt. Az apának, a most 53 éves Rohn Károlynak is hentes a szakmája, de ő közel harminc éve birkákat tart, velük foglalkozik. Amikor a két fiú felnőtt, és eljött a pályaválasztás ideje, nem is volt kérdés, hogy merre mennek tovább.

- Én és az öcsém is ugyanabban a pesti szakiskolában szereztük meg a hentes képesítést, mint ahol az apánk tanult – mondta Károly. – Amikor végeztem, visszajöttem a faluba, elhelyezkedtem, majd apám biztatására úgy döntöttem, elmegyek világot látni. Én Dániába kerültem, Laci Írországba ment. Élményekkel és friss tudással tele jöttünk vissza.

Károly a világ egyik legmodernebb vágóhídján dolgozott Dániában, ahol évente tízmillió sertést vágnak le. A vágóhidak – négy van belőle az országban – a termelők, vagyis a parasztok tulajdonában vannak. Több emeletes épületet kell elképzelni, melynek az alsó részén folyik az állatok vágása, a közepén a feldolgozása, csontozása és a felső emeleteken pedig a hűtőkamrák vannak. Kamionnal megérkeznek a disznók az alagsorba, különböző fakkokba kerülnek az állatok, melyeket egy számítógépes rendszer szortíroz, egyetlen ember kell csak hozzá. A gép minőség szerint válogat, és rögzíti is, melyik tenyésztőtől való a sertés, hiszen ez alapján kapja majd érte a felvásárlási árat a termelő, mesélte a látottakat Károly.

tolnakolbasz2- Az állatokat ezt követően liften leviszik az alagsorba, ahol egy teremben elkábítják őket, majd a következő szinten, szintén számítógépes irányítással, leszúrják a disznókat. Ember eddig még a közelükbe sem ment, sőt a disznó bontását, darabolását is lézerrel végzik. A szakmunkás először a csontozásnál kap feladatot. Az így feldarabolt minőségi húst szállítják a világ minden tájára. Mindenesetre elgondolkodtató, hogy Dániában – ahol sokkal gyengébb minőségűek a mezőgazdasági szántóföldek, mint nálunk – világszerte elismert agráriumot tudnak felmutatni. Hazajöttem, és úgy döntöttem, én is kialakítom a magam gazdaságát.

Közben László, a fiatalabbik testvér is megérkezett Írországból, és négy évvel ezelőtt – mezőgazdasági vállalkozóként – elindították a saját feldolgozójukat.

Az épületet saját maguk alakították át, elkészítették az érlelőt, a füstölőt. Kidolgoztak egy sajátos ízt, a család a sváb hagyományokra épített. Saját sertéseiket dolgozzák fel, kezdetben egy piacon árusítottak, mára Tamási, Gyönk, Paks és Nagydorog a helyszín. A vevők megszerették őket, Győrből, a fővárosból, Pécsről, sőt még Debrecenből is van állandó megrendelésük.

Forrás: teol.hu

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek