Böjt: a test és lélek megtisztítása csodákat tesz a szervezetben

19 febr. 2013 Tóth B. Zsuzsa

boldogsagKözeledik a tavasz, a húsvét. A böjt sokak szerint már kiment a divatból, mások viszont ma is gyakorolják, még ha az mást jelenthet mindenki számára.

Illés Sándor plébános elmondása szerint a böjt annak pozitív élettani hatásain túl elsősorban lelki folyamatokra való koncentrálás eszköze a hívő ember számára.

- Ahhoz, hogy az ember intenzívebben foglalkozzon benső valójával, szükséges a körülöttünk lévő, kézzelfogható tapasztalati világ lecsendesítése. A Krisztusra figyelő ember számára a nagyböjt időszaka gyakorlatként nem csak azt jelenti, hogy pénteken nem eszik húst, vagy hamvazószerdán és nagypénteken csak háromszor eszik és egyszer lakik jól, hanem a környezete lecsendesítésével többet foglalkozik énjének mélyével is. A nagyböjti időszak gyakorlatait, liturgiáját az a cél vezérli, hogy minél mélyebben át tudja érezni az ember saját gyarlóságát és pozitív értékeit, Krisztus értünk vállalt áldozatát, szenvedését, az Isten közelségét. Egyféle szolidaritás, az élvezetek háttérbe szorítása, az áldozatvállalás Krisztus szenvedésével - magyarázza a sokak által csak Sanyi papként ismert plébános.

bojtoles1ISTEN IGÉJE
Hozzáteszi, hogy a mai embernek rá kell találnia újra arra az igazságra, hogy a léleknek is  züksége van méregtelenítésre, tisztulásra és stresszoldásra ahhoz, hogy az egész ember egyensúlyban legyen. Ha beteg a lélek, megbetegszik a test, ha beteg a test, a lélek is háborog.

Mi tehát a böjt nekünk keresztényeknek? Krisztus tapasztalatának átvétele, megélése, hogy nemcsak
kenyérrel él az ember, hanem Isten igéjével is
. Jézus is működését 40 napos böjttel kezdi, mert szüksége volt emberi énjének arra, hogy tisztán lássa feladatát, az Atya akaratát. A böjt meg akar szabadítani a tápláléktól, az anyagtól és a világtól való függőségünktől. Megszabadulásunk még nem teljes, mert egészen nem mondhatunk le az ételről, italról, de lemondásunkkal, böjtölésünkkel, éhezésünkkel el kell menni addig a határig, hogy megtapasztaljuk, maga az éhség lelkiállapot is. A szellemi lét éhsége Isten utáni éhség.

Jámbor Szilvia dietetikus úgy fogalmazott, hogy a böjt test és lélek megújítása. Méregtelenítést jelent, a szervezet tehermentesítését. Azt, amit nem szabad összekeverni a fogyókúrával. A tél folyamán sok szárazanyagot fogyasztunk, több méreganyagot viszünk be a szervezetbe, mint máskor, a méregtelenítésre, pihentetésre nem igazán figyelünk ilyenkor. A böjt egy-három nap, de akár egy
hét is lehet. Amennyiben ennél hosszabb, célszerű előtte laborvizsgálatot csináltatni és szakember segítségét kérni. Terhes vagy szoptató anyák nem böjtölhetnek,  ahogy például a vese- vagy pajzsmirigy betegségben szenvedők sem.

almaÖNKÉNTES DÖNTÉS
-  A böjt önkéntes döntés. Tartsuk be annak három szakaszát. Az elsőben a felkészülés során fogyasszunk kevesebb szilárd ételt, iktassuk ki környezetünk zavaró tényezőit, ha tehetjük, vonuljunk el csendes helyre pár napra, hogy ne kelljen a napi tevékenységekkel foglalkozni. A második szakaszban léböjtöljünk, vagy fogyasszunk nyers táplálékot, esetleg ezeket kombináljuk. Napi 250 kilókalóriánál ne fogyasszunk többet. Igyunk gyógyteát, frissen préselt zöldség- és gyümölcsleveket, együnk zöldséglevest, nyers salátát. Ne aggódjunk, a szervezet kibírja ezt az időszakot, hiszen ilyenkor mozgósítja tartalékait. A harmadik lépés a felépítés ideje, amikor táplálkozási szokásaink megváltoztatásával fokozatosan térünk vissza a korábbi étrendhez – mondta Szilvi.

Scher Zoltánné, Marika természetgyógyász, fitoterapeuta szerint a húsvét előtti negyven napos böjt csak a húsfogyasztást tiltja, az pedig nem egyenlő a tisztítókúrával, az önkéntes,  tudatos böjtöléssel, ami csodákat tesz a szervezetben.

bojtgyumolcsAZ ÉLET MEGHOSSZABBÍTÁSA
- Táplálkozásunkban fontos szabály, hogy mit, mennyit és hogyan fogyasztunk. A tél elején feltöltött vitaminkészletek mostanra kimerülnek. Mivel tavasszal legaktívabb a máj, ez az időszak a legalkalmasabb a böjtre, méregtelenítésre. Rostban gazdag ételeket fogyasszunk, savanyúkáposztát, retket, céklát, hagymát, almát, körtét. Egyébként is mindig azt, ami éppen érik a mi vidékünkön.

Hasznos a héjában sült krumpli, amely annyi tápanyagot tartalmaz, mint az anyatej. Jó a gyömbér, szegfűszeg, fahéj. Hasznos a sok csíra, például lucernából, retekből, búzából. Együnk csicsókát, mézet, igyunk gyógyteákat, amelyek kimossák a vérből a káros anyagokat. Tavasszal fogyasszuk a friss pitypangot, csalánt, ezek teának és salátának is kiválóak. Szedjünk medvehagymát, fogyasszuk el naponta egy citrom levét. Együk az általunk befőzött lekvárokat, savanyúságokat. Szintén szükséges a mozgás, hogy a méreganyagok a bőrön át távozzanak, és jót tesz a sok légzőgyakorlat. Böjt után teljes értékű táplálkozásra térjünk át, az élet meghosszabbítása érdekében - tanácsolja Marika. Azt mondja, egyébként az év bármely szakában hasznos heti egy napos elcsendesedés, nyugodtság.

Kovács Edina gyakran beiktat a hétköznapjaiba böjtöt. Vallja, hogy  az ember ilyenkor a természettel együtt újjászületik, megtisztul a szervezet, sőt, a lélek is. Edina havonta egyszer szokott tisztító kúrát, böjtöt tartani. Olyankor elvonul a külvilágtól, befelé néz, önmaga középpontját  megkeresve. Úgy érzi, az imádságok is erőteljesebbé válnak a böjt után. Számára a zöldségekből
és gyümölcsökből álló böjt a legtökéletesebb.

Forrás: veol.hu

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek